WERKEN MET MUZIEK ZOMAAR MENSEN PROEF OP^BOTTELARIJ MAURITSKADE MEUBELSTUK WEET NIET VAN WIJKEN PROPAGANDIST VOOR DE WANDELSPORT Geluidskappen met ontvangertje mmmmï mmmmmmm smmsfmssmmmmimm - - Er is op de brouwerij in Den Bosch bijna niemand te vinden die de heer J. L. (Joop) Ster- renberg niet kent. Dat is ook niet zo verwonderlijk als men weet dat de heer Sterrenberg al vanaf het prilste begin van de brouwerij in Den Bosch als bedrijfsleider van de schilders firma Walraven actief is. Veer tien jaar Den Bosch, daarvóór acht jaar Rotterdam en een groot aantal jaren Amsterdam. Met recht dat je dan, wanneer je 65 wordt en je nog altijd niet van plan bent je werk op te geven 'een meubelstuk' ge noemd wordt. Dat overkwam de heer Sterren- berg, toen hij 22 mei door be drijfsleiding en medewerkers van de Bossche brouwerij bij gelegenheid van zijn 'pensioen- I verjaardag' in het zonnetje werd gezet. En een 'zonnig' feestje was het, want men had zich uitgeput in het uitbeelden van een groot aantal typische Sterrenberg-trekjes, zoals bij gaande foto illustreert. Loftuitingen aan het eigen adres hoef je van de heer Sterrenberg niet te verwachten. Maar met zichtbaar plezier vertelt hij wel honderd uit over alle leuke voor vallen, die er in en naast zijn werkzaamheden op de brouwerij plaatsvonden. Uit alles blijkt dat hij een oprechte levensgenieter is, voor wie het werken bij een bierbrouwerij meer aantrekke lijkheden heeft dan het laten uit voeren van schilderwerk. Over al deze pretjes wil hij ech ter liever niets 'in de krant' heb ben, zodat we hier volstaan met te zeggen dat de heer Sterren berg belangrijk heeft bijgedra gen aan het tot 'pronkstuk van de brouwerij' verheffen van het brouwhuis. Het vernissen van de koperen ketels was een kar wei op zich, vooral als men be denkt, dat de temperatuur daar in soms wel tot honderd graden op kan lopen. De heer Sterrenberg ontwikkelde een speciaal procédé om de ketels zó te vernissen, dat ze minstens twee jaar 'in de glans' zouden zitten. En hij is er trots op, dat zijn firma nog altijd het enige schildersbedrijf in Neder land is, dat dit werk doet. Ook het schilderwerk van de botte larij is geen eenvoudige opgave. Maar ook hier heeft de heer Sterrenberg door gebruik te ma ken van bijzondere loogbesten- dige verven uitstekende resul taten geboekt. Voor de heer Sterrenberg is 65+ geen leeftijd om ermee op te houden. Nog ieder dag reist hij met de trein (een auto ligt hem niet zovan Amsterdam naar 's-Hertogenbosch. Hij hoopt dit nog in lengte van dagen te doen, al kijkt hij nu toch ook al met een half oog naar Zoeter- woude, waar volgens hem ook wel weer flink wat te schilderen zal zijn. Een zeer grote propagandist voor de wandelsport is onge twijfeld onze gepensioneerde medewerker de heer E. C. A. van der Hoff, lid van de Heine- ken Wandelvereniging Rotter dam. Met zijn 66 jaren is hij nog een verwoed wandelaar en als zodanig bij alle grote wan delevenementen present. Nadat wij enige weken geleden reeds een propagandistisch gedicht De medewerkers op de botte larij van de vestiging Maurits- kade gaan sinds kort met mu ziek door 't leven. Via ingenieus geconstrueerde kappen (een soort koptelefoons) kunnen zij onder het werk luisteren naar inspirerende muziek. Het gaat echter niet alleen om dit soort 'arbeidsvitaminen', maar ook om het gehoor van onze mede werkers te beschermen tegen het geluid op de bottelarij. Met name de bottellijn nummer 4 (die vroeger B'68 heette), waarop zo'n 36.000 flesjes per uur passeren, veroorzaakt nogal wat lawaai. Bij wijze van expe riment wil men nu proberen de bezwaren, die het werken op de bottelarij met zich meebrengen, te ondervangen. Sinds enkele dagen dragen alle vaste medewerkers op de botte larij (2e etage) de geluids kappen. Het zijn twee oorschel pen, die met een beugel over het hoofd met elkaar verbonden zijn. Deze kappen weren nage noeg