GRANDIOOS JAARCONCERT VAN HEINEKEN FANFARE Gastoptreden „Phileutonia" uit Helmond NOS-PLOEG MAAKT PILS-FILM 'Wij zijn hier niet alleen bij el kaar om te genieten, maar ook om u te overtuigen, dat onze banden met de Heineken Fan fare een maatschappelijke func tie vervullen. Ook in ons werk en ons leven dient het gedrag van de mensen op elkaar te zijn afgestemd.' Met deze woorden verwelkomde de heer J. van Berkom op zater dag 21 nov. j.l. een groot aantal genodigden in de kantine van de brouwerij te 's-Hertogen- bosch. De Kon. Stadsharmonie 'Phileutonia' uit Helmond werd door de heer Van Berkom extra welkom geheten. Onder de gas ten bevonden zich ook de ka zernecommandant Overste Min derhout met Kapitein Aarts, muziekcriticus en jurylid Mar. Agier, de oud-garnizoenscom mandant Chappin, de 86-jarige heer Johan P. Wierts, oud-diri gent van de vroegere 'Konink lijke Harmonie Goulmy en Baar', de Commissaris van Politie, de heer W. Hetterscheid, terwijl van de zijde van de brouwerij onder meer aanwezig waren de heren Kranenberg, Ten Bruggen Cate, Kerckhoffs en Ritman, vele vergezeld van hun dames. Overzicht van de kantine in Den Bosch tijdens het jaarconcert van de Hei neken Fanfare In Nederland bestaan ongeveer drieduizend harmoniekorpsen en fanfares. Het mag dan waar zijn, dat deze muziekbeoefena ren door beroepsmusici vaak op geringschattende toon dilettan ten worden genoemd, een feit is, dat er van hun optreden een hartverwarmende spontaniteit uitgaat, die men bij beroeps mensen maar al te vaak mist. Dit spontaan musiceren was ook deze middag het centrale gegeven waar omheen een ge varieerd programma was gewe ven, dat de vele genodigden enkele uren van muzikaal ge noegen bezorgde. De dichteres Vasalis heeft dit als volgt beschreven: een onverbloemde voor elk verstaanbare muziek die aan het ademloos publiek ieder gevoel met name noemde. Vanuit dit perspectief dient ie dere kritiek op de muzikale prestaties achterwege te blijven. Vergelijkings mogelijkheid Voor de meer ervaren concert bezoeker was het een prachtige gelegenheid om een vergelijking te maken tussen de mogelijk heden van een harmonie-orkest en een fanfarekorps. Men hoort ook door amateurmusici nog al eens laatdunkend spreken over een fanfare. Welnu, deze mid dag heeft bewezen, dat een goed geleid fanfarekorps met een verantwoorde repertoire keuze, muzikaal gezien in geen enkel opzicht behoeft onder te doen voor een harmonie-orkest. mische stijl van dirigeren, laat hij de meer geschakeerde klankkleur, die een harmonie bezetting biedt, optimaal tot haar recht komen. Voor herhaling vatbaar Het is niet onze bedoeling een kritische beschouwing van dit concert te geven. Dat is hier niet de juiste plaats en boven dien achten wij ons hiertoe niet competent. Wel mogen wij con stateren, dat een dergelijke uit wisseling zeker voor herhaling vatbaar is. Het bevordert een gezonde rivaliteit, een eerste voorwaarde voor een blijvende interesse. Een aangename afwisseling was het optreden van de drumband met blazers van de Heineken Fanfare o.l.v. de heer P. de Leeuw, dit jaar gepromoveerd naar de 1ste Afdeling van de K.N.F. Duidelijk aansprekend voor het publiek waren 'Three jolly Airmen' van Edrich Siebert uigevoerd door 3 trompetsolis- Dat de heer Karei van Dijck, dirigent van de Heineken Fan fare, zich van deze verantwoor ding ten volle bewust is, hebben de aandachtig luisterenden kun nen constateren. Zijn repertoire is, binnen het kader der moge lijkheden, opgebouwd uit veelal eigentijdse originele composi ties, modern, maar toch aange naam in het gehoor liggend. Discipline De muzikale discipline, die deze dirigent zijn korps heeft bijge bracht, staat er borg voor, dat zijn interpretatie van de parti tuur door al zijn musici op de door hem gewenste wijze wordt vertolkt. De gelijkmatige leef tijdsopbouw en het geringe ver loop onder zijn muzikanten biedt hem deze mogelijkheid. 