DORDRECHT PPIJTOTEXPIOITATIE DER DE SLEUTEL-DORDRECHT Ten tijde dat Jacoba van Beieren, na een leven van strijd om de gravenkroon (de Hoekse en Kabeljauwse twisten) zich op het slot Teylingen had teruggetrokken, 1428-1436, werd in Dordrecht de brouwerij 'De Sleu tel', in het jaar 1433 gesticht door Willem Daniëlszoon, destijds eigenaar van een der huizen, gelegen aan de poortzijde langs de nieuwe, omstreeks 1410 gegraven haven. Aanleiding tot de oprichting was de weinig rooskleurige staat van de financiën van de stad Dordrecht, wat blijkt uit een brief van het stadsbestuur, gedateerd 27 juli 1433, waarin wij lezen: 'Borgemeesters, Scepenen en Raet, mitsgaders den Ou den Raet, den Achten, den Twaelven, personen hiertoe van der Stede gevoicht ende de Gemene Dekens van de neringhe binnen Dordregt, doe kont alle lude, dat wi bi gemenen raet, om die sware last ons Stede aen- leggende en onser Stede sculden te betalen, hebben vercoft Willem Danielssoen, die houder is van desen brieve, alsulcke erve gelegen after sinen huyse dat hi nu staende heeft aan die poirtside naest Jan Vredericx- soens huyse etc.' Begin 1969 meldde Vers van 't Vat dat er een einde was gekomen aan de activi teiten van de brouwerij De Sleutel te Dordrecht. Nadat het merendeel der aandelen van het bedrijf in 1953 in handen van Heine- ken was gekomen is het on ze donkere biersoorten gaan brouwen. De eigen merken van deze uit 1433 daterende brouwerij verdwenen daar mee van de markt. Uit die 520 jaren dat het bier van De Sleutel op de markt is geweest is veel vermeldenswaardigs bekend. De heer J. C. K. Schrama heeft een en ander uit de geschiedenis van deze brou werij voor Vers van 't Vat op papier gezet, waarvoor wij hem veel dank verschul digd zijn. Het eerste deel publiceren we op deze pa gina. Op deze grond, waar vroeger de stadsmuur had gestaan, ves tigde Willem Daniëlszoon een bierbrouwerij, die hij de naam 'Die Sloetell' gaf. Van deze stichter en eerste ei genaar is uit een actenboek van die tijd slechts bekend, dat hij in 1420 een zoen had moeten sluiten wegens een 'onwillekeu rig begane manslag'; verder we ten wij niets over hem. De namen van alle volgende ei genaren zijn ons overgeleverd uit oude schepenbrieven, tran- sportacten en dergelijke stuk ken, waaruit onder meer blijkt dat de brouwerij meermalen in handen van meerdere eigenaars tegelijk is geweest. Hieronder volgt een lijstje met hun namen in chronologische volgorde, waaruit men tevens kan zien, dat de brouwerij lange tijd achtereen (van 1506 tot 1727) in het bezit van de zelfde familie is gebleven, n.l. de familie Brouwer/Repelaer. Namen van eigenaren: 1433 Willem Daniëlszoon (oprichter) 1470 Floris Barthoutszoon en Aeffgen Claesdr., weduwe van Alcmade 1506 Jan Gheritszoon (aange duid als 'die coman') 1530 Gherit Janszoon 1560 Jan Gheritszoon (die de naam Brouwer aanneemt) 1577 Marijcken van Beaumont (weduwe van Jan Gheritsz. Brouwer) 1620 Hugo Repelaer (gehuwd met Margrita Brouwer) en Anthony Repelaer 1659 Hugo Repelaer 1692 Anthony Repelaer en Mr. Huybrecht van der Hoop 1693 Anthony Repelaer, Hugo Repelaer, Barthout van Slin- gelandt en Mr. Huybrecht van der Hoop 1694 Hugo Repelaer en Bart hout van Slingerlandt 1727 Philips van Haerlem 1780 Mr. Philips Vrolikhert 1805 Gerrit Weymans 1812 Willem van Welsenis en Huybert Kuyl 1819 Cornelis Pieren 1854 Johannes Nicolaas Pieren 1887 J. N. Pieren verkoopt in dit jaar de brouwerij aan de heer H. P. de Kat van Har- dinxveld, die samen met Me vrouw A. G. Stenberg Bosch een naamloze vennootschap opricht, de 'Maatschappij tot Exploitatie der Stoombier- brouwerijen 'De Sleutel en Ster', met een maatschappe lijk kapitaal van f 120.000,- De brouwerij 'De Ster', die in Zwijndrecht was gevestigd is spoedig daarna stilgelegd en het pandje is in 1896 ver kocht. 