Nieuw Brouwerij project in Mbandaka (Kongo) NIEUWE VLEUGEL PRAKTISCH GEREED VERS VAN 'T VAT UITBREIDING KANTINE VEERTIENDAAGS BLAD VAN EN VOOR HET PERSONEEL VAN HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. Redactie-adres: Postbus 28, Amsterdam Telefoon 020 - 92 43 43 Redactie: R. Elfrink Mej. Y. Luycks Redactiecommissie: W. Kloppenburg Mr. C. H. W. d'Artillac Brill Mr. D. P. de Graaf Mr. L. M. Pahud de Mortanges J. G. Timmer Correspondenten: Amsterdam I Mej. H. D. van den Steen hoven L. Hof H. J. Leeflang Amsterdam II H. A. Hesse Rotterdam Mej. L. M. Eenhuizen Den Bosch Mej. R. van Eekert H. M. Sikking Helmond P. F. J. van de Vliert In samenwerking met Interbra S.A. in Brussel wordt op het ogenblik gewerkt aan een nieuw brouwerijproject in Mbandaka (Kongo). Mbandaka, het vroe gere Coquilhatville, is de hoofd stad van de provincie Equa- teur, de geboorteplaats van pre sident Mobutu, gelegen aan de Kongorivier op een afstand van ongeveer 600 kilometer stroom opwaarts van Kinshasa. Moeilijke verbindingen De stad is niet zo eenvoudig te bereiken. De wegen over land zijn voor verkeer praktisch niet begaanbaar, zodat de verbin dingen voornamelijk per vlieg tuig en per boot worden onder houden. De materialen voor de bouw van de brouwerij komen aan in de havenplaats Matadi. Vandaar worden ze per trein of over de weg naar Kinshasa ge bracht en daarna overgeladen in rivierschepen, die de goederen tenslotte naar de plaats van be stemming brengen. Begin montage medio 1971 De eerste plannen voor de bouw van deze nieuwe brouwerij da teren al van verscheidene jaren terug, maar door allerlei om standigheden kan eerst nu met de realisering worden begon nen. Onlangs is een aanvang gemaakt met de bouw van wo ningen, een kantoorgebouw, een kantine en een opslagruimte. Deze gebouwen moeten dienst doen als onderdak voor het montageteam en voor opslag van de aangevoerde installatie onderdelen. Men verwacht dat medio 1971 een begin kan worden gemaakt met de montage van de ver schillende installaties. Als alles volgens plan verloopt, denkt men dat in het begin van 1972 het eerste bier de brouwerij zal verlaten. Aan de hand van een maquette kunnen we u een beeld geven van het brouwerijcomplex, zo als dat er over enkele jaren uit gaat zien. De aanvangscapaci- teit is 70.000 hectoliter per jaar. Het ontwerp is gebaseerd op de opstelling, zoals die bij de laatstgebouwde brouwerijen met succes is toegepast. De onderlinge ligging van de ge bouwen is zodanig, dat een vier- tot vijfmalige capaciteits vergroting zonder verstoring van de bedrijfsactiviteiten kan wor den gerealiseerd. Gezien de snelle groei, die binnen een vrij kort tijdsbestek wordt verwacht, wordt het keldergebouw reeds twee maal zo groot gebouwd als voor het onderbrengen van de tanks in eerste aanleg nodig is. Op de foto van de maquette komt men de volgende gebou wen en afdelingen tegen: 1. portiersloge met medische afdeling voor de werknemers en hun gezinnen; 2. kantine en kleedruimten; 3. kantoor met 3 flats op de bovenverdieping; 4. moutmagazijn, dat tijdens de montage zal dienen als werkplaats; 5. brouwhuis; 6. lagerkelder met conische tanks; 7. machinekamer; 8. werkplaats; 9. algemeen magazijn; 10. bottelarij; 11. magazijn vol goed en em ballage. Wanneer de brouwerij haar poorten opent zal de maat schappij Bralima S.A. beschik ken over haar vijfde brouwerij, van waaruit het Primusbier zijn weg vindt naar de consument. (vervolg van pagina 1) afdeling. De kassiers zitten ach ter kogelvrij glas, terwijl hen ook nog andere veiligheids- en alarmeringsmiddelen ten dienste staan. Trouwens de gehele be glazing van de parterre is uit gevoerd in een speciaal soort glas, waardoor de ruiten min der gemakkelijk zullen breken. Op