P.V. AMSTERDAM I BIJEEN Bedrijfsveiligheid BIER ALS MEDICIJN Brouwerspaarden in actie voor „Artis moet blijven" VERS VAN 'T VAT HOP VOOR COMFORT EN SCHOONHEID Het is een gunstige ontwikkeling voor de brouwindustrie, dat nu wetenschappelijk is komen vast te staan wat brouwers en velen naast hen reeds lang hebben verondersteld: bier is in vele gevallen een uitstekende medi cijn. Het bewijs hiervoor werd geleverd door een psychiater van het Boston State Hospital in de Verenigde Staten, die zich speciaal bezighoudt met ouden van dagen. Eén van de recreatieruimtes in het ziekenhuis, bestemd voor zijn patiënten, werd verbouwd tot een café. Hierin mocht een tiental oude heren met een ge middelde leeftijd van 73 jaar iedere middag een uur verblij ven onder het genot van een glas bier. Om nu het veronderstelde gun stige effect van bier te bewij zen, stelde de psychiater nog eens twee groepen van tien oude personen samen, die eveneens elke middag een uur mochten samenkomen in dit café. Eén van hen kreeg alleen maar vruchtensap te drinken, terwijl de anderen vruchtensap met een geneesmiddel tegen kinds heid kregen aangeboden. Een vierde groep mocht zich hele maal niet in het café vertonen, maar kreeg gewoon zijn medi cijn in de ziekenzaal. U zult de uitkomst nu wel ra den. Het best reageerden de bierdrinkers, ondanks het feit VEERTIENDAAGS BLAD "AN EN VOOR HET PERSONEEL VAN HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. Redactie-adres: Postbus 28, Amsterdam Telefoon 020 - 6 38 81 Redactie: R. Elfrink Mej. Y. Luycks Redactiecommissie: W. Kloppenburg Mr. C. H. W. d'Artillac Brill Mr. D. P. de Graaf Mr. L. M. Pahud de Mortanges J. G. Timmer Correspondenten: Amsterdam I Mej. H. D. van den Steen hoven L. Hof H. J. Leeflang Amsterdam II H. A. Hesse Rotterdam Mej. L. M. Eenhuizen Den Bosch Mej. R. van Eekert H. M. Sikking Helmond P. F. J. van de Vliert dat zij geen medicijn kregen toegediend. Critici van het experiment heb ben zich gehaast om erop te wijzen, dat de leden van de di verse groepen in hoofdzaak van Ierse afkomst waren en dat leren - zoals bekend - grote liefhebbers van bier zijn. Hier door zou de uitkomst enigszins scheefgetrokken zijn. Maar het is nu een feit, dat oude mensen, wanneer men hen in de gelegen heid stelt om bier te drinken en hen ook nog in een omgeving brengt, die bij deze drank hoort, met sprongen vooruit gaan voor wat hun geestelijke toestand be treft. Het is goed om dit te onthou den voor het moment waarop wij straks de zestig passeren. Of zouden wij eeuwig jeugdig blijven omdat we nu eenmaal bij een brouwerij werken? Via kranten en radio zijn we allemaal in de afgelopen weken geconfronteerd met het begrip veiligheid. Ik bedoel hier de vliegtuigkapingen. Luchtvaart maatschappijen nemen thans uitgebreide maatregelen om hun passagiers en materieel te be veiligen, noodgedwongen en vaak ten ongerieve van de pas sagiers. Gelukkig hebben we in ons be drijf niet met dergelijke moei lijkheden te kampen, maar toch geeft het in deze woelige tijd te denken. Andere maatstaven moeten helaas worden aange legd omdat de mentaliteit nu eenmaal veranderd is. Het res pect voor andermans eigendom men is bij onze welvaart ver anderd en verminderd. Ook zijn we gemakkelijker geworden met het hanteren van gegevens die niet voor een ander zijn be stemd. Deze nonchalance en gemak zucht kunnen een bedrijf veel geld kosten en uiteindelijk U, die voor dat bedrijf werkt. Controlemaatregelen doen altijd onsympathiek aan, maar zijn desondanks noodzakelijk. Geen mens kan zonder controle, wel ke vorm die ook heeft. Indien een ieder beseft, dat die maat regelen niet persoonlijk bedoeld zijn, maar een logisch gevolg van onze samenleving en in het algemeen belang worden genomen en U medewerkt om ze tot een minimum beperkt te houden, dan zijn we op de goe de weg. Laat de gegeven richt lijnen geen dode letter zijn! Daarom onderstaand enige pun ten - ook al weer algemeen ge steld -, die het overdenken en naleven waard zijn: Onderhoudt en behandelt U het U door het concern ter beschik king gestelde materieel op de voorgeschreven wijze? Als U het niet weet, neemt U dan de moeite het te vragen of experi menteert U zelf? Sluit U Uw bureau en kasten af na kantoortijd? Houdt U rekening met hetgeen U in Uw prullemand gooit?t (Ooit gelet op carbonpapier?) Vernietigt U alles wat daarvoor in aanmerking komt? Houdt U met uw telefoonge- Onze brouwerspaarden hebben zich zaterdag 12 september j.l. ingezet voor de actie 'Artis moet blijven'. Dat gebeurde