VAN WEEKBETALING NAAR MAANDBETALING ii\O;** J pi Soepele overgang Schema Aflossing voorschotten Vakantie regeling En este numero de Vers van 't Vat hay una explicación concerniente la conversion, que entrara en vigor el 1° de diciembre de 1970. Conversion quiere decir entre otros que las personas que recibian hasta ahora su sueldo todas las semanas, recibiran en el porvenir una vez al mes su sueldo de un mes entero. Mas información concerniente la conversion hallaran en una publicación que recibiran en espanol dentro de poco. Nesta ediqao da Vers van 't Vat (Recente do Barril) esta mencionado uma conversao, que entrara em vigor no dia 1 de Dezembro de 1970. Esta conversao contém entre outras, qui aqueles que até o dia de hoje receberam o seu salaria uma vez por semana, passarao a recebê-lo uma vez por mês, sendo este salaria mensal. Mais informagoes sobre este assunto serao-lhes entregues dentro de pouco, na sua propria ligua. I v jb L*?.-> <j ij' UlUi 1»^ <sU L, I C"^S" i U'i \JJ »frf—-^J|^yJ| (Jyj^\ 1 ijj) Av <~>4tfl J -M-'V O )j j/i J 1 L' ju. x\ y 1 o Lpt^JSJjJL.' c if L-° ~>S3 LJj l JJ S iAx cj jj"lpJ i (vervolg van pagina 3) Nu komen we aan een onder werp, dat van groot belang is ook voor de huisvrouw. Een ge zin immers, dat jarenlang inge steld is geweest op wekelijkse looninkomsten, zal zich moeten gewennen aan de andere situa tie, die ontstaat doordat men nu van het verdiende inkomen een maand lang zal moeten le ven. Deze nieuwe situatie is in vergelijking met enige jaren ge leden echter al wat gemakkelij ker geworden. Want zoveel za ken worden thans reeds in vele gevallen per maand betaald, zo als huur, abonnementen e.d. Er is grote zorg besteed om deze overgang zo soepel moge lijk te doen verlopen. Een voor deel is, dat bij Heineken al se dert vele jaren de maandsalaris sen op de 15e van de maand worden betaald. Midden decem ber 1970 worden dus al de nieuwe conversiemaandlonen betaald! Wij laten hieronder volgen hoe de regeling precies zal verlopen. Hierbij moet men eerst bedenken, dat momen teel de lonen, die in een bepaalde week worden ver diend, pas na 2 weken worden uitbetaald. Het tweede punt, dat wij duidelijk onder de aan dacht willen brengen is, dat bij indiensttreding aan de werkne mer meestal een voorschot wordt uitbetaald, omdat hij an ders in de eerste week geen loon zou krijgen. Het is gebrui kelijk, dat bij overgang van weekbetaling naar maandbeta- ling deze voorschotten worden afgelost. Deze aflossing vormt meestal een moeilijke hindernis om de overgang van week- naar maandbetaling vlot te doen verlopen, maar zoals hierna ver der zal blijken, zijn er bij ons praktisch geen problemen. Het schema voor de overgang van week- naar maandbetaling is namelijk als volgt: a. op 3 december wordt het loon betaald, dat verdiend is in de week van 16-22 november. Voor het perso neel op de Mauritskade over de week van 15-21 novem ber. Met dit loon moet men doen tot de volgende loonbetaling, 10 december. b. op 10 december wordt het loon betaald, dat verdiend is in de laatste week van november, nl. 23-29 no vember en bovendien het loon over 30 november. Voor het personeel op de Mauritskade over de week van 22-28 november en bo vendien het loon over 29-30 november. Hiermede moet men doen tot 15 december; c. op 15 december wordt voor de eerste keer het nieuwe maandloon uitbetaald, waar mee men dan moet doen tot de volgende 15e van de maand, enz. Op de 15e van elke maand worden de vaste bestanddelen van Uw maandloon uitbetaald. Deze vaste bestanddelen zijn: het maandloon volgensde tabel, vermeerdert met de vaste pre- miën, de ploegentoeslag, voor liedentoeslag, diplomatoeslag en keldertoeslag. De bestand delen die kunnen wisselen, zo als overuren, invallen in hogere loongroep, buitentijdse uren, feestdagen e.d., worden op de 15e van de volgende maand uit betaald aangezien deze pas aan het eind van de maand bekend zijn. Het bovenstaande houdt in dat U zelf goed Uw overuren, afwijkingen dienstrooster e.d. dient bij te houden. Het kan immers voorkomen dat U deze pas 6 weken later op Uw loonslip vermeld ziet! De lezer mist tot nu toe de aflossing van vroegere voor schotten. Deze voorschotten zul len bij een geheel andere rege ling worden afgelost, die wij nu zullen beschrijven. Zoals bekend, bestaan tussen de vakantieregeling voor het huidige personeel op uurloon en het personeel op maandsalaris belangrijke verschillen. Deze