RENÉ (SNIP) MOLENAAR INDE VUIST ZWEMMEN IS ZO OUD ALS DE MENSHEID EKSEPTION: Verplicht Borst crawl Wedstrijden Conditie NIEUW REDAKTIELID EVEN TIJD VOOR 'N GLAS BIER RECEPCIONES DE ANO NUEVO 'Daar heeft mijn vrouw zich nooit over beklaagd Met deze uitlating wist onze recla medienst-medewerker, de heer R. Molenaar, vrijdag 18 decem ber, tijdens een uitzending van Willem Duys' 'Voor de vuist weg'T.V.-kijkend Nederland te laten schateren. Het kwam door dat het bekende duo Willy Wal den en Piet Muyselaar, hun T.V.- kerstprogramma kwamen aan kondigen, waarbij Willem Duys twee heren met een overeen komstige lengte uitnodigde een van de sketches 'voor te spe len' De hiernaast afgedrukte foto's tonen U, hoe de heer Molenaar zich zonder enige schroom over gaf aan zijn Walden-imitatie. Willy Walden (rechts) beziet met veel plezier de verrichtingen van zijn imita tor, René Molenaar. V.l.n.r. Piet Muyselaat, Willem O. Duys, de onbekende Snap, René Mo lenaar en Willy Walden. Foto's: 'Niven', Den Haag De zwemsport is in Nederland de op één na meest beoefende sport en men kan deze in de volgende 5 hoofdgroepen ver delen: schoonspringen, kunst- zwemmen, waterpolo, reddend zwemmen en wedstrijdzwem- men. Alvorens in deze tak van sport te treden, ga ik eerst terug naar het ontstaan van de ze sport, n.l.: Zwemmen heeft de mens altijd gekund, zelfs vele eeuwen geleden! Zoals lo pen, klimmen en springen is zwemmen ook een natuurlijke lichaamsbeweging. De primitieve mensen waren met het oog op hun bestaan wel verplicht zich in het water te kunnen verplaatsen, vooral in waterrijke streken. Bruggen en schepen bestonden er niet, zo dat bij het oversteken van rivie ren men slechts zwemmend de overkant kon bereiken. De oud ste afbeelding van zwemmende mensen werd een dertigtal jaren geleden gevonden, op de grot- wand van Wadi Sori in de Libi sche woestijn. De mensen schijnen een slag te hebben beoefend, waarbij armen en benen in gelijk ritme bewe gen. Enige gelijkenis kan wor den getrokken met de wijze waarop de jeugd zwemt, die zich een eigen manier van zwemmen heeft aangeleerd. Uit hiëroglyfen, voorkomende op, in Egypte opgegraven ste nen, weet men dat deze volke ren het zwemmen beoefenen op een wijze, die zeer veel over eenkomst vertoont met onze borstcrawl. Verder heeft men soortgelijke beschilderingen in tempels en graven aangetroffen. In het Louvre te Parijs bevindt zich bijv. een Andokidisvaas van enige honderden jaren voor Christus, waarop een vrouwen- bad staat afgebeeld. De vaas laat zien wat we heden ten dage in elk zwembad kunnen zien, zij het dan in een meer beklede vorm. Ook is hierop duidelijk de crawlslag te onder scheiden. Daarna is uit zedelijk oogpunt de waardering voor het zwem men zó gedaald, dat nog vele eeuwen het zwemmen door de geestelijkheid slechts aan kleine kinderen werd toegestaan. 3®flCi7 Jeugdrubriek onder redaktie van madeleen van eek, hans jonkers, ad sinkeidam, yvonne schutselaars, leen molenaar, suzan van der grint, lida eenhuizen, piet arink, mary van overdam, simon kaandorp en yvonne luycks. In de Middeleeuwen vinden we het zwemmen weer terug bij de zes ridderlijke volmaaktheden, die verder nog bestonden uit schaken, dichten, paardrijden, boogschieten en schermen. In 1843 werd te Wenen het eerste overdekte zwembad gebouwd, n.l. het wereldberoemde 'Diana- bad', weldra gevolgd door tal rijke andere overdekte zwemin richtingen in de voornaamste Europese landen. De eerste in Nederland kwam in Den Haag, in 1883 aan de Mauritskade. Momenteel beschikt Den Bosch over één van de modernste 50 meter zwembaden van Neder land, waarop men 's zaterdag avonds vele polowedstrijden kan zien. Tot slot wil ik nog een korte uiteenzetting geven over het wedstrijdzwemmen. Om bij be paalde sporten, ook bij wed strijdzwemmen, tot