tij dens een straatevenement van de winkeliersvereniging P.C. Hooftstraat - Van Baerlestraat - Willemsparkweg in Amster dam. Staande op de brouwerskar van Amstel opende het VVD-raads- lid de heer G. W. Keja de actie middag, waarbij onder het Dinsdag 8 september werd door de Personeels Vereniging Heine- ken Amsterdam de jaarlijkse algemene ledenvergadering ge houden. - Belangrijk punt op de agenda was de verkiezing van een nieuw bestuur. - Voorts bleek uit de begroting dat er een schaats/trimclub zal worden opgericht en dat er meer belangstelling aan de sport in het algemeen zal wor den gegeven. - Op de vraag waar de voor keur naar uitging bleek 80% van de aanwezige leden een jaarfeest te prefereren boven een bus- of een treintocht. - Ook filmavonden zullen we derom aandacht krijgen, moge lijk in combinatie met sport- instructiefilms. sprekken rekening met de vei ligheid? Wat neemt U mee naar huis? Wel eens gedacht dat er onder weg iets kan gebeuren? J. H. Mei legers motto 'Artis kunt u niet missen, geen dag' aan belangstellenden appels werden uitgereikt. Doel van de actie, waaraan tal van bekende radio- en televisie artiesten meewerkten, was om adhesiebetuigingen op hand tekeningenlijsten te verzamelen. Op de brouwerswagen traden ook artiesten op, zoals - op de foto - het team van Farce Ma jeure. - Belangrijke mededelingen zul len voortaan niet alleen via de mededelingenborden worden ge daan. - Deelname aan de sporttoto zal binnenkort weer mogelijk zijn. - Voorgesteld werd een pink ster en kerstdrive te organiseren op een zaterdagavond. - Het nieuwe bestuur zal stre ven naar een verdere uitbouw van de samenwerking met de P.V. van Amsterdam II. - Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: J. J. M. Hollander, voorzitter R. E. Hinze, secretaris J. C. Smit, penningmeester Leden zijn: P. J. J. M. van Dam L. Hof J. Mellegers T. M. Smakman De nieuwe voorzitter bedankte de aftredende bestuursleden, de heren Stap (voorzitter) en Dui ker, voor het vele werk dat zij voor de personeelsvereniging verzet hebben. L.Hof 9 In november zal het eerste nummer verschijnen van het nieuwe, gecombineerde informa tiebulletin voor de handel. Dit blad vervangt de tot nu toe voor Heineken uitgegeven periodiek 'Het meest getapt' en de eerder gestaakte uitgave van Amstel: 'Amstel Proost'. 9 Het nieuwe blad gaat heten: Van Tap tot Schap. Het wordt een tweemaandelijkse uitgave onder redaktie van de heer W Bruggeman te Rotterdam. 9 Ook het Heineken Bulletin (Export) zal een verandering ondergaan. Het formaat wordt iets groter, terwijl het blad ook een nieuwe naam krijgt: Heine ken Contact. 9 Gedurende meer dan vijf we ken in september en oktober ontvangt de brouwerij aan de Stadhouderskade (Amsterdam) elke morgen zo'n 160 Amerika nen, die als Gibson Dealers (verkopers van een speciaal merk huishoudelijke apparaten een bezoek aan ons land bren gen. 9 Alle 4160 gasten komen per rondvaartboot naar de brouwe rij, waar ze worden ontvangen in de Raadskelder. Vervolgens krijgen zij een rondleiding door het bedrijf en nemen bij hun vertrek als herinnering een glas met inscriptie mee naar huis. Bij het afbreken van een oud huis in het Vlaamse stadje Po- peringhe vond één van de slo pers een oud dokument uit de Spaanse bezettingstijd, waarin verschillende bepalingen voor de bevolking stonden vermeld. Zo werd o.a. verordend dat uitslui tend burgers die welgesteld en belastingplichtig waren het recht hadden om een hoofdkus sen en een matras te bezitten, gevuld met hop. Geschiedkundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hop inderdaad een gewilde vulling was, ondanks de hoge prijs. Hop is zeer zacht en warm, maar het grootste voordeel is, dat hop insekten op een afstand houdt door de geur. Dit laatste is nog bekend in het huidige België waar de lege, gebruikte juten hopzakken veel aftrek vin den om veranderd te worden in matrasovertrekken De mooie Spaanse vrouwen uit de tijd van de Tachtigjarige oor log hadden de gewoonte om ge zicht en lichaam te masseren met een handvol hopbloesem daar deze de huid grondig zou- reinigen. Na deze behande ling te hebben ondergaan dron ken zij hopthee, die werd ge trokken uit hopbellen en gerst en die gezoet werd met honing. Men was er van overtuigd dat de lupuline, die zich in de hop bellen bevindt, in staat was om de huid zachtheid en jeugd te laten behouden. Voor zover ons bekend maakt geen enkele mo derne cosmeticafabriek gebruik van deze wetenschap. 2

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 2