Heineken-activiteiten in Zweden Beltteken Helneken ^tSl889 NtUR ,ur S^.^euamy world. Onder de kop 'Falken brygger öl at Heineken' verscheen onlangs in het vooraanstaande Zweedse handelsdag blad Veckans Affarer een artikel, dat grote belangstelling genoot in Zweden en de omringende landen. Hieronder drukken we de volledige vertaling af, opdat U een indruk krijgt van de grote Heineken-activiteiten in Zweden. I Heineken - Hollands grootste brouwe rij met een totaalomzet van ongeveer 700 miljoen kronen - heeft een samen- werkingskontrakt gesloten met de Brouwerij AB Falken in Falkenberg. De overeenkomst houdt in, dat Falken zorgt voor het brouwen van bier in samenwerking met Heineken, die het vervolgens koopt, verkoopt en distri bueert, voornamelijk via Saljbolaget, aan de detailhandel en restaurants in Zweden. 'Dit zijn verwachtingen voor de Zweed se markt die op lange termijn zullen moeten worden bezien', zegt de heer D. Leegstra, die de leiding heeft over de export van Heineken in Europa, tegen Veckans Affarer. 'Op dit moment hebben wij ongeveer 3% van de Zweedse markt. Wij begin nen nu met 45 cl blikken en brengen ze in Zweden tegen hetzelfde prijs niveau als de Deense konkurrenten op de markt.' De Zweedse biermarkt is gedurende de afgelopen 5 jaren gegroeid van 2,7 miljoen hl in 1965 tot 4,4 miljoen hl dit jaar. De stijging voor dit jaar werd geschat op ongeveer 16%, doch deze schatting is in de loop van het jaar verlaagd met 2%. De komende jaren rekent men met een stijging van de omzet met 8% per jaar. (De con sumptie per hoofd bedraagt thans ca. 60 liter en zal binnen een periode van 5 jaar gegroeid zijn tot 85/90 liter.) Dit maakt Zweden tot een aantrek kelijke markt voor buitenlandse brou werijen. Tot nog toe zijn de Denen er het beste in geslaagd met 5 a 6% van de markt. 'Het is zuiver een produktieovereen- komst waarbij men ook de technische knowhow uitwisselt', zei directeur Crister Skantze van de Brouwerij Fal ken AB De Falken Brouwerij heeft een sterke positie in West-Zweden met 80% van de markt in Halland en 20% in Göte- borg. De omzet inclusief belasting be draagt 42 miljoen kronen (in verge lijking met Pripps 980 miljoen kro nen). Falken heeft ongeveer 6% van de Zweedse markt. Pripps ligt vooraan met 55%, Warby heeft 12% en dan volgt Falken. De foto hiernaast toont het nieuwe bierblikje voor Zweden met een inhoud van 45 cl. 12

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 12