GROTE BEDRIJVIGHEID VOOR NIEUWE TELEFOONCENTRALE Burgemeester^ Samkalden te gast in 't Koelschip TELEFONEREN STRAKS VEEL SNELLER EN ULTRA-MODERN Vandaag precies drie maanden geleden maakten we in Vers van 't Vat melding van opvallende bouwactiviteiten op het terrein van de brouwerij aan de Stadhouders kade. We hadden het toen over het 'adelaarsnest', waarin de technische apparatuur voor de nieuwe tele fooncentrale een plaats zou krijgen. Thans zijn de werk zaamheden binnen deze ruimte zo ver gevorderd, dat we een overzicht kunnen geven van wat er op dit mo ment zoal gebeurt en hoe de toekomstige situatie zal worden. De heer H. Bouwmeester van de PTT, onder wiens leiding alle werkzaamheden worden verricht, verschafte ons een grote hoeveelheid gegevens, waaruit we dit artikel voor u konden samenstellen. Eén van de meest opvallende bezigheden van de laatste we ken was het naar boven takelen van 12 grote kisten, waarin de basisapparatuur voor de zoge heten 'technische zaal' verpakt zat. In deze kisten zaten onder meer abonnee-rekken, netlijn- overdraagrekken, registerrek- ken, doorkiesrekken en een im- pulsrek. U begrijpt dat het on doenlijk is precies uit te leggen, waarvoor ieder rek afzonderlijk dient. Maar dat er bij de bouw en inrichting van een nieuwe telefooncentrale heel wat komt kijken, is zonder meer duidelijk. Zeker ook als u hoort, dat de apparatuur in de nieuwe cen trale een gewicht heeft van om en nabij bVi ton, dat alleen al om in de centrale alle verbin dingen tot stand te brengen 4 kilometer kabel gebruikt wordt, en dat om alles met elkaar te verbinden zo'n 100.000 solde ringen gemaakt moeten worden. Grote getallen U zult in dit verhaal nog veel meer getallen tegenkomen, voor al ook omdat daarmee het best geïllustreerd wordt hoeveel werk, dikwijls onder koortsach tige omstandigheden, verricht moet worden om de nieuwe cen trale met al haar aansluitingen toch maar zo snel mogelijk klaar te hebben. Over de datum, waarop alles moet gaan draaien, lopen de voorspellingen nogal Het interieur van de technische zaal vertoont nog een warwinkel van dra den. uiteen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat gelijk met de op levering van de nieuwe vleugel van het hoofdkantoor aan het Tweede Weteringplantsoen de telefooncentrale in werking zou worden gesteld. Maar ondanks het feit dat men met de bouw van de technische zaal vooruitgelopen is op de al gehele bouw op de hoek Stad houderskade Van der Helst- straat, ziet het er naar uit dat men dit gigantische karwei toch niet voor half augustus zal kla ren. Gesproken wordt nu over eind september, begin oktober, wat ook gevolgen zal hebben voor het betrekken van de nieuwe vleugel door ongeveer 200 van onze medewerkers, die nu nog her en der in Amster dam verspreid zitten. Drukknoppen Hoe het ook zij: voor de goede communicatie zullen straks on geveer 600 nieuwe telefoontoe stellen geplaatst worden, waar mee nog eens 12 kilometer ka bel gemoeid is. Deze toestellen zijn uitgerust met een zoge naamd drukknop keuzesysteem, wat voorlopig alleen een ver snelling betekent bij het kiezen van interne nummers. Wanneer echter de nieuwe grote centrale van de PTT in Amsterdam ge reed zal zijn, is het tevens mo gelijk om met behulp van deze drukknoppen (voor elk cijfer een toets en dus niet langer een kiesschijf) gesprekken buiten de brouwerij sneller tot stand te brengen. Nieuw voor onze brouwerij wordt ook het z.g. 'doorkiezen', dat wil zeggen dat derden di rect van uit de stad - zonder tussenkomst van de telefoniste zelf een bepaald toestel kun nen kiezen. Zij moeten dan eerst het doorkiesnummer (be staande uit twee cijfers) draai en en direct daar achteraan het speciale toestelnummer. Doorkiesnummer Ter verduidelijking hier een voorbeeld, waarbij de getallen fictief zijn. Stel dat voor de cen trale het doorkiesnummer 70 is en voor de expeditie Heineken het toestelnummer 9111, dan hoeft b.v. de caféhouder niet anders te doen dan achter elkaar 709111 te draaien om rechtstreeks met de afdeling expeditie te kunnen spreken. Maar ook de caféhouder die Amstelbier wil bestellen kan straks rechtstreeks verbinding krijgen met de expeditie aan de Mauritskade door bijvoorbeeld 709222 te draaien. 