kt '1 1. Gezicht op het terrein vanuit het zuid oosten. 2. Deel van de maquette met links: expe ditie en bottelarij; daarachter keldergebouw en helemaal bovenin kantoor; rechts ziederij en silo's met daarachter de ener- giedienst; middenhoven de schematisch aangegeven paviljoens. 3. De Barremolen met daarachter het expeditieterrein met kratten op pallets. toliter te hebben, maar het bierver- bruik neemt zo snel toe, dat de ge plande capaciteit niet meer toereikend was. Wanneer het gehele brouwerijcomplex voltooid zal zijn, is nog moeilijk te zeggen. De bouw loopt gelijk met de verkoopplanning, zodat we te allen tijde voorbereid zijn op een toene mende vraag naar bier. In het achter hoofd heeft men echter wel het jaar 1990 zitten, wanneer een capaciteit van 10 miljoen hectoliter kan worden bereikt. Deze geleidelijke uitbouw kan tot stand komen in ongeveer tien fa ses, die elkaar steeds ten dele zullen overlappen. Het is zeker niet zo, dat wanneer op 1 januari 1975 de eerste fase zal zijn afgesloten, aan de twee de fase pas begonnen zal worden. Voorlopig zal 25 hectare van het ter rein worden opgespoten. Daarvoor zullen honderdduizenden kubieke me ters zand via pijpleidingen moeten worden aangevoerd. Een groot deel van het zand komt van een winplaats niet al te ver van het brouwerijterrein gelegen. Een deel ook is op het ter rein reeds voorhanden, omdat de grond niet overal hetzelfde peil heeft; in feite helt het terrein een beetje. Het uiteindelijke maaiveld komt straks 30 cm. onder NAP (Nieuw Amsterdams Peil) te liggen. de voorgrond ziet men het expeditie terrein, de opslag en de bottelarij. Daarachter het keldergebouw met de verticale gisttanks en links daarvan het lagergebouw. Daarachter treft men in carrévorm het kantoorgebouw. Niet te zien op deze foto is de portiersloge, die weer links van het kantoorgebouw is. Rechts op de voorgrond de ziederij met de drie torens van het silogebouw. De torens zijn met een hoogte van ongeveer 40 meter het hoogste punt van het complex. Meer naar boven vindt men de energiedienst. Geheel rechts op de foto een deel van de afvalwaterzuiveringsinstallatie. In het noordwesten, dus op de foto midden boven, zijn schematisch enkele paviljoens aangegeven, die wellicht dienst kunnen gaan doen als ont vangst- en recreatieruimten. Van de 78 hectare grond, die Heine- ken heeft verworven, zal volgens het masterplan - ongeveer éénderde wor den bebouwd. De eerste fase behelst gemiddeld 15 procent van de totale toekomstige bebouwing. Wanneer de ze fase begin 1975 gereed is, zal de brouwerij Zoeterwoude een produc tiecapaciteit hebben van anderhalf miljoen hectoliter bier. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om na beëin diging van de eerste bouwfase een productiecapaciteit van 1 miljoen hec- 5

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 5