GILBERT'S BIER voor Virginia's dorstige delvers IN DIT NUMMER VERS VAN 'T VAT De brouwerij der cowboys stierf in 1918 Pagina 1: Kerstboodschap Raad van Bestuur Pagina 2: Brouwerij in het Wilde Wes ten maakte eens goudgeel bier Pagina 3: Oude brouwerij-stukken zijn waardevol voor de histo rie Pagina 4: Kerstboodschap in vreemde talen Pagina 5: Sinterklaasfeesten voor de jeugd Pagina 6: Verslagen Ondernemings raadvergaderingen Pagina 7: O.R.-vervolg Pagina 8: Kerstkryptogram Pagina 9: Vervolg kerstkryptogram Pagina 10: Jeugdrubriek Drieluik 67 Pagina 11 Vervolg jeugdrubriek Drie luik 67 Pagina 12: Jubileum J. Scheenloop VEERTIENDAAGS BLAD VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. Redactie-adres: Postbus 28. Amsterdam Telefoon 020 70 21 88 Redactie: R. Elfrink Mej. Y. Luycks Redactiecommissie: W. Kloppenburg Mr. C. H. W. d'Artillac Brill Mr. D. P. de Graaf Mr. L. M. Pahud de Mortanges J. G. Timmer Correspondenten: Amsterdam I Mej. H. D. van den Steen hoven L. Hof H. J. Leeflang Amsterdam II H. A. Hesse Rotterdam Mej. L. M. Eenhuizen Den Bosch H. M. Sikklng Den Bosch (Zuidwal) P. F. J. van de Vliert door WILKO A G M BERGMANS die op zijn trektocht door het wilde westen van Ame rika, terecht kwam in de spookstad Virginia City in de 'lege' staat Montana, waar eens gouddelvers en cowboys genoten van het aparte 'Lagerbeer', dat de Ierse brouwer Gilbert Bre wing in het vroeger zo be drijvige stadje maakte. Sinds 1918, toen de droog legging Amerika trof, is de 'brewery' gesloten en zelfs na de opheffing van de pro hibition is de zaak niet meer gaan draaien, omdat toen de klanten verdwenen waren. Virginia City had geen goud meer in de aders en de dig gers waren naar elders ver dwenen. De oude Jim Higgins hing over de door houtwurmen aangevre ten tapkast in de ietwat bouw vallige brouwerij aan de rand van Virginia City, de dode stad in de heuvels van de staat Montana, waar ik onlangs door heen trok. Met opzet was ik naar deze spookstad uit de gou den dagen der diggers getrok ken, om de sfeer van vroeger jaren te proeven. Eens waren de goudaders van Virginia City beroemd geweest over heel Amerika en gelukzoekers waren uit alle windstreken komen op zetten om het kostbare edele metaal te zoeken in rivierbed dingen en rotsformaties. Orgels De oude Jim Higgings drinkt nog wel eens een biertje in een tot bar omgebouwd hoekje van de brouwerij. hadden gejubeld in de saloons, waar fijne, jofele meiden hun klanten verwenden en hen de nuggets uit de zakken klapten. Ook de Ierse brouwer Gilbert Brewing was naar Virginia City getrokken. Niet om goud te zoe ken, maar om het gouden bier te brouwen met behulp van hop uit Salt Lake City en het kris talheldere water der bergstro men. Dat waren pas tijden, en Virginia City bloeide als een roos aan een gezonde struik. 'Ik was er bij, toen de schoten knalden in en rond de opera van het stadje. Cowboys voch ten tegen gouddelvers om een stel mooie grieten zegt Jim Higgins wat vermoeid voor zich uit starend. 'Ik was eerste knecht in de brouwerij en dat was in 1916. ik was toen negen tien jaar oud en heel wat mans. Er vielen twee doden onder de diggers en niemand had het gedaan. Toch bungelde er een dag later een cowboy aan een dikke boom terzijde van het dorp. Rancune was een onge schreven wet in die dagen.' 'Ja ja Virginia City was het begin en het einde Ik ben hier nooit weg gegaan, óók niet toen het stadje werd verla ten na de drooglegging, die tegelijk kwam met de uitputting van de goudaders. Als het ware van de éne dag op de andere waren we bankroet. De baas Gilbert Brewing sloot de zaak en ging naar New York om zich bezig te houden met de smok kelarij. Ik bleef. Ik werkte wat op ranches in de buurt en omdat ik de sleutel van de brouwerij had, richtte ik een slaapplaats in in de vroegere hopopslag- plaats. Nee, ik ben nooit ge trouwd geweest. Ik zag hoe de brouwerij langzaam verviel. De machines begonnen te roesten en het hout werd door legioenen houtwurmen uitgehold. Nu ben ik bezig er een museum van te maken. Ik heb de brouwerij met inhoud van Gilbert geërfd. Ik tap wel een biertje uit een tin netje, maar dat sap komt uit Chicago. Hier werkt niets meer. Daar komt nog bij, dat Gilbert Brewing het geheim van zijn brouwsel mee het graf heeft in genomen. Bockbier was destijds onze specialiteit'. Jim Higgings schenkt een tin netje leeg in een glas en biedt het mij aan. 'Cheerio stranger In 1932 mochten we weer brou wen, maar ik had geen geld om te beginnen en bovendien, de klanten waren verdwenen naar betere oorden. Nu is Virginia City een bezienswaardigheid geworden. Mijn tijd zal het wel duren en tóch, wanneer een on dernemende brouwer er iets in zag en letterlijk wat leven in de brouwerij kon blazen, dan zou ik weer meedoen om dat edele Bockbier te maken Virginia City zou er beslist wel bij varen. Weet je iemand, stranger?' Wiiko A. G. M. Bergmans El club de futbol de la compa- nfa en Amsterdam busca a al- gunos empleados espaholes que quieren jugar en el equipo. Cuando hay entre nuestros espaholes jugadores de fütbol pueden tornar contacto con el Sr. Hollander numero de telé- fono 23 49 o con el Sr. E. J. van Brunschot en la Maurits- kade. Oude, stoffige flessen, prenten en gereedschap, is het enige wat over bleef van de eens zo bloeiende brou werij. 2

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 2