600 toestellen Dit betekent dus een enorme ontlasting voor de telefonistes. Maar het wil ook zeggen, dat afdelingen die in aanmerking komen voor een 'doorkiesnum mer' in al hun correspondentie dit nummer ten behoeve van derden op opvallende wijze moe ten publiceren. Voorlopig zijn er 25 doorkies- nummers beschikbaar. Verder komen er 22 uitgaande lijnen, plus nog eens drie speciaal be stemd voor de telefonistes. In de ruimte onder de technische zaal worden vier bedieningsta fels geïnstalleerd. De capaciteit van de centrale zal in oktober dus goed zijn voor 600 toestel len, maar er is een eindcapaci- teit gepland voor 1200 num mers. Waterkabels en bierkabel Ten behoeve van de aansluitin gen in de nieuwe vleugel zijn in de Singelgracht (tussen hoofd kantoor en brouwerij) twee spe ciale 'waterkabels' gelegd, waarin tesamen 3600 aders ver werkt zijn. De integratie Heine- ken-Amstel wordt nog eens be- De burgemeester van Amster dam. dr. I. Samkalden, was te- samen met zijn echtgenote op zaterdag 13 juni te gast in het Koelschip van onze brouwerij aan de Stadhouderskade. Hij was daar ter gelegenheid van de jaarlijkse persverkennings- rit', georganiseerd door het Bu- nadrukt door de geheel nieuwe kabel, die tussen de brouwe rijen aan de Stadhouderskade en de Mauritskade is gelegd. Deze kabel is 2180 meter lang, ligt onder meer in de Amstel en wordt door de PTT-mensen al gemeen de 'bierkabel' genoemd. Alleen al om de verbinding met de Mauritskade tot stand te brengen moesten 15.000 aders gelast worden. Voorlichting Wanneer u al deze informaties rustig op u laat inwerken, dan zult u zich ongetwijfeld afvra gen hoe te zijner tijd alles in zijn werk zal gaan. Maakt u zich daarover voorlopig echter geen zorgen. De PTT zal alles in het werk stellen om straks een storingsvrij communicatie net te garanderen en zal - in samenwerking met onze interne dienst - u tijdig voorlichten over de nieuw te volgen handelwij zen. Ook via Vers van 't Vat zullen we u de komende maan den steeds volledig op de hoog te proberen te houden. Met behulp van een kraanwagen wor den grote kisten met materieel binnen gebracht. reau Voorlichting van de ge meente, die haar eindpunt op de brouwerij had. Mr. E. J. Eg berts, lid van onze Raad van Bestuur, was ter begroeting aanwezig. Burgemeester Sam kalden reikte aan de bestge- klasseerde pers-équipes vele fraaie prijzen uit en overhandig de een doos Heineken-blikbier als 'poedelprijs' aan de équipe van de Tros. Foto boven: v.l.n.r. dr. Samkalden, mr. Egberts en mr. d'Artillac Brill. Foto onder: burgemeester Samkalden overhandigt de doos Heineken-blikbier aan de vertegenwoordiger van de Tros. Vervolg van pag. 2. de indeling aan de hand van de salarisregistratie aan te houden. Dit betekent dat medewerkers, die in het verleden tot de sa larisadministratie van Amstel behoorden uit zullen komen voor Amsterdam II (Mauritskade) en dat de Heineken-medewerkers die in Amsterdam te boek ston den ingedeeld worden bij Am sterdam I (Weteringplantsoen en Stadhouderskade). Tijdens de vergadering van de besturen der personeels verenigingen - zaterdag 27 juni in Den Bosch - werd de loting voor de groepen ver richt. Deze groepsindeling geeft aan, welke teams in de loop van de dag tegen elkaar uit zullen komen. De groepsindeling geldt voor alle takken van sport en is als volgt: Groep A: Rotterdam Groep B: Den Bosch Groep C: Amsterdam II Groep D: Bunnik Groep E: Amsterdam I

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 3