OMZETTING UURLOONTABEL IN EEN MAANDLOONTABEL In overleg met de vakbonden 70 91 11 VERS VAN 'T VAT Welk maandloon krijgt iedere werknemer Tabel voor de jeugdige werknemers BELANGRIJKE NUMMERS (vervolg van pagina 1) De conversie is in de loop van deze zomer voorbereid en in overleg met de vakbonden tot stand gekomen. Daar de gevol gen van deze conversie zeer be langrijk zijn voor de betrokken werknemers wordt hieraan in dit nummer van Vers van 't Vat veel aandacht besteed. Wij zullen hieronder in een aantal artikelen alle onderdelen van de conversie afzonderlijk behandelen. Eerst de hoofdonderwerpen, nl. de omzetting van de uurloontabel in een maandloontabel, de financiële regeling om de overgang van betaling per week naar betaling per maand moge lijk te maken, een nieuwe ploe- gentoeslagregeling, de afschaf fing van de prestatiebelonings systemen. HEINEKEN AMSTERDAM VEERTIENDAAGS BLAD VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. Redactie-adres: Postbus 28. Amsterdam Telefoon 020 - 70 21 88 Redactie: R. Elfrink Mej. Y. Luycks Redactiecommissie: W. Kloppenburg Mr. C. H. W. d'Artillac Brill Mr. D. P. de Graaf Mr. L. M. Pahud de Mortanges J. G. Timmer Correspondenten: Amsterdam I Mej. H. D. van den Steen hoven L. Hof H. J. Leeflang Amsterdam II H. A. Hesse Rotterdam Mej. L. M. Eenhuizen Den Bosch Mej. R. van Eekert H. M. Sikking Den Bosch (Zuidwal) P. F. J. van de Vliert Sinds 1959, het jaar waarin de werkclassificatie bij de brouwe rijen werd ingevoerd, vindt de loonbereking per uur plaats. De uitbetaling van de verdiende uurlonen geschiedt twee weken later in wekelijkse bedragen. Deze regeling zal vanaf 1 de cember tot het verleden be horen. De werknemers zullen dan evenals het personeel op kantoor, een bedrag per maand gaan verdienen, dat per maand wordt uitbetaald. Dit bedrag per maand zullen wij voorlopig het maandloon noemen. Voor personeel op kantoor blijft dit voorlopig maandsalaris heten. Later, bij volledige integratie zullen wij tot eenzelfde bena ming moeten komen, zelfde benaming moeten komen. Hoe zijn wij nu aan die nieuwe maandlonen gekomen? Dit is als volgt gebeurd. De werktijd in dagdienst bedraagt in 1970 volgens de C.A.O. 421A uur per week. Hoeveel uur is dit per maand Om dit zo nauwkeurig mogelijk te bereke nen is uitgegaan van een perio de van 5 jaar, omdat in perio den van 5 jaar geen 260 maar 261 weken zijn. Het aantal maanden in 5 jaar is altijd 60. Hieruit volgt, dat bij een 421A - urige werkweek het aantal werkuren per maand bedraagt: 261 x 42,5: 60 maanden 184,8. Met dit getal kunnen wij nu nauwkeurig de nieuwe maandlonen uitrekenen. Wij ne men daartoe de aanvangsuurlo- nen uit de C.A.O.die als volgt luiden: B C D E F 4,03 4,23 4,45 4,73 5,02 Vermenigvuldigd met 184,8 ont staan de volgende aanvangslo- nen (afgerond op hele guldens): B C D E F 744,- 781,- 822,- 874,- 927,- Maar hiermede zijn wij nog niet klaar. In de huidige C.A.O. wordt gedurende 5 jaar een jaar lijkse diensttijdtoeslag gegeven van 3 cent per uur. Ook dit gaat in de conversie tot het verleden behoren. Er zal een nieuw beginsel worden inge voerd, nl. dit, dat op de aan- vangsmaandlonen jaarlijkse pe riodieke verhogingen zullen worden berekend. De grootte van deze periodieke verhoging is in overleg met de vakbonden vastgesteld op 2% van het aan- vangsloon. Hierdoor ontstaan per loongroep de volgende pe riodieken: B 15,- per maand, C 16,- per maand, D 17,- per maand, E 18,- per maand en F 19,- per maand. En nu nog dit. In de huidige C.A.O. is de periode gedurende welke de diensttijdtoeslagen worden gegeven voor elke loon groep gelijk. In de conversie tabel is ook hiervan afgestapt. Toegepast gaat worden het al gemene beginsel: hoe hoger de funktie, hoe langer de periode gedurende welke periodieken worden gegeven. Dit komt om dat voor de uitoefening van een hogere funktie meer ervarings jaren, funktiejaren te noemen, nodig zijn om die funktie vol