Dr. H. P. HEINEKEN IN MEMORIAM Vele ouderen onder ons zullen geschokt zijn. Dr. H. P. Heineken is op 3 mei j.l. overleden. De man, die zij gekend hebben als de verpersoonlijking van de Heineken brouwerij. De man, die zoveel be tekend heeft voor de eenwording van onze maatschappij en die zo talrijke, belangrijke principiële beslissingen heeft genomen, die sterk bijdroegen tot de groei en bloei van de onderneming. Maar ook de man met een warm hart en met grote persoonlijke belangstelling voor al zijn medewerkers. Zijn optreden en daden waren daarvan een levende getuigenis. Hij gaat de geschiedenis van Heineken in als een groot president-directeur. Moge hij rusten in vrede. Dr. H. P. Heineken werd op 3 april 1886 in Am sterdam geboren. Hij volgde het Gymnasium van 1899 tot 1905 en studeerde wis- en natuur kunde aan de universiteit in zijn geboortestad. Hij rondde deze studie af door in 1914 te pro moveren tot doctor in de Scheikunde. In 1914 werd dr. H. P. Heineken benoemd tot directeur van Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. om in 1917 President-directeur van deze Vennootschap te worden. Hij bleef deze functie vervullen tot 1940. Zijn beleid werd gekenmerkt door een zeer moderne visie op het bedrijfsleven, die de in voering van veel vernieuwingen betekende in de brouwerij. Daarnaast was hij zeer sociaal voe lend. Een voorbeeld van dit laatste is de in voering reeds in 1923 bij de Heineken brouwerij, als één de eerste ondernemingen in Nederland, van een pensioenregeling; dit pensioen was premievrij voor het overgrote deel van de werk nemers. Na zijn aftreden als President-directeur werd hij benoemd tot Gedelegeerd Commissaris. Deze functie bleef hij vervullen tot 1951. Grote bekendheid heeft dr. H. P. Heineken ook gekregen als voorzitter van de Raad van Beheer van het Concertgebouw. Hij was een groot muziekliefhebber. Ook is hij bestuurslid ge weest van verschillende buitenlandse en binnen landse ondernemingen en verenigingen. In 1938 werd dr. Heineken Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In hetzelfde jaar verleende de Franse staat hem het Légion d'Honneur. De naam van dr. Heineken werd in 1963 ver bonden aan de dr. H. P. Heineken-prijs, die eens in de drie jaar wordt uitgereikt aan diegene, die een uitzonderlijke prestatie heeft geleverd op het gebied van de biochemie en de bio- physica. 3

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 3