1907 In dit jaar werd de naam van de vennootschap gewij zigd in: N.V. Brouwerij 'De Sleutel'. 1953 De Sleutel komt in han den van Heineken. Het bierbrouwerijbedrijf werd in Dordrecht reeds in de 13e eeuw uitgeoefend, hetgeen blijkt uit bewaard gebleven stadsre keningen van 1284 en 1287. Het Dortse bier van die tijd, 'mom' genaamd, genoot in de lage landen bij de zee grote vermaardheid. De Dordtse bier brouwers worden in 1367 als gilde vermeld. Twee eeuwen la ter in 1583, wordt opnieuw een Confrérie der Brouwers ge sticht, een nieuw gilde dus, wat te begrijpen valt als men leest dat er in 1607 in Dordrecht nog 28 brouwerijen zijn. In 1697 is dit teruggelopen tot de helft! Enkele van deze historische na men van brouwerijen zijn De Ruyt, Den Harinck, De Bel, Het Gulden Vlies, De Dissel, Het Kruis, De Zon, Het Lam en De Sleutel. Van al deze Dordtse brouwerij en is alleen De Sleutel blijven voortbestaan. Bij de her-invoe ring van de accijns op bier in 1811 zijn er nog slechts 5 over en blijkens een in 1843 gehouden bedrijfstelling nog 4. Aangenomen mag worden dat niet alle eigenaars van De Sleu tel zelf de techniek van het brouwen meester waren. Zij stelden veelal een opperbrouwer aan. Een van hen kennen wij door een proces verbaal van een on- onderzoek, ingesteld door de 'Instantie van de gemeyne brou wers binnen der stede van Dor drecht' in augustus 1577. De weduwe van Gheritsz. Brou wer, Marijcken van Beaumont, heeft dan namelijk een klacht ingediend over de verontreini ging van het water van de nieu we haven door de daarlangs ge legen ververij. De brouwerij be trekt haar brouwwater uit deze haven. De opperbrouwer van de Brou werij De Sleutel, Bernt Lam- bertszoon, legt daarover een ge tuigenverklaring af. Ook vinden we in dit proces verbaal de getuigenverklaring van Jan Janszoon, 'Waert in 't Moriaenshooft', verclarende dat hi getuyge gegaen es ten huyse van de weduwe van Jan Ghe ritsz. Brouwer, alwaer men dier tijt putte en seyde jegens de zelve weduwe: Wel, brouwster, put ghy uyt dat lelicke water, denoterende 't water in de nyewe haven, wat een soeten byer suit ghy ons maecken'. Een aantal 'byerdraghers' ver klaren, dat zij 'van diversche tappers wederomme ghebracht hebben in de brouwerye van den Sleutel, seeckere byere in de zelve brouwerye ghebrouwen ende dat die herbergiers tegen hen seyden datte selve byer niet drinckbaer was. Verclarende voorts dat sy die tappers daer- van sy de byere wederomme ghebracht hebben, hebben ho ren seggen dat het toequam by den verwer.' De biersoorten, die omtrent de ze tijd door De Sleutel werden gebrouwen droegen de namen: Pharao, Israel en Moeselaer. Geleverd werd in tonnen, halfva- ten en kinnekens (de laatsten voor huisgebruik). Doctor Johan van Beverwijck, in zijn tijd een bekend arts, die van 1594 tot 1647 in Dordrecht woonde en die menig gedicht heeft gewijd aan de gezellige eetpartijen bij hem thuis, waar aan ook zijn vriend Jacob Cats (de dichter) deelnam, die des tijds pensionaris van de stad was, roemde het Dordtse bier als volgt: Die gesond en fris wil leven in dees aertsche, Dordtsche dreven, Die wil wesen sonder pyn, Drincke bier, den dranck der Goden, Waerop jupyn Juno noodde. Bier voor krancken hoeze ook sijn, Dordtsch bier is voor ieder medicijn. Bier alleen geeft ouden moet Dordtsch bier is het beste soet. (Vervolg in de eerstkomende uitgave van Vers van 't Vat) 'f't, BBi - - 4

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 4