verschillen zitten niet zozeer in het aantal vakantiedagen per jaar, maar in de wijze waarop het recht op de vakantiedagen wordt verworven. Als iemand op kantoor in dienst treedt, ontvangt hij direct al voor het lopende kalenderjaar een aantal vakantiedagen. Dit aantal is afhankelijk van het aantal volle maanden dienstver band. Deze vakantiedagen mag hij in datzelfde jaar reeds op nemen. Dit nu is anders in de huidige C A.O. voor het personeel op uurloon geregeld. Daar moet men eerst in een periode van 1 mei tot 1 mei het recht op va kantiedagen verdienen en de aldus verworven vakantiedagen mogen pas in de volgende pe riode 1 mei - 1 mei worden op genomen I Wij hebben in de inleiding al gezegd, dat in een geïntegreerd personeelbeleid de arbeidsvoor waardenregelingen gelijk zullen zijn. Dit verschil in vakantiere geling zou dan ook bij integratie moeten zijn opgeheven. Maar het belangrijke besluit is ge nomen, dit verschil reeds op 1 januari 1971 op te heffen. Want, even kort gezegd, door deze gelijktrekking van beide regelingen krijgt het personeel op uurloon een aanspraak op een bedrag in geld. En van dat bedrag in geld worden de voor schotten afgelost. Hoe gaat dit in z'n werk Momenteel verwerft het perso neel op uurloon over de lopen de periode van 1 mei 1970- 1 mei 1971 recht op vakantie dagen, die in de periode 1 mei 1971 - 1 mei 1972 zouden mo gen worden opgenomen. Op 31 december 1970 zijn van die pe riode 8 maanden verstreken, dus iedere werknemer heeft op die datum recht op 8/i2 oftewel 2/3 van zijn vakantiedagen. Ie mand die 17 dagen per jaar heeft, heeft op 1 januari dus recht verworven op 11 dagen. De helft van die vakantiedagen zal in december a.s. in geld worden uitbetaald, onder aftrek van de bestaande voorschotten (veelal 1 week loon). Zo ziet U, dat hierdoor de gehele overgang van weekbetaling op maandbe taling op bijzonder soepele wij ze is geregeld. Bovendien zal dan tegelijkertijd de vakantietoeslagregeling ge lijk worden gemaakt, want ook in die regeling zit hetzelfde verschil. Van de aanspraken op vakantietoeslag per 31 decem ber 1970 wordt eveneens de helft in december ook uitbe taald. De andere helft van de vakan tiedagen zal naar keuze hetzij in december 1971 worden uit betaald, hetzij geheel of ge deeltelijk als vakantiedagen bo ven de normale vakantiedagen over de periode 1 januari 1971 - 1 januari 1972 mogen worden opgenomen, voor zover dit mo gelijk is. De andere helft van de vakantietoeslag zal echter in alle gevallen in december 1971 worden uitbetaald. Aangezien de gelijktrekking van de beide vakantieregelingen nogal gecompliceerd lijkt, geven wij het hieronder nog eens in het kort weer: - op 1 december 1970 worden de rechten per 31 december 1970 van 2/3 van het aantal vakantiedagen over de perio de 1 mei 1970 - 1 mei 1971 en 2/3 van de vakantietoeslag over die periode voor iedere werknemer afzonderlijk vast gesteld; - de helft van deze rechten wordt op 23 december uitbe taald onder verrekening van bestaande voorschotten. In een enkel geval zal het kun nen voorkomen, dat het voor schot hoger is dan de aflos sing. In dat geval zal het res tant moeten worden afgelost met 20,- per maand; - de andere helft van de va kantiedagen en vakantietoe slag wordt in december 1971 uitgekeerd, tenzij men kiest voor het opnemen van een aantal vakantiedagen extra boven het normale aantal va kantiedagen. Gezien het feit dat dit voor de uitvoering van het werk moeilijkheden kan opleveren, is tijdig overleg met de bedrijfsleiding natuur lijk wel noodzakelijk; - op 1 januari 1971 begint de nieuwe vakantieregeling; op die datum heeft men recht op het aantal krachtens de CA.O. vastgestelde vakan tiedagen, die men in de loop van 1971 kan opnemen. - het schema van het opnemen van de oude vakantiedagen en de nieuwe is als volgt: de resterende dagen over de pe riode 1 mei 1969- 1 mei 1970 moeten bij voorkeur vóór 1 januari 1971 doch ui terlijk vóór Imei 1971 wor den opgenomen; vervolgens de dagen over de periode 1 januari 1971 - 1 januari 1972 en daarna de eventueel op te nemen dagen over de periode 1 mei 1970 - 1 jauari 1971 Het zal nu wel voor iedereen duidelijk zijn, dat de overgang van betaling per week naar be taling per maand niet moeilijk behoeft te zijn Elders in dit nummer vindt U hoe de betaling geregeld is, per kas, giro of bank. (lees verder pagina 5) 4

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 4