BETALING PER GIRO OF KAS TIPS VOOR UW GEZINSUITGAVEN Nog enige toelichting Lees en herlees Vers van 't Vat en u weet alles over de conversie NOG ENKELE OPMERKINGEN TOT BESLUIT De overgang op maandbetaling brengt grote veranderingen met zich mee voor de planning van Uw gezinsuitgaven. Wij maken U daarbij op het volgende opmerkzaam: Hoewel U een groter bedrag ineens in handen krijgt, is Uw in komen niet groter geworden. Besteedt derhalve wanneer U Uw maandloon ontvangt, niet meer dan U gewend was. Neem van Uw maandloon een vast bedrag per week af voor Uw huishouden. Houdt er daarbij rekening mee dat een maand 41/2 week heeft. Reserveer op dezelfde wijze voor alle andere betalingen die U per week verricht 4,5 x het weekbedrag (huur, abonnementen etc.). Probeer zoveel mogelijk weekbetalingen in maandbetalingen om te zetten. Tracht zoveel mogelijk Uw vaste maandbetalingen via giro of bank te voldoen en Uw dagelijkse uitgaven kontant. Reserveer een bedrag voor onvoorziene uitgaven (kleding, ver vanging meubilair, ziekte etc.). Bewaar geen grote bedragen aan geld thuis (storting op giro of bank levert U bovendien rente op). Maak een bestedingsplan. In onderstaande lijst treft U de meest voorkomende uitgaven aan. Ga deze voor Uzelf eens na en houdt daarbij rekening met de betalingstermijn. Huur Belastingen - inkomstenbelasting - personele belasting - wegenbelasting - belasting voor huisdieren Gas, licht en water Telefoon Verzekeringen - ziekteverzekering (b.v. aanvullende ziekenfondsverzekering) - levensverzekering - brandverzekering - W.A.-verzekering (auto, bromfiets, particulier) - begrafenisverzekering Contributies - ontspanningsverenigingen - kruisverenigingen - vakbond etc. Abonnementen - dag-, weekbladen etc. Personeelbier Zorg dat U deze betalingen niet tegelijk moet verrichten, maar verdeel ze over het jaar door bedragen hiervoor te reserveren. Indien U na lezing van het bovenstaande meer informatie over Uw inkomen wilt hebben, mogen wij U verwijzen naar de uitgaven van het Gezins Begrotings Instituut (G.B.I.). Uitgaven van dit Instituut, voor het onderwerp van belang, zijn: 'Zo komt u er' (gids voor het geldbeheer in de gezinshuishouding): 'Het gezin en de girale salarisbetaling' (over de mogelijkheden bij salaris via giro). Naast bovengenoemde boekjes bestaat er tevens een brochure, getiteld: Operatie Ping Ping. Deze uitgave behandelt het moderne geldbeheer in het gezin en is voorzien van vele tips en van een overzichtelijk administratieblad voor uitgaven van vaste lasten. Alle uitgaven zijn verkrijgbaar bij de Spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. (vervolg van pagina 4 Behalve de belangrijkste onder werpen uit de conversie, die wij hierboven hebben behandeld, is er nog een aantal andere onderwerpen, dat een toelich ting vereist. Wij beginnen met de toeslag percentages, vermeld in de C.A.O. voor overwerk, arbeid op zaterdag, zon- en feestdagen enz. Deze toeslagen worden nu uitgedrukt in percentages van het uurloon. Aangezien het uur loon veranderd wordt in een maandloon, moeten deze per centages aangepast worden. U weet intussen, dat het maand loon is ontstaan door het uur loon met 184,8 te vermenigvul digen. Dit betekent dat 100% uurloon gelijk is aan 100 184,8 0,54% van het maandloon. Een toeslagpercentage van 100% van het uurloon wordt dus voortaan 0,54% van het maandloon, 50% wordt 0,27% van het maandloon en 25% wordt 0,14% van het maand loon. Indien dus iemand één overuur van 50% maakt, ont vangt hij van zijn maandloon als toeslag 0,27% In de regeling voor overwerk komt overigens een kleine wij ziging. Indien een onderhanden zijnd karwei nog moet worden afgemaakt, zal niet meer auto matisch toeslag voor overwerk worden betaald over het eerste half uur. Dit zal zich beperken tot incidentele gevallen. In de echte gevallen van overwerk, dus als het is geprogrammeerd, blijft de huidige regeling van kracht, dus betaling vanaf het moment waarop het overwerk begint. De toeslagen voor het bezit van diploma's en het uitoefenen van een funktie in de kelders, de z.g. keldertoeslag, zullen nog wel tijdens de periode van de con versie worden gehandhaafd, maar zullen gaan verdwijnen bij de integratie. Deze toeslagen Na de conversiedatum zijn er voor wat betreft de uitbetaling twee mogelijkheden: 1. Uw maandloon wordt op de 15e van elke maand in con tanten uitbetaald, op dezelf de wijze als tot nu toe met Uw weekloon het geval is, öf 2. Het volledige maandloon wordt door ons op een giro- of bankrekening gestort. De maandlonen zullen voor het eerst op 15 december a.s. wor den uitbetaald. Wij adviseren U Uw loon te la ten overmaken op een giro- of