DE SLEUTEL DORDRECHT 2 In Vers van 't Vat van 2 juli j.l. publiceerden we het eerste deel van een reportage over 'De Sleu tel in Dordrecht', op papier gezet door de heer J. C. K. Schrama. Op deze pagina vindt u zoals beloofd - het vervolg. aan de firma L. de Maagd, agentschap Heineken. Een korte periode uit later tijd, is die van de relatie tussen De Sleutel en de Burlington Bre wing Company in Wisconsin U.S.A., gedurende de jaren 1946 t/m 1951, in welk tijdvak De Sleutel aan de Amerikaanse brouwerij het recht verleende op de etiketten van het door haar vervaardigde 'Van Merritt' beer te vermelden: 'Brewed according to the for mula prepared by and with the exclusive permission of De Sleu tel Brewing Company Ltd. Est. prior to A.D. 1433, Dordrecht, Holland'. In de Verenigde Staten werd voor dit bier, dat in licentie werd gebrouwen, een grote re clamecampagne gevoerd, waar bij men in alle publicaties de nadruk legde op de historische betekenis van De Sleutel. In grote advertenties in maga zines als Esquire, Time, Col lier's etc. kon het Amerikaanse publiek lezen: 'In 1433, before Columbus was even born, De Sleutel The Key was the insignia and name of Holland's most famous brewery. That little brewery is still in operation today, Holland's oldest business of any kind. Its beer is still brewed by the ancient secret family formula that made it famous. In America, today, by exclusive permission, Van Merritt Beer owes its greatness to that same De Sleutel, Key, formula. Only Van Merritt knows it and may use it. It is the key and the secret of one of the world's great beers'. De Sleutel ontving voor het ver leende recht belangrijke bedra gen aan royalties. Ook nadat in 1953 de meerder heid van de aandelen van De Sleutel in handen van Heineken was overgegaan, bleef De Sleu tel in bedrijf, nu als toeleve ringsbedrijf van donkere bier soorten voor Heineken en daar mede verdween het Sleutelbier na 520 jaar van de Nederlandse biermarkt. Goede vrient Jochem van Hille, Wij hebben U schrijven met tachentich gulden aen geldt door u nichte wel ontfangen opten 8 jannewary 1649 en sende U met Fredrick Cornelisz. Schilman een last byer, be- staende in acht halfvaten seeve guide, veerthien haifvaten ses guide byer ende vier halfvaten vier guide byer. Wij hebben U voor dese reys niet meer kon- nen senden, ovemids het open weer veel volckx uytquam, die wij mede hebben moeten geryef- fen. Wilt U toch het leech werck mede thuys senden. Hiermede, naer groetenysse, den Heere bevolen in Dordrecht den 13 Jannewary 1649. get. Emmerens van Driel huysvrou van Anthony Re- pelaer. Van 1649 tot 1780 gaat de brouwerij zes maal in andere handen over en haar waarde stijgt steeds. In de 'Conditiën van Vercoop, d.d. Augusty 1727' wordt zij reeds aangeduid als 'de van outs vermaerde ende nu nog neringrijke en florissante brou- werije genaemt De Sleutel'. Een specialiteit van De Sleutel in het laatst van de 18e eeuw was het Paulus Jonas bier. Het ontleende zijn naam aan de Amerikaanse kaper Paulus Jones, die in 1789 met een buit op Texel landde en die een tijd lang in Nederland zeer populair was. Dit bier, dat alleen in de maand december werd afgeleverd, werd warm gedronken en als volgt toebereid: per halve liter 30 gram bruine suiker toevoegen met een schijf citroen en een zestal kruidnage len. Het geheel een uurtje laten trekken op een zacht vuurtje, niet koken. Het is tot na de tweede wereldoorlog, tot om streeks 1950 in Dordrecht tra ditie gebleven om bij De Sleutel in december een 'kinnetje' Pau lus Jones te bestellen, dat dan in de koude wintermaand warm werd gedronken. Na 1950 is dit in onbruik geraakt. In het jaar 1805 verkoopt Mr. Vrolikhert, die dan eigenaar is, de brouwerij aan Gerrit