Hoe zijn de eerste maandlonen betaald? GEPENSIONEERDEN AMSTERDAM HIELDEN NIEUWJAARSRECEPTIE VUILSTORTPLAATS STADHOUDERSKADE VOORGOED OPGEHEVEN DE POORT 100 JAAR FILM KIJKEN (vervolg van pagina I) de brouwerij 'De Hooiberg' door de heer G. A. Heineken in 1864. En met deze brouwerij kocht hij tevens twee aangrenzende pan den, die hij overdeed aan de gebroeders G. J. en M. J. Hui sdier. In 1920 openden zij daar in het bierhuis 'Die Port van Cleve', dat in stad en land een grote reputatie heeft verworven. Wie kent niet de genummerde biefstukken, waarvan er nu bijna 5.000.000 zijn verkocht? Van het begin af heeft het eta blissement Heineken bier ge schonken. Ter herinnering aan de oude banden, bood onze onderneming bij haar honderdjarig bestaan in 1964 (Heineken begon in 1864 als firma Heineken Co. bier te brouwen) aan 'De Poort' in de restaurantzaal muurschil deringen aan, die Amsterdam een eeuw geleden voorstellen, alsmede twee gevelstenen ter weerszijden van de ingang. En nu bestond 'Die Port van Cleve' honderd jaar en was onze onderneming op de recep tie op 11 december ook pre sent in de persoon van de heer A. H. Heineken, geflankeerd door de heren d'Artillac Brill, Mollerus, Tielkemeyer, Wester- mann en Willems. Aan de tegenwoordige direc teur, Mr. J. B. P. Kappelle en zijn echtgenote, bood de heer Heineken als blijk van vriend schap en waardering een schil derij aan van de oorspronke lijke panden aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, waaruit 'Die Port van Cleve' is ontstaan. Het kunstwerk was van de hand van Nico Rolle, die destijds ook de muurschilderingen in het restaurant maakte. Op 15 december van het afge lopen jaar zijn de eerste gecon verteerde maandlonen in ons bedrijf betaald. Een belangrijk punt in de conversie-operatie werd hiermede bereikt nl. wat betekent deze conversie nu in geld uitgedrukt voor de indivi duele maandloner. Op een bij zonder interessante kant van de nieuwe maandlonen, t.w. de wijze van uitbetaling, wordt in dit artikeltje wat nader inge gaan. De nieuwe maandloners hadden de keuze tussen de 'ouderwetse' manier van uitbetalen met con tant geld in een loonzakje, of uitbetaling van hun maandloon via bank of giro, wat ook wel girale betaling wordt genoemd. De vroegere weeklonen, zoals die tot 1 december j.l. golden, werden bijna alle in contanten uitbetaald. Aan een begeleiding om over te gaan op girale be taling is de personeelsdienst of loonadministratie nauwelijks toegekomen, omdat hiervoor geen gelegenheid was. Er was dus weinig aanleiding om te veronderstellen, dat de nieuwe maandlonen op een an dere manier dan vroeger de weeklonen zouden worden uit betaald. Niettemin bleek tot onze grote verrassing, dat toch al ongeveer de helft van de maandloners voor girale beta ling hadden gekozen. Voor de afzonderlijke vestigingen was het percentage girale betaling als volgt: Amsterdam I 42% Amsterdam II 34% Rotterdam 59% 's-Hertogenbosch 63% Landelijk 50% Ook na het afsluiten van de eerste maandloonberekening ble ven er nog altijd aanmeldingen voor girale betaling binnenko men. Wij verwachten dan ook, dat voor de januaribetaling bo venstaande percentages nog verder zullen stijgen. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk dat vele maandloners uit eigen initiatief hebben inge haakt op de maatschappelijke ontwikkeling, voor wat betreft het geldverkeer: het steeds toe nemen van het giraal verkeer. Zij hebben zich gerealiseerd, welke voordelen aan dit girale verkeer verbonden zijn voor zichzelf, hun huisgenoten en ook voor het bedrijf. Deze voordelen zijn ondermeer: - men loopt geen risico van verlies of diefstal van geld op het werk, onderweg of thuis - een groot gedeelte van de be talingen kan thuis gebeuren doordat men zélf betaalop drachten schrijft, terwijl men ook betalingen automatisch kan laten gebeuren - er wordt rente vergoed over het saldo - het elke week of maand vul len van zo'n 2.000 loonzakjes is niet meer nodig - geldtransporten met de daar aan verbonden risico's voor de daarmee belaste mensen kunnen vervallen. De maandloners, die nog altijd staan op betaling in contanten, willen voor zichzelf misschien nog wel eens nagaan of ook zij zich niet moeten aansluiten bij de velen, die al tot girale uitbe taling hebben besloten. De plaatselijke loonadminstratie zal hen hierover graag verder in lichten. De vuilstortplaats aan de Stad houderskade, pal vóór de gas- teningang van de brouwerij, is met ingang van 4 januari j.l. op geheven. Daarmee is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Jaren achtereen werd hier straatvuil, huisvuil en indus- trievuil gestort, hetgeen veel af breuk deed aan het stadsbeeld. Met name in de zomermaanden, als veel toeristen dit punt pas seren, vielen de vuilnisschuiten erg uit de toon. Vanaf vorige week maandag meren de drie schuiten at aan de Amsteldijk, ter hoogte van de brug aan het einde van de Ceintuurbaan. Daarheen zal nu ook de afval van de markt in de Albert Cuypstraat vervoerd wor den, welk vuil tot dan voor namelijk in de schuiten in de Stadhouderskade werd gestort. De z.g. ijzerschuit, waarin ijzer, blik, glas en alle overige onver teerbare zaken gedeponeerd werden, ging één maal per dag vanaf de Stadhouderskade naar Broek in Waterland, waar het werd gestort in de veenderijen. Het overige vuil ging naar de vuilverbranding aan de Papaver weg in Amsterdam-Noord. Dinsdagmiddag 5 januari werd in 't Koelschip van de brouwerij Van der Helststraat een nieuw jaarsreceptie gehouden, be stemd voor de gepensioneerden van Amsterdam I. Tijdens de receptie, die vorig jaar voor het eerst werd gehouden en toen een groot succes bleek, heerste ook dit keer een geanimeerde stemming. De naar schatting 130 aanwezige gepensioneerden werden allereerst toegesproken door de heer J. Moes, die hen van harte welkom heette en hen een gelukkig en voorspoedig 1971 toewenste. De heer Van Essen nam hierop plaats achter het katheder om namens de gepensioneerden zijn dank uit te spreken voor het kerstpakket, dat men met de feestdagen thuis had mogen ontvangen, terwijl hij tevens de organisatoren van deze middag in zijn toespraak betrok. Inmiddels hadden verschillende mensen al naar de filmappara tuur gekeken, die, toen de lich ten gedoofd waren, in werking werd gesteld en een uit drie delen bestaande Franse film op het doek bracht, handelend over een opstandige oude dame. In de pauze tussen het tweede en laatste gedeelte van de film werden door de heer Huijbrecht- se een aantal vragen gesteld, aangaande de pensioenbriefjes, die door de heer J. J. van der Eijk van het Pensioenfonds uit voerig werden beantwoord. Bo vendien kregen alle aanwezigen een reklame-pakket uitgereikt, dat met veel plezier werd ont vangen. De middag werd besloten met een gezellig samenzijn, waarin de gepensioneerden volop de gelegenheid hadden één en ander met elkaar te bepraten. 3

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 3