VERZAMELEN VAN „OUDE ZAKEN" EERSTE STAP NAAR MUSEUM Slit Al enige malen hebben wij in Vers van 't Vat een beschei den oproep geplaatst, waarin onze medewerkers en vooral ook de gepensioneerden werd gevraagd, attent te zijn op dingen, die voor de historie van belang kunnen zijn. We spraken toen over 'het museum' en doelden daarbij op een brouwerijmuseum, hoewel we •heel goed beseften, dat dit wel een erg groot woord was. Want we weten maar al te goed, dat men van de ene dag op de andere geen 'Heinekenmuseum' uit de grond kan stampen. Niet alleen omdat alles, wat nodig is om een werkelijk verantwoord historisch overzicht van de brouwerij te krijgen, niet direct voorhanden is, maar vooral ook, omdat men tevens een geschikte plaats moet vinden, waarbinnen men zo'n museum op poten kan zetten. mensen zijn, maar dat men zich in vele gevallen niet bewust is, welke historische waarde een zo op het oog oninteressant opject kan hebben. Daarom willen wij op deze pagina in kort bestek een indruk geven, van wat zo al de moeite van het bekijken waard is, en u bovendien schilderen, wat er de laatste tijd uit de bus gekomen Prachtige folianten Zo kregen we onlangs de be schikking over enkele tientallen, grote folianten met boekhoud kundige gegevens uit de begin jaren van deze eeuw. Los van de feitelijke inhoud hebben de boeken veel waarde om de prachtige handschriften, waar mee alle boekingen werden in geschreven, terwijl de banden er bijzonder fraai uitzien onder meer door het koperbeslag op alle hoeken. Enkele exemplaren zijn zelfs voorzien van een slot in de rug, waardoor de boeken zonder sleutel niet geopend konden worden. Zowel in de kelders van Heine- ken als Amstel liggen veel do cumenten, die betrekking heb ben op de oude tijd. Deze ar chieven zijn niet alleen interes sant voor de brouwerij, maar ook voor historici in het alge meen. Zij bieden prachtig verge lijkingsmateriaal, waaruit veel aan 't licht kan komen over de economische toestanden in vroe ger jaren. Oude prijslijsten en kwitanties leren ons, wat de dingen lang geleden kostten, en uit brieven en andere corres pondentie kan men te weten ko- Toch is het verheugend, dat reeds zovelen aan de oproep gehoor hebben gegeven. Uit alle hoeken van het land ontving de heer M. Ch. J. Eyck van de Dienst Public Relations, tele foontjes, brieven, waardevolle stukken en wat dies meer zij, waardoor het hem duidelijk is geworden, dat de gedachte aan een 'museum', zowel binnen het bedrijf als in de kring daarom heen, werkelijk leeft. Toch heeft de heer Eyck een sterk vermoe den, dat er nog veel meer be langwekkende zaken onder de iicifff P IJ Hl iyw-li ylmskrttmi \£M-pn mm jmn /pï* Cr fytCsfóék m II JU t men over de eertijdse metho des van zakendoen. Fles bier kostte maar 16 cent Ter illustratie publiceren we hierbij een reklame-folder van de Bierbottelarij van 'Die Port van Cleve', die onlangs in ons bezit kwam. De Prijs Courant meldt, dat Heineken's Bieren de specialiteit was, en dat een hele fles bier in die dagen slechts 16 cent kostte. Veel goedkoper nog was het Tafel bier (ook wel Gerste genoemd), dat per hele fles maar een dub beltje kostte. Statiegeld werd toen ook al berekend, al zegt de folder niet, dat men bij inleve ring van de fles weer 5 cent terugkreeg. Een aardige bijzon derheid is ook, dat 'Die Port van Cleve' als telefoonnummer 47 had, waaruit men mag aflei den, dat er in die dagen nog maar heel weinig telefoonaan sluitingen in de stad waren. Een ander waardevol document, hoewel de waarde in geld mi niem zal zijn, is de kwitantie uit 1906 van de Stoombierbrouwe- rij 'Gambrinus' in Heerlen, die een tot nu toe onbekende brou werijmedewerker dezer dagen aan de heer Eyck stuurde (Wil de goede gever zich nog even bekend maken?). De nota gaat over 'geleverd bier in 1903' voor de somma van vier gulden en zestig centen aan een veldwach ter te Waubach, welk bedrag, gelet op een toevoeging met blauw potlood, al jaren achter een niet werd betaald. Ets van brouwerij in Rotterdam De derde illustratie op deze pagina is een reproductie van een ets van Jan Sirks. Het origineel van deze ets werd ten behoeve van het 'museum' af gestaan door mej. B. van de Vegt, een oud-medewerkster van onze brouwerij in Rotterdam, die daarmee spontaan reageer de op onze oproep. De ets, die is gedateerd op 1 oktober 1926, biedt een gezicht op de brou werij in Rotterdam vanaf de overzijde van de Rotte. V.l.n.r. ziet men de ziederij, het eest gebouw en de z.g. kolentip, via welke steenkool en ook gerst naar binnen werd getranspor teerd. In het torentje bevond zich de weegapparatuur van de mouterij. Rechts hiervan een van de drie eestschoorstenen. Zo ziet u, dat alleen al deze drie voorbeelden een schat aan informatie opleveren en de basis kunnen vormen voor een waar devol brok geschiedschrijverij van Heineken. Zo her en der is in de afgelopen jaren natuurlijk al het een en ander bewaard. Zo vindt men boven de stallen in de Quellijnstraat een unieke ver zameling paardetuig, dat ten dele nog wordt gebruikt. In dezelfde ruimte zijn ook tal van oude reklame-affiches, bijeen gebracht, terwijl er ook een bijzonder mooie collectie oude bierpompen staat, waaruit in het verleden jammergenoeg nog al eens geput is onder het motto 'even lenen'. (lees verder op pagina 10) 3

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 3