'Phileutonia' staat sinds enige jaren onder het presidium van de heer J. Kerckhoffs, in het da gelijks leven Gewestelijk Ver koopleider Horeca van het dis trict Zuid van onze brouwerij. Hoewel zelf niet musicerend heeft harmoniemuziek zijn hart gestolen, getuige de vele ere- functies, die hij bij diverse Lim burgse korpsen bekleedt. De harmonie komt uit in de vaandelafdeling van de Kon. Ned. Federatie en het is voor de dynamische dirigent Antoine Gelissen dan ook geen geringe opgave deze plaats waar te maken. Dat dit hem, ondanks het feit, dat hij nog maar een goed jaar de dirigeerstok zwaait bij Phileutonia, gelukt, hebben de toehoorders zelf kunnen constateren. Het repertoire van deze harmo nie is lyrischer opgebouwd, me de een gevolg van de verjonging in leeftijd, welke zich de laatste jaren bij dit korps voltrekt. Ener zijds is deze verjonging een ge lukkige omstandigheid, doch anderzijds legt het gebrek aan routine en technische vaardig heid bij deze jeugdige muzikan ten de dirigent bepaalde beper kingen op, vooral gezien de moeilijkheidsgraad van moderne harmoniecomposities zoals van Vlak, Boekei, Boedijn en ande ren. Antoine Gelissen is er in ge slaagd hier de gulden midden weg te vinden. Door zijn dyna ten van Phileutonia en de Solo voor Trompet van M. Everaarts, gebracht door Tiny Persons van de Heineken Fanfare. Beide nummers kregen een ovationeel applaus. Een bijzondere vermelding ver dient ook zeer zeker het arran gement van Karei van Dijck op gebouwd uit een simpele Spaanse melodie van een onbe kende componist en voorgezon gen tijdens een personeelsavond door een Spaanse gastarbeider. Van dit lied, La Leyenda del Beso, stond geen noot op pa pier, hetgeen de prestatie van de arrangeur nog groter maakt. Na afloop van dit zeer geslaag de concert nam de heer Hoog straten de leiding over en diri geerde met vakmanschap zijn serveersters naar alle hoeken van de zaal, met bladen vol bier en wat daarbij hoort, zodoende gestalte gevend aan de spreek woordelijke gastvrijheid, die men op de Rietveldenweg steeds verleent. v. d. Vliert De heer Kerckhoffs (rechts) in ge sprek met de dirigenten. De brouwerij Stadhouderskade heeft van 23 tot en met 26 no vember een wat ongewoon be zoek gehad. Vier dagen achter een was een cameraploeg in nagenoeg alle produktieafdelin- gen in de weer om opnamen te maken voor een korte documen taire. De film, die kortweg 'Pils' gaat heten, is bedoeld als proef stuk van een aantal aankomen de televisieregisseurs, die deel nemen aan de regisseursoplei ding van de NOS. Voor deze bedrijfsdocumentaire, die ongeveer 10 tot 12 minuten duurt, werd ruim 7.000 meter film verschoten. Onder meer werden opnamen gemaakt in het brouwhuis, de gistkelder, de bottelarij en op het expeditie terrein. De ploeg bestond uit scriptgirl Hanneke Koek, de re gisseurs Bert Schwitters en Bert Spaak (zoon van Bob Spaak), cameraman Rob Zimmerman (die reeds een ervaren camera man is, maar als docent aan de opleiding verbonden is) en as sistent Martin Grootjans. Aan de activiteiten van de film ploeg is het werk van een foto graaf voorafgegaan, omdat niet overal in het bedrijf kon worden gefilmd. Dit hield verband met de beschikbare tijd en met het budget, dat de NOS voor het werkstuk had uitgetrokken. De foto's zullen op de trucagetafel 'tot leven' worden gebracht, zo dat deze fragmenten een natuur lijke rol in de film zullen krijgen.

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 3