Wey- mans voor f 15.500,- en later Wielen werden belast, vandaar de slee om de vaten te vervoeren. Vermakelijk is soms ook de nauwkeurigheid, waarmede onze voorvaderen te werk gingen bij het opstellen van koopacten zo als in de Schepenbrief van 16 augustus 1584, waarbij Pieter Cornelisz. Praem, muntenaar, verkoopt aan Marycken van Beaumont, brouwster, weduwe van Jan Gheritszoon, een erf achter sijn huysinge, van de bierkelder van Marycken Jansdr. tot aan de bedstede van Cor nels Jansz., groot 9 roeden, 3 voeten sekere duimen. Twee oude etiketten van de Sleutel- brouwerij. De brouwers behoorden tot de aanzienlijke burgers van de stad en fungeerden niet zelden als raad, schepen of burgemeester, zoals Jan Gheritsz. Brouwer, die schepen is geweest en Anthony Repelaer, Hugo Repelaer en Barthout van Slingelandt, die alle drie 'regerend borgermees- ter' van Dordrecht zijn ge weest. Anthony Repelaer was boven dien 'Ontfanger van de Graeffe- lijcheyts Thollen tot Gorinchem' en Barthout van Slingelandt ook 'Rentmeester van de Geeste- lycke Goederen van 't Quartier van Oosterwijck en de Meyerye van 's-Hertogenbosch. Een voorbeeld van de correspon dentie, zoals die omtrent het midden van de 17e eeuw met de afnemers werd gevoerd, is navolgende brief: in de Franse tijd, doet deze in 1812 het bedrijf weer over aan Willem van Welsenis (voor 3/« en Herbert Kuyl (voor V* te gen de prijs van Frs. 33.600,-. De transportacte d.d. 12 juli 1812 van deze verkoop is opge maakt door: 'Julius Dominicus Schultz van Haegen en deszelfs Amptge- noot, beiden Keizerlijke Notaris sen te Dordrecht residerende in het Arrondissement van het Tri bunal ter eerster Instantie, zit ting houdende binnen gemelde stad, Department Der Monden van de Maes'. De acte is voorzien van een Frans belastingzegel (Empire Francais 75 centimes) alsmede van een aangehechte Franse vertaling. Op 19 november 1812 is aan deze nieuwe eigenaars door Jan Hordijk, daartoe 'gequalificeerd door de Maire' een bewijs ver strekt voor het mogen uitbou wen op stadsgrond van een kan toor (dat nog steeds aanwezig is) en op 5 oktober 1816 een bewijs voor het mogen bouwen van een schoorsteen buiten de gevel op de Varkenmarkt (die naderhand is afgebroken). In 1927 neemt De Sleutel het gehele aandelenkapitaal, groot 80.000,-, over van de in Go rinchem gevestigde brouwerij 'De Kraan en De Drie Snoe- cken'. Oorspronkelijk eigendom van de Firma P. F. van Renesse Co. Het verworven bedrijf bestond uit een bierbrouwerij, mouterij, kuiperij, huizen, erven, pakhuis en stal. Tot1925 was het een goed ren derende onderneming geweest, doch in de daarop volgende ja ren daalde de omzet aanzienlijk, mede als gevolg van het steeds meer in trek komen van het on- dergistingsbier, dat in deze brouwerij niet kon worden ver vaardigd. De bovengistingsbie- ren, die men hier brouwde, wer den in de handel gebracht on der de namen: Faro, Minnebier, Gorkumsch Dubbel Princesse, Wilhelmina Lager of Salon bier, Renesse's Export Bier en Pomp Gerste. Volgens een oude (ongedateer de) prijscourant varieerden de prijzen van 3,- tot 4,25 per 40 liter, waarbij dan nog ver meld wordt: 'Heeren Slijters en Kasteleins genieten rabat'. De oude binnenplaats met één van de expeditiekarren. Gevelsteen van één van de huizen te genover de brouwerij. Onder controle van De Sleutel is nog doorgebrouwen tot 1933, in welk jaar de productie van het bovengistingsbier werd ge staakt en de bedrijfsinstallatie verkocht. In hetzelfde jaar wer den de bedrijfspanden openbaar geveild, met uitzondering van een pakhuis, dat verhuurd werd aan de bierbottelaar J. W. de Maagd, die als agent voor De Sleutel ging werken. Dit pakhuis is nu nog verhuurd 6

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 6