Een brouwerij heeft door zijn aard een enorme 'waterhuishouding'. Het is goed hierbij even stil te staan, omdat het verkrijgen van water en het lozen van afvalwater belangrijke onderhan delingspunten zijn geweest en mede de plaats van vestiging hebben bepaald. Wanneer het totale complex is af gerond, kan men het waterverbruik ver gelijken met dat van een stad van 500.000 inwoners. Let wel, dit cijfer doelt op particuliere waterverbruikers, dus een stad zónder verzorgende in dustrie. Het waterverbruik na afron ding van de eerste fase, komt overeen met het verbruik van een stad van ongeveer 50 a 60.000 inwoners. Aan gezien we niet, zoals in Den Bosch, zélf wellen mogen slaan, moeten we het benodigde water kopen van der den. De Waterleidingmaatschappij 'De Rijnstreek' te Boskoop levert ons het water, dat zij op haar beurt betrekt van de Leidse Duinwater Maatschappij N.V. (die put uit de duinen bij Kat wijk) en de Duinwaterleiding (DWL) te 's-Gravenhage, die het water ver krijgt door infiltratie in de duinen met water vanuit de Lek. In de noord-oost-hoek van het terrein zal een afvalwaterzuiveringsinstallatie worden gebouwd. Na zuivering wordt s* '■k*. Het ontwerp van de brouwerij kwam tot stand in nauwe samenwerking tus sen Heineken Brouwerijen N.V., die als opdrachtgever optreedt, enerzijds en anderzijds de Architectengemeen schap Van den Broek en Bakema, het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey, Heineken Central Enginee ring en Heineken Technologisch Cen trum. Met name de rol van onze eigen medewerkers was bijzonder belangrijk. Central Engineering toetste onder meer de ontwerpen op hun bruikbaar heid, terwijl het Technologisch Cen trum zich rekenschap gaf van de te verwachten ontwikkelingen in de brouwtechniek. Zo werd in Den Bosch een tijd lang een proef genomen met de vertikale gisttank (de z.g. Apollo) die in het Zoeterwoude-project straks zal worden toegepast. 1. Silhouet van de brouwerij, zoals deze er na verloop van enige tijd uit zal zien. Rechts op de voorgrond de moutsilo's, die met 40 meter het hoogste punt van de brouwerij gaan vormen. 2. Het plan voor het gehele brouwerij complex. waaruit men duidelijk kan zien, dat de gebouwen ruimschoots in het groen staan. 3. Detailfoto met op de voorgrond de energiedienst en duidelijk zichtbaar de leidingbruggen. het water via een pijpleiding gepompt naar een plaats in de Oude Rijn ten westen van Leiden. 7

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 7