IN'T KOELSCHIP Gesprek met Ton Lutz Jeugdrubriek onder redaktie van madeieen van eek, hans jonkers, rudie van eekert, ad sinkeldam, yvonne schutselaars, leen mole naar, suzan van der grint, albert lakwijk, lida eenhuizen, michel subelack, piet arink, mary van overdam en yvonne Iuycks. Donderdag 27 augustus werd in 't Koelschip van de Heine- ken brouwerij te Amsterdam een vrij beroemd en uitermate kleurrijk gezelschap onthaald: toneelgroep Globe. Zoals ieder jaar het begin van het nieuwe toneelseizoen door een of an dere gezellige aktiviteit wordt ingeluid, werden ditmaal de vakantie-ervaringen uitgewisseld temidden van veel bier, lekkere muziek en een koud buffet. In kleine groepjes kwamen ze binnen. Onder de vele acteurs, actrices en technici werden grote namen in de Nederlandse toneelwereld gesignaleerd, zo als Ank van der Moer, Wiesje Bouwmeester, Petra Laseur, Pieuni Touw, Femke Boersma, Jenny Arean, Huib Rooijens, André van den Heuvel, Lo van Hensbergen, Henk Molenberg en Jeroen Krabbé, om er maar een paar te noemen. De meesten heerlijk bruin en velen in het lang. Na het koude buffet werd een korte rondleiding door de botte larij gehouden, waar het gezel schap - gefascineerd door de enorme aantallen bierflesjes - geruime tijd verbleef. Eenmaal terug in het Koelschip werd het onder het genot van de drank jes en hapjes steeds gezelliger. De heer Ton Lutz, die zich, na 8 jaar directeur van het Rotter dams Toneel en 3 jaar Artistiek directeur van de Nederlandse Comedie te zijn geweest, thans in de beleidszaken van het Zui delijk Toneel heeft gestoken en directeur van Globe is, was zo vriendelijk zich uit een gesprek terug te trekken om enige na dere informatie te verstrekken omtrent zijn groep (Ondanks dat hoefde hij van hetgeen er om hem heen gezegd werd toch niets missen, daar hij, naar zijn .zeggen, alles hoort!). Toneelgroep Globe ontstond in 1968 als opvolger van het o.l.v. Karl Guttmann staande 'Ensem ble'. De heer Lutz nam de lei ding van het zuidelijk toneel over om het in zijn huidige vorm te gieten, die inmiddels al twee jaar bestaat. In die twee jaar heeft de groep al vele hoogte punten beleefd. Hierbij denkt de heer Lutz aan 'Oom Wanja' van Tsjechov, 'De Spaanse Hoer' van Hugo Claus (waarbij Ank van der Moer - officieel deel uit makend van de Neder landse Comedie - de hoofdrol speelde en Ton Lutz de regie in handen had), 'De Gijzelaar' van Brendan Behan en 'Little Murders' van Feiffer. Op het moment, dat hij aan het 'bewind' kwam heeft de heer Lutz de naam van het gezel schap veranderd in Globe naar Shakespeare's Globe's Theater. Dit deed hij om duidelijk aan te geven welke doelstelling de groep nastreeft, n.l. een globaal zicht geven op alles wat er zich over de hele globe afspeelt, wat er aan de hand is in de samen leving. Hiervoor maken zij ge bruik van het meest interessante middel dat er is: zoals het in strument van de schilder be staat uit zijn verf en penselen, dat van de beeldhouwer uit klei, V.l.n.r.: Katinka Keus, Huib Rooyens, Heieen van Meurs, Jenny Aréan en Mevrouw Krabbé. Genoeglijk onderhoud. V.l.n.r.: André van den Heuvel, W. Kloppenburg CHei- neken). Lo van Hensbergen, Ton Lutz, Liane Saalborn, Ank van der Moer. zo is dat van Globe het lichaam, de mens. Dat men over het leiden van een toneelgroep niet al te licht moet denken is duidelijk. In eerste instantie is het natuur lijk zaak je mensen door en door te kennen. En dat zijn dan niet alleen de acteurs en actri ces, maar evenzeer de mensen die het rotste werk doen dat je je maar denken kunt: de tech nici. 'Zij, die in de schaduw met ontzettend veel liefde hun werk doen, kunnen we niet dankbaar genoeg zijn', aldus de heer Lutz. Sprekend over de verschillende karakters, ambities en grillen van de spelers, blijkt het even eens erg belangrijk, dat er in spraak is. 'Want je moet niet uit het oog verliezen', aldus de heer Lutz, 'dat deze kunst be tekent: samen individu zijn. Het is een samenspel bij de gratie van het individu'. Tot mijn grote spijt, kwam er na deze krachtige slotzin een eind aan dit gesprek, toen de aandacht van de heer Lutz weer door anderen werd opge ëist. Na nog geruime tijd bijeen ge zeten te hebben, vertrokken langzaam de leden van dit to neelgezelschap met een uitge breide bierwetenschap in het hoofd. Volgens Globe een zeer geslaagde avond. Yvonne Mevr. Molenkamp in geanimeerd ge sprek met Onno Molenkamp en Jeroen Krabbé. Henk Molenberg en Jeroen Krabbé kaarten nog eens na over de rond leiding door de bottelarij. ROTTERDAM twee leden van onze 3LUIK- redactie uit Den Bosch mee gedaan hebben aan de Nij meegse vierdaagse het wel bekend was dat zij het al lang bijzonder druk hadden met wandelen zij tenslotte dan ook zeer enthousiast voor het langste traject, de 50 km, hadden ingeschreven iedereen hiervoor natuurlijk veel bewondering had op de laatste wandeldag echter bleek dat onze stoere redactieafgevaardigden het niet helemaal meer konden bijbenen zoiets toch jammer is na die enorme voorbereidingen zij het desondanks presteer den om voor de sluiting van de controle binnen te zijn hoe dit gelukt is, wel een verhaal apart zal zijn met spanning naar dat apar te verhaal op deze pagina wordt uitgekeken het voor de lezers geen 50 kilometer lang hoeft te zijn men voor 5 kolommen al veel bewondering zal heb ben AMSTERDAM de praatpaal aan de Mau- ritskade wel aan de eisen voldoet, maar niet op de manier die bedoeld was het namelijk zo is, als je maar lang genoeg te gen de paal aanpraat, de portier de hefboom wel op haalt praten tegen de paal nu zo iets is als een (slag)boom opzetten. 7

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 7