alle geluid dat van buiten af komt. Alleen op de plaats waar de veiligheidsbril onder de geluidskappen verdwijnt, zit voor de Nijmeegse vierdaagse van hem in Vers van 't Vat pu bliceerden, ontvingen we nu een verslag van zijn belevenissen tij dens de Vierde Internationale Wandeltocht in het Belgische Kortrijk. De belangrijkste zaken daaruit willen wij hieronder graag laten volgen. De tweedaagse tocht werd ge houden op 23 en 24 mei. Het was een prachtig parcours door het Belgische heuvelland, dat de heer Van der Hoff echter al van het vorig jaar kende. De eerste dag moest men 30 km afleggen. Er waren 82 deelnemers uit Ne derland, wat aanmerkelijk meer was dan vorig jaar, toen er maar 13 Hollanders waren. De heer Van der Hoff leverde een opmerkelijke prestatie, door nu van hen als eerste aan te ko men. 'Ik zei de organisatoren dat dit van het Hollandse Hei- neken bier kwam, waarna har telijk werd gelachen', aldus de heer Van der Hoff. De tweede dag ging de tocht over 25 km. Ook nu kwam de Heineken-wandelaar goedge mutst over de streep en mocht derhalve de herinneringsme daille in ontvangst nemen. Bo vendien kreeg het gehele Hol landse contingent een plaquette met het wapen van de stad Kortrijk. Reeds nu kijkt de heer Van der Hoff uit naar de volgende wan deltocht in Kortrijk, maar voor het zover is zal hij eerst nog deelnemen aan de komende Vierdaagse in Nijmegen, waar voor hij elke week al een paar maal traint. Wij wensen hem én de andere Heineken-deelnemers (uit Den Bosch en Rotterdam) alvast veel succes. wat ruimte, wat weer plezierig is voor de nodige ventilatie. In één van de kappen zit een minitieus luidsprekertje, waaruit de muziek komt. Dit luidspreker tje is door een draadje verbon den met een ontvangertje, dat in de borstzak van de overall ge dragen wordt. Het ontvangertje werkt op batterijen. Naar wens kan men de muziek aan en af zetten. Ook kan men zelf het volume regelen. In het bottelarijkantoor op de tweede etage staat een radia- ontvanger met twee verster kers. Via een gesloten circuit, waarvan de draden door de gehele bottelarij lopen, wordt de muziek 'doorgespeeld'. De mini-ontvangers geven tot op een afstand van 5 meter van het circuit nog een goed resul taat. Voor de muziek wordt afge stemd op het normale radio programma van Hilversum III en Veronica. De keuze wordt be paald aan de hand van een ra- diogids. Binnenkort zal een speciale geluidscommissie in het leven worden geroepen, die zich zal beraden over de uit te zenden programma's. Doordat op de bottelarij een zeer groot aantal Spanjaarden werkt, ligt het voor de hand dat de vraag naar Spaanse mu ziek groot is. Onderzoekingen hebben vastgesteld, dat op eer der genoemde muziekstations reeds 35 procent van alle uit gezonden muziek tot de Spaan se muziek gerekend kan wor den; 40 procent is Engels-Ame rikaans; 15 procent Duits en 10 procent Nederlands. Het is ech ter niet uitgesloten dat er in de toekomst met behulp van een bandrecorder nog meer Spaanse muziek gespeeld zal worden. Aan de introductie van de thans verstrekte kappen is een perio de van proefneming voorafge gaan. Er werden maar liefst veertien verschillende kappen getest. Ook de medewerkers op de bottelarij zijn nauw bij het onderzoek betrokken geweest. Voor het dragen van de geluids kappen zijn enkele regels opge steld. Naast alle op de bottela rij werkende mensen, dienen al len die langer dan een kwartier op de bottelarij verblijven de geluidskap te dragen. Deze laatsten krijgen echter kappen zónder muziek. Iedere bottela rijmedewerker (van de 2e eta ge) krijgt eigen geluidskappen en is daarvoor ook persoonlijk verantwoordelijk. Het zoeken naar een geschikt mu ziekje. Foto boven: Samen praten met een oorkap op is niet meer zo gemakkelijk. Een Spaanse medewerker instrueert zijn collega omtrent het gebruik van de regelknoppen. '5

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 5