ZOMAAR MENSEN 60.000 ETIKETTEN FOTO VAN DE MAAND 9 jaar bieretiketten verzamelen BIBLIOTHEEK AANWINSTEN 'Als je het goed wilt doen, gaat er enorm veel tijd en geld in zitten', vertelt de heer M. Jan sen, 9 jaar lang een fervent bieretikettenverzamelaar, tijdens zijn bezoek aan de Heineken brouwerij te Amsterdam. Negen jaar lang bieretiketten verzame len betekent, dat de heer Jan sen vanaf 1961 een collectie van 60.000 etiketten bij elkaar gespaard heeft. Een geweldige prestatie, die dan ook beloond is met een zilveren plak én een oorkonde, die de heer Jansen in Frankfort mocht ontvangen. Dat er achter zo'n collectie veel meer schuil gaat, dan men op het eerste gezicht vermoedt, wordt duidelijk wanneer de heer Jansen het een en ander over zijn verzameling vertelt. In zijn omvangrijke collectie vindt men etiketten uit alle landen ter we reld, op Communistisch China na. En dit zijn niet alleen etiket ten van de grote, maar evenzeer van de veel kleinere brouwe rijen, waaronder oude familie bedrijfjes, waar men nog deels met de hand werkt. Het zijn vooral die laatste etiketten, die erg moeilijk te krijgen zijn. 'Wanneer ik die wil hebben, ga ik zelf op de brommer die brou- werijtjes in België en Duitsland af. En wat de andere landen en werelddelen betreft, probeer ik zoveel mogelijk adressen te krij gen die ik dan aanschrijf'. Dit aanschrijven schiep ook de no dige problemen. Allereerst be gon de heer Jansen met het «ss kopen van een schrijfmachine en het nemen van typelessen, waarna enorme hoeveelheden papier, voorzien van een eigen wapentje, gedrukt werden. Toen het eigenlijke schrijven kon be ginnen, waren de eerste ver zoeken gericht aan alle Kamers van Koophandel om de adres sen van de brouwerijen, die, toen zij binnen waren, alle in alfabetische volgorde werden behandeld. Een enorme opgave, die vreselijk veel tijd vergde. Men bedenke hierbij dat alleen in Duitsland b.v. al 2000 brou werijen zijn. Speciale kamer Vanaf het ogenblik, dat de eti ketten eenmaal binnenkwamen, werden, in een speciaal inge richte kamer, een aantal grote kasten gebouwd, waarin alle etiketten systematisch zijn op geborgen. De oudste etiketten, daterende uit het begin van deze eeuw, zijn erg zeldzaam, maar uit de twintiger en dertiger jaren kan de heer Jansen al uitgebreide hoeveelheden laten zien. Allerminst makkelijk is het om ieder nieuw etiket te kunnen be machtigen. Dankzij de Duitse vereniging voor verzamelaars van bierviltjes- en etiketten, de 'Fördergemeinschaft vor Brau- ereiwerbemittel', waarbij hij is aangesloten, wordt hij op de hoogte gehouden (o.a. door middel van het verenigingsblad) van alles wat zich afspeelt om brouwerijen die worden opge heven, fuseren, van naam ver anderen, nieuwe etiketten uit geven enz. Deze vereniging maakte het eveneens mogelijk, dat hij b.v. in contact kwam met zijn Tsjechische collega's, die nu alle etiketten uit Rus- De bibliotheek van de afdeling Marketing krijgt doorlopend nieuwe boeken. Het ligt in de bedoeling om deze aanwinsten regelmatig bekend te maken in Vers van 't Vat, zodat men hier van op de hoogte blijft en voor komen wordt dat dubbel be steld wordt. M. J. Koster M. J. Koster Parool/Life Nider Watertoerisme in Friesland Watertoerisme in Nederland Wijnen/Gedis- tilleerd Verkorte U.D.C. E.SOM.AR Association of National Adver tisers Bedrijfschap Horeca Advertisement Parade Bedrijfschap Horeca Readers Digest A. Marrow R. Ferber en P. J. Verdoorn Seminar on Attitude and Motivation Research Measuring the Profits and the Results of Advertising Jaarverslag Bedrijfschap Horeca - 1968 A.P. Annuals 1966, 1968, 1969, 1970 Eten en Nederland Readers Digest Onderzoek Europa Topreacties Research Me thods in Econo mics and Busi- Stichting Ontw. in de kop van N.-Holland Staats uitgeverij Philip Cotler Drs. J. W. Vet Staats uitgeverij Ronald Brown Drs. G. van Dam Kluwer Watertoerisme in de kop van Noord-Holland 70 jaren Statis tiek in Tijd reeksen Marketing Management Marketing in Theorie en Praktijk Vreemdelingen Verkeer 1968 From Selling to Managing Verslag Pro- duktschap voor Gedistilleerde Dranken Blijf eens een nachtje over Handboek voor Managers land, Siberië, Polen en andere omliggende landen verzorgen. Deze voor verzamelaars zeer waardevolle verzameling is in de bieretikettenwereld niet on opgemerkt gebleven. Invitaties komen binnen uit Keulen, Mün- chen, Tsjechoslowakije, Dene marken (Tuborg in Kopenha gen) en Oostenrijk. Wanneer de omstandigheden het even toe laten, wordt aan al deze brou werijen een bezoek afgelegd. Ook de pers hoorde van deze unieke verzameling en zocht de heer Jansen in Heerlen op. Wat de publiciteit betreft is hij ech ter een beetje huiverig, daar de kans, dat hierdoor een ware etikettenrage ontketend zal worden, erg groot is, aldus de heer Jansen. Zo kan hij nog urenlang over zijn etiketten praten. Zijn prach tige Engelse exemplaren, zijn geheel complete series uit Le ningrad, Warschau, Moskou en Griekenland, de duizenden eti ketten uit Noord- en Zuid-Ame- rika, zijn zeer zeldzame Scandi navische vikingschepen collectie enz. Ondanks al het plezier, dat je aan zo'n hobby beleeft, geldt echter voor eventuele volgelin gen een goede raad van de heer Jansen: 'Bezint eer ge be gint'. De laatste foto van de maand van het seizoen 1969-1970 was van de heer C. W. Poot - groep gevorderden A. Deze foto is genomen op het Stadhuisplein in Rotterdam. De twee afgebeelde heren hadden een onderlinge weddenschap wie het verst in de vijver durfde lopen. De oudere man staat kenne lijk op punten voor, want zijn broek is gedeel telijk nat en hij heeft zijn schoenen aangehou den. Met een gezicht van: 'Zover durf jij toch niet!" kijkt hij zijn tegenstander aan. De tegen partij is kennelijk wat voorzichtiger, schoenen uit en broekspijpen opgerold. Een kostelijke prent, die op het juiste moment is genomen. De andere foto, net niet de foto van de maand, willen we U toch niet onthouden. Door de fraaie belichting, is deze foto van de heer M. van Wil ligen uitstekend geslaagd. Op donderdag 3 september starten we weer met de foto van de maand. Als U geïnteresseerd bent in de fotografie, komt U dan ook eens kijken? G. van Puffelen 6

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 6