bankrekening, omdat het zowel voor U als voor ons praktische voordelen heeft. Bovendien le vert een giro- of bankrekening U 2Vi rente op. Het ligt in de bedoeling in de toekomst tot volledige betaling via giro of zullen gedurende de conversie periode niet meer in weekbe- dragen, maar in maandbedragen worden uitgedrukt. Als volgt: diplomatoeslag: f 3,- per week (1 punt) wordt 13,- per maand; keldertoeslagen: f 4,75 per week wordt 21,- per maand, ƒ7,- per week wordt ƒ31,- per maand. De toeslagen voor het zijn van voorwerker of voorman blijven voorlopig ongewijzigd gehand haafd tot de datum van inte gratie. De opzegtermijn zal een wijzi ging ondergaan. De opzegter mijn staat namelijk in verband met de termijn, waarop de be talingen van het loon worden gedaan. Deze wordt dus nu in plaats van één week tenminste één maand. Dit geldt zowel voor de werkgever als voor de werk nemers. In de periode van de conversie zal dit nog niet zo danig geregeld worden dat de opzegging tegen het einde van een kalendermaand moet plaats vinden. De opzeggingstermijn zal een maand bedragen. Dus b.v. opzegging op 8 april be- tekent einde van het dienstver band op de laatste dag van de week, waarin 7 mei valt. Hiermede hebben wij de re gelingen, verbonden aan de in voering van de conversie op 1 december 1970, beschreven. Er zijn natuurlijk nog wel een aan tal andere zaken, maar dat zijn details. Als U alles in dit nummer van Vers van 't Vat goed hebt gelezen, zijn wij er vast van overtuigd dat U prak tisch alles afweet van wat er staat te gebeuren. bank over te gaan, zoals bij het personeel op maandsalaris reeds gebruikelijk is. Degenen, die reeds een giro- of bankrekening hebben en hun loon via deze rekening willen ontvangen, worden verzocht dit vóór 15 november a.s. op te geven aan de Loonadministra tie. Ook de werknemers die nu een gedeelte van hun loon per giro of bank krijgen, dienen vóór 15 november a.s. op te geven of zij hun gehele loon op deze wijze of per kas willen ont vangen. Indien U nog niet in het bezit bent van een girorekening en U Uw loon wel via de giro wilt ontvangen, kunt U zich tot de Loonadministratie wenden voor een aanvraagformulier. Deze af deling is tevens bereid U bij het aanvragen behulpzaam te zijn. De werknemers die betaling via de bank verkiezen, verzoeken wij, indien zij nog geen bank rekening bezitten, zelf een bankrekening te openen bij de bank van hun keuze en dit op te geven aan de Loonadmini stratie. Nogmaals, de conversie is een eerste en belangrijke stap in de richting van de integratie. De werkzaam heden ter voorbereiding van deze integratie zullen regelmatig worden voort gezet. Een belangrijk on derdeel daarvan is het ge reedkomen van de funktie- klassifikatie, waarmede, zoals U weet, momenteel de funkties op kantoor worden onderzocht en be schreven. In die funktie- klassifikatie zullen ook de huidige funkties in de brouwerijen worden opge nomen, waarvan al veel bekend is via de daar be staande werkklassifikatie. Als dat gereed is en de funkties op de kantoren en in de brouwerijen samen gegroepeerd zijn, zal aan de hand daarvan een nieuw beloningssysteem kunnen worden opgezet. Wij zullen U, als het zover is, natuurlijk ook dan een uitvoerige toelichting ge ven. Misschien zal de toepas sing in de praktijk van de nieuwe regelingen in de eerste maanden nog wel eens op enkele moeilijk heden stuiten. Wij hopen echter, dat dit tot een mi nimum beperkt zal blijven, gezien de grote zorgvul digheid waarmede alles is voorbereid. Mochten er bij U vragen rijzen over de toepassing van de conver sie in de praktijk, dan kunt U zich natuurlijk wenden tot de Plaatselijke Perso- neeldienst, die U behulp zaam zal zijn. Dankbetuigingen Langs deze weg wil ik nog graag een woord van zeer har telijke dank tot uiting brengen voor al datgene, dat ik heb mo gen ervaren ter gelegenheid van mijn jubileum. Uw belangstel ling en hetgeen tot mij gespro ken is, hebben op mijn gezin en op mijzelve een diepe indruk gemaakt. Mag ik de hoop uit spreken, dat het mij gegeven is om samen met U, ook in de ko mende jaren aan de uitbouw van ons Heinekenconcern mede te kunnen werken. P. Kranenberg Mede namens mijn vrouw wil ik de directie, bedrijfsleiding, per soneel en collega's ook van Rotterdam en Den Bosch, be danken voor de prettige recep tie die mij bij mijn 25-jarig ju bileum is aangeboden. Las efusivas gracias también a nuestros trabajadores de ex- tranjero por su colaboraciön y comprenciön en el trabajo diario y por su aporta al èxito de la celebraciön de mi 25° aniversa- rio al servicio de la Heineken. J. Opdam BETALINGEN PER GIRO 5

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 5