ledig te kunnen uitoefenen, zo dat men als gevolg daarvan ook later op het maximum maand loon komt. Daarom is de pe riode waarover periodieken worden gegeven bij de verschil lende loongroepen als volgt: loongroep B 3 jaar loongroep C 4 jaar loongroep D en E 5 jaar loongroep F 6 jaar Na dit alles te hebben bere kend ontstaat de volgende maandloontabel bij conversie: DE SALARIS SLIP woorden eerst dit: het is met de conversie niet de bedoeling dat men daardoor een hoger inko men verkrijgt. Nu zal men straks zien, dat in vele geval len de werknemer wel in inko men iets vooruit zal gaan, maar dat is een gevolg van de verandering van de uurloon tabel in de maandloontabel, echter geen vooropgezette be doeling. Welk maandloon dus Ant woord: het maandloon, dat het dichtst bij het huidige inkomen ligt. Loslaten moet men dus de gedachte, dat zij die al vele jaren in dienst zijn de eindlo- B C D E F 0 funktiejaren 744,- 781,— 822,- 874,- 927,- 1 funktiejaar 759,- 797,- 839,- 892,- 946,- 2 funktiejaren 774,- 813,- 856,- 910,- 965,- 3 789,- 829,- 873,- 928,- 894,- 4 845,- 890,- 946,- 1003,- 5 907,- 964,- 1022,- 6 1041,- Nu komt de volgende belang rijke vraag aan de orde: welk maandloon krijgt iedere werk nemer vanaf 1 december a.s. Alvorens die vraag te beant- HET INSCHALEN VAN DE WERKNEMERS nen van de nieuwe tabel zullen krijgen. Want zoals gezegd, de funktiejaren hebben niet meer te maken met de dienstjaren. We gaan daarom iedere werknemer, lettend op zijn huidige inkomen, 'inschalen' in de nieuwe tabel. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken: een werknemer in groep D verdient bij 5 dienstjaren (260 weken) nu 4,60 per uur. Per maand zou dat zijn: 184,8 x 4,60 850,-. We kijken nu in de nieuwe conversie-maand loontabel, waar in groep D dit bedrag het dichtste bij komt, er daarbij altijd op lettend, dat dat bedrag gelijk of hoger, nooit lager mag zijn. Wij vinden dan het bedrag 856,.- per maand. Wij kunnen hieruit de volgende conclusie trekken: déze werk nemer wordt ingeschaald op 2 funktiejaren, hij gaat er 6,- per maand op vooruit, in de huidige C.A.O. stond hij op zijn maximum maar nu krijgt hij nog gedurende 3 jaar een periodieke verhoging Op deze wijze nu wordt het gehele personeel ingeschaald en wij weten al, dat praktisch niemand op 1 december a.s. hoger zal worden ingeschaald dan op 2 funktiejaren, maar tus sen 0 t/m 2. Hiervan krijgt ie dere werknemer van tevoren schriftelijk bericht. Wij merken hierbij nog op, dat indien een werknemer in het huidige systeem vóór 1 juli 1971 in aanmerking zou zijn gekomen voor een diensttijden toeslag van 3 cent per uur, bij de inschaling op 1 december hiermede alsnog rekening zal worden gehouden. Voor de jeugdige werknemers is de nieuwe maandloontabel vol gens hetzelfde principe als voor de volwassen werknemers opge bouwd. Vervallen is daarbij de regeling, dat de verhogingen per halve leeftijdsjaren worden vastgesteld. Om te voorkomen dat daardoor achteruitgang in het inkomen zou kunnen ont staan, is besloten de jeugdsala rissen vast te stellen op twee data, nl. 1 januari en 1 juli. Op die data wordt vastgesteld het maandloon, behorende bij de leeftijd die men het komen de halfjaar zal bereiken. Aldus is de volgende jeugdloonschaal ontstaan: (lees verder pagina 3) Met de ingebruikneming van de nieuwe telefooncentrale in Am sterdam, zijn alle interne num mers gewijzigd. Enkele belang rijke nummers publiceren wij hieronder: Amsterdam I Alarm (brand en ern stig ongeval 2222 Dokter 2350 Tandarts 2359 Portier (Van der Helststraat) 3160 en 3161 Portier (Wetering plantsoen) 2101 Kantine (Van der Helststraat) 2338 Kantine (Wetering- plantsoen) 2141 Amsterdam II Alarm (brand en ern stig ongeval) 3333 Dokter/Tandarts 3300 Portier kantoor 3208 en 3209 Portier bedrijf 3169 en 3373 Portier (Boerhaave- straat) 3286 Kantine 3371 Redaktie Vers van 't Vat 2188 2

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 2