elke verdieping, met uitzon dering van de daketage, is ook nog een kluis geplaatst. In de portiersloge van he hoofdkantoor komt een bedie ningstafel voor het presentie bord. De bedoeling is dat func tionarissen, die op onregelma tige tijden het gebouw binnen komen of verlaten, dit melden aan de portier. Wanneer de be trokken functionaris 'in huis' is, brandt achter zijn naam een lampje. Dit presentiebord cor respondeert met een bord in de telefooncentrale, waardoor het voor de telefonistes heel een voudig wordt om na te gaan of de gevraagde persoon aanwe zig is. Op deze manier wordt lang en tevergeefs wachten voorkomen. Degenen die in de nieuwe vleu gel worden gehuisvest, zullen zich voor wat het telefoneren betreft nog even moeten behel pen. Pas vanaf maandag 4 ok tober zullen zij gebruik kunnen maken van de nieuwe telefoon centrale. Tot die tijd heeft men slechts de beschikking over een kleine honderd nummers, aan gesloten op de oude centrale, Op het dak van de nieuwe vleugel zal een levensgrote lichtreklame worden ge plaatst. De letters van het woord 'Heineken' komen te staan in de lengte-as van het gebouw. De lichtreklame zal in de tweede helft van augus tus geplaatst worden. zodat gedurende een korte pe riode niet iedereen een eigen toestel heeft. De nieuwe cen trale zal echter up to date wor den, wat de 'pijn' hopelijk ver zacht. De globale indeling van de nieuwe vleugel geeft het volgen de beeld te zien: Op de begane grond komt de Stafdienst Personeelszaken met daarnaast de Kas-afdeling en een dokterskamer; Op de eerste verdieping komen de overige Concern Stafdien sten; de tweede verdieping is gereser veerd voor de Concernadmini stratie; de derde, vierde en vijfde ver dieping zijn bestemd voor de Divisie Internationaal. Ook voor het bestaande gedeel te van het hoofdkantoor en de daarmee verbonden panden aan de Den Texstraat en het Tweede Weteringplantsoen zullen nieuwe indelingen worden gemaakt. Nu het aantal medewerkers in het hoofdkantoor sterk toeneemt, heeft men ook de kantine-capaciteit moeten uitbreiden. Tegenover de bestaande kantine wordt een nieuwe, soortgelijke ruimte gebouwd, waarin eveneens een kleine pantry wordt geplaatst. Aardig is ook dat het binnenplaatsje tussen de bestaande kantine en de achter zijde van de nieuwe vleugel is betegeld en van een border is voorzien, zodat men er vooral 's zomers heerlijk be schut in de zon kan zitten. In onze vorige uitgave heb ben wij u een aantal nieuwe te lefoonnummers voor het Gewes telijk Verkoopkantoor aan de Herengracht in Amsterdam doorgegeven. Inmiddels is ech ter weer een wijziging ingetre den. De beide toen genoemde nummers (230537 en 231454) zijn weer vervallen, terwijl het oorspronkelijke telefoonnummer 230004 is gewijzigd in 243265. In de maanden juli, augustus en september kunt u op tal van plaatsen langs de Nederlandse kust nieuwe affiches van Heine ken tegenkomen. Dit zomeraffi- che is ongeveer 80 bij 120 cm groot. De plaat geeft een jongen en een meisje in badkleding, hand in hand met twee Heineken-fles- jes, te zien. De tekst eronder luidt: Eerlijk, helder Heineken. Van 10 augustus tot 14 sep tember exposeren in de Heine ken Galerij, Ferd. Bolstraat in Amsterdam de kunstenaars: Uipko Berghuis (collages), Do nald Bouws (Objekten), Tineke Goethart (Tekeningen) en Tim Rutgers (Gouaches). O Om het straatbeeld aan de Nicolaas Witsenkade een beetje in overeenstemming te brengen met de stijl van het gebouw en het karakter van de straat, heeft men gezocht naar een aantal straatlantaarns uit vroeger ja ren. Na lang zoeken heeft men beslag kunnen leggen op vier fraaie exemplaren, die zeer goed harmoniëren met het ge bouw en de omgeving. 2

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 2