toppresta ties te komen is het vereist om te trainen (uitgezonderd de aan geboren talenten, die wel niet zo'n harde, maar toch wel trai ning nodig hebben). Nu is dit trainen bij zwemmen te onderscheiden tussen water en droogtrainen. Onder de watertraining verstaat men de conditietraining, tech niek-training en wedstrijdtrai ning. Onder de droogtraining verstaat men vooral de condi tietraining, die zeer belangrijk is voor goede prestaties, zowel bij zwemmen als bij andere sporten, omdat hiermee de al gemene conditietoestand opge voerd kan worden. Het doel van conditietraining is om de conditietoestand van het lichaam te verbeteren of in stand te houden. De conditie training van het lichaam is in de volgende faktoren te verdelen: lenigheid, snelheid van bewe gingen, reactievermogen, uit houdingsvermogen, spierkracht. Deze faktoren zijn te ontwikke len met behulp van oefeningen. Tenslote is het duidelijk, dat men - en dit geldt voor iedere sport - niet alleen veel moet dóén om tot goede prestaties te komen, maar waarschijnlijk meer nog moet laten! Susan Na een kleine inzinking van de jeugdredaktie in de laat ste maanden van 1970, die gekenmerkt werd door ver trek en afscheid, beginnen wij 1971 met een bijzonder heuglijke uitbreiding van de redaktie, in de persoon van Simon Kaandorp, onder zijn vrienden veelal luisterend naar de naam Carmiggelt (bijzonder veelbelovend! Ons nieuwe lid, dat wij hier bij van harte welkom heten, is werkzaam op het labora torium van de brouwerij Van der Helststraat in Amster dam. Wij hopen vele van zijn bij dragen in onze rubriek te zien verschijnen en wensen hem alle succes van harte toe. De Jeugdredactie De zeer populaire popgroep EKSEPTIONdie tot ver buiten onze grenzen furore maakt met zijn (dikwijls op klassieke the ma's ge-ente) muziek, verwierf met zijn LP 'Beggar Julia's time trip' een Edison. Zij krijgen die onderscheiding overigens pas tijdens het, aan het eind van dit jaar plaats vindende Grand Gala du Disque. Bob Bouma, PR-chef van Philips' Phonografische In dustrie, organiseerde in afwach ting daarvan een kleine party in de directiekantine van het Baarnse bedrijf, waar leider Rick van der Linden (links) en zijn mannen ieder een fraaie cassetterecorder kregen. Zij lieten zich daarbij het heldere Heineken bést smaken en het stoorde hun allerminst, dat dat gedeeltelijk in Amstel-glazen ge schonken werd! AMSTERDAM er een Heineken bierconsu ment - en mogelijk meer dan één - het idee heeft, dat de gashouder bij Utrecht, waartegen een grootse Heineken neon ge plaatst is, tot de rand ge vuld is met Heineken bier het toch wel verwonderlijk is, dat ons produkt zo kan inwerken op de verbeeldings kracht van een consument dit mogelijk een tip kan zijn voor de afdeling Reklame om op iedere gashouder een neon te plaatsen dit de bierconsument dan het veilige gevoel geeft, dat er nog genoeg bier in voor raad is dit vooral in de zomer van pas komt men er dus nog rustig een tje kan nemen El lunes 4 de enero tuvieron lugar en nuestros establecimien- tos recepciones de ano nuevo para el personal. En los discur- sos que se pronunciaron con esta ocasión, la dirección dió las gracias a todos los colabo- radores por todos los esfuerzos del ano pasado. También se accentuó en el dis- curso otra vez que la agrupa- ción Heineken no se compone solamente de fabricas de cer- veza, pero que es también pro- ductora y vendedora de un gran surtido de bebidas. Diciendo esto se hizó alusión a los inte- reses que Heineken tiene en la industria de aguas gaseosas, las destilerias y en el comercio de vinos. La dirección espera que todos haran también todo lo posible en 1971 para hacer crecer la agrupación. Ademas se deseó mucha suerte a todo el mundo en su vida privada. 7

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 7