Elke dag 'Full House BUITENLANDERS OP DE BROUWERIJ Vele duizenden buitenlandse toeristen komen in de zomer maanden naar onze brouwerij aan de Stadhouderskade in Am sterdam. Het is een bontgescha- keerd gezelschap uit alle delen van de wereld. Vooral de jonge Amerikanen, meestal studenten die een wat langere trip door Europa maken, trekt de brou werij erg aan. Elke morgen om tien uur en elke middag om drie uur gaan de poorten open voor een twee uur durende excursie. Maar reeds lang vóór dat tijdstip groepen ze samen voor het brouwerijgebouw om niet het risico te lopen dat de deur voor hun neus gesloten wordt. Want een bord bij de ingang maakt duidelijk, dat er per ochtend of per middag niet meer dan 200 gasts" icspann hebben. Om klokslag drie uur mogen de eerste 25 man naar binnen. Aan de balie betalen ze - zo als eveneens op een bord staat vermeld - een gulden entree voor het goede doel: Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Elke bezoeker krijgt dan een kaart en ook een simpele vragenlijst. Op die manier is het eenvoudig na te gaan hoe het gezelschap, gelet op de plaats van herkomst, is samengesteld. Niet iedereen is natuurlijk even serieus bij het invullen van de vragen en ook komen de lijstjes niet allemaal terug. Maar een steekproef gaf te zien, dat van de 181 geregistreerde bezoe kers er niet minder dan 127 uit de Verenigde Staten kwamen. Canada stak met 22 gasten ook goed af, terwijl de rest werd opgedeeld tussen Nieuw-Zee- land (8), Australië (4), Enge land (9), Zuid-Afrika (1) en dan nog wat kleine groepjes uit landen minder ver van huis. Natuurlijk zijn er ook altijd wel een paar grapjassen bij, die het vragenlijstje niet au serieux ne men en zoals deze keer - een naam opgeven als Arthur From- mer met als adres Fifth Avenue in New York. Als beroep volgt dan vanzelfsprekend: Travel Guide Writer, omdat Arthur Frommer nu eenmaal de wereld bekende schrijver van de reis gidsen 'Europe on 5 dollar a day' is, zonder welke gids Ame rikanen nu eenmaal nauwelijks op reis kunnen. Aardig was ook dat de pseudo- Frommer goed te spreken was over de rondleiding en vast en zeker van plan was om Heine- ken weer in de volgende editie op te nemen. 'Alleen', zo schreef hij op het kaartje, 'zouden de liften wat groter moeten zijn'. Wanneer alle tweehonderd bin nen zijn, hangt men op de deur bij de hal het bordje 'full house'. Wie dan nog buiten staat, kan niet veel anders doen dan voor lopig elders zijn heil zoeken en de volgende dag terug komen. 4

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 4