O.R. IN DEN BOSCH TOELICHTING OP HET JAARVERSLAG 1968/69 Amsterdam gastheer bij tweede concern sportdag NABETALING J GASTEN VAN VRUMONA Op een literair avondje in Londen werd de voordrachts kunst van acteur Sir Lau rence Oliver geprezen. 'Hij kan zelfs een balans zó voor lezen, dat je er tranen van in je ogen zou krijgen', zei één van de aanwezigen. 'Dat is geen kunst', wierp Aldous Huxley tegen, 'dat kunnen de meeste direkteuren ook Bijzondere gasten bij de jaarbijeenkomst van de on dernemingsraden in Den Bosch waren de heren S. A. Schetters, onderdirecteur van Vrumona, en H. Bolthof, chef personeelszaken van de zelfde onderneming. U ziet hen resp. midden en rechts op de foto in gesprek met mr. D. P. de Graaf. Hun aan wezigheid hield verband met de plannen om over enige tijd ook bij Vrumona N.V. in 'Bunnik een ondernemings raad te installeren. De onderhandelingen met de vakbonden over de materiële inhoud van de C.A.O.'s zijn thans in een zodanig stadium, dat mag worden aangenomen dat de totale herberekening voor het gehele concern om streeks 15 mei rond zal zijn. De nabetaling vanaf 1 januari 1970 zal naar het zich laat aan zien zo spoedig mogelijk na deze datum geschieden. Aldus de heer W. Kloppenburg tijdens de gezamenlijke verga dering van de leden der verschil lende ondernemingsraden op 13 maart j.l. in Den Bosch. De gezamenlijke vergadering van de leden der ondernemingsraden in de verschillende vestigings plaatsen van Heineken werd dit maal gehouden op vrijdag 13 maart in de brouwerij te Den Bosch. Voor de eerste maal waren daarbij ook de onderne mingsraden van Amstel (Am sterdam en Helmond) aanwezig. Onder voorzitterschap van de heer W. Kloppenburg werd ge sproken over het verslagjaar van Heineken dat loopt van 1 oktober 1968 tot en met 30 september 1969. Het was een zeer open en instructieve bij eenkomst, hetgeen vooral te danken was aan de heer J. F. Stap, die een zeer uitvoerige en duidelijke toelichting gaf. Bovendien bestond voor alle aanwezigen de gelegenheid om vragen te stellen over punten die niet duidelijk waren, of waarover men iets meer wilde weten. Aangezien wij reeds in het vorige nummer van Vers van 't Vat de belangrijkste za ken uit het jaarverslag gepu bliceerd hebben, willen we hier volstaan met een aantal punten te noemen uit de toelichting van de heer Stap. Aan de hand van cijfers wees de heer Stap op het toenemen de bierverbruik overal in de we reld. In Nederland is het hoofd- delijk bierverbruik in de laatste 20 jaar nagenoeg vervijfvoudigd en kwam voor 1969 uit op 51,8 liter. Daarbij moet worden aan- getekent dat in de zuidelijke provincies zo'n 75 liter per hoofd per jaar gedronken wordt tegen in de noordelijke provin cies om en nabij de 25 liter. Zo'n groot regionaal verschil ziet men bijvoorbeeld ook in Duitsland, waar het landelijk gemiddelde ongeveer 130 liter bedraagt, terwijl men in Beieren zo'n 220 liter per hoofd per jaar drinkt. In België drinkt men tussen 120 en 130 liter (steeds per hoofd per jaar), in Enge land 95 liter, iets wat men wel licht niet verwacht. De Fransen, die toch bij uitstek wijndrinkers zijn, komen altijd nog op 40 liter, hetgeen gecon- Bij de rondgang door de brouwerij bestond bijzonder veel belangstelling voor een aantal technische zaken zoals het omroepsysteem (foto links) en het bedieningspaneel van de brouwzaal (foto rechts). sumeerd wordt voornamelijk in de industriegebieden van Elzas/ Lotharingen en in het noorden. In Italië, waar zo'n tien tot vijf tien jaar geleden praktisch geen bier werd gedronken, komt men nu uit op zeker 12 liter. Wanneer men de omzetcijfers in Nederland over een geheel jaar bekijkt, ziet men dat er de laatste jaren niet meer zo'n groot verschil is tussen de bier- Dorstverwekkende cijfers. consumptie in de zomer- en in de wintermaanden. Er wordt bij ons in de winter ook steeds meer bier gedronken, wat voor een goed deel te verklaren is uit de stijging van het bierver bruik thuis, die groter is dan in de sektor horeca. De grotere produktie in de wintermaanden is bovendien gunstig voor de personeelsbezetting bij de brou werijen. In de frisdrankensektor is de ontwikkeling de laatste jaren nog groter dan in de biersektor. Ook onze dochterondernemin gen hebben daarin sinds 1960 een groter marktaandeel ge kregen. Op de Europese lijst neemt Nederland (51 liter) met Spanje (50 liter) een vooraan staande plaats in. In België werd in 1967 rond 31 liter fris drank gedronken, terwijl Duits land maar tot 18 liter per hoofd De heer J. F. Stap geeft een toelich ting op de cijfers. Leden van de verschillende onderne mingsraden spraken uitgebreid over het jaarverslag en de toelichting. per jaar kwam. De literfles van Vrumona is een groot succes gebleken. De cijfers over de eerste vier maanden van het nieuwe boek jaar (oktober-november-decem- ber 1969 en januari 1970) zijn in vergelijking met dezelfde maanden in het jaar daarvoor zeer gunstig. De bieromzet in het binnenland geeft een stijging van 12 procent te zien, de export 20 procent en de fris dranken eveneens 20 procent. Hierbij moet worden aangete kend, dat de bieromzet in de voor ons liggende zomer sterk beïnvloed wordt door het weer. Als we een net zo mooie zomer als vorig jaar krijgen, kunnen we optimistisch zijn. Maar zelfs met de Enkhuizer Almenak in de hand is het nog moeilijk een voorspelling te doen. Op de derde zaterdag in sep tember zal in Amsterdam de jaarlijkse concern sportdag wor den gehouden. De organisatie is in handen van de personeels vereniging Mauritskade, ook wel Amsterdam II genoemd. Anders dan vorig jaar zal Amstel dus niet meer als afzonderlijke groep deelnemen. De competitie tusen de vijf ves tigingen gaat weer over acht takken van sport. Het vinden van goede accommodatie vormt een bijzonder groot probleem. In Amsterdam heeft men niet de beschikking over een sport park als 'De Vliert' in Den Bosch. Het ziet er dan ook naar uit, dat de beoefening van sport en spel verspreidt over de stad zal moeten plaatsvinden. De bijeenkomsten 's-morgens en 's-avonds, waarbij zo'n duizend medewerkers en hun familie leden verwacht worden, zullen naar alle waarschijnlijkheid wor den gehouden in het expeditie centrum van de Amstel Brou werij. Voetbal op JOS-sportpark Voor de voetbalwedstrijden heeft men het oog laten vallen op het JOS Sportpark aan de Kruislaan/hoek Weesperzijde. Badminton en tafeltennis wil men onderbrengen in het sport complex van de Vrije Universi teit, gelegen op de grens van Buitenveldert en Amstelveen. De tennissers gaan in de slag op het tennispark Van Meegeren-West hof in Buitenveldert. Ilpendam De biljartwedstrijden denkt men te kunnen houden in café-restau rant Witteveen aan de Ceintuur baan, terwijl voor bridgers en klaverjassers de kantine van de brouwerij aan de Mauritskade beschikbaar is. De vissers zul len vermoedelijk hun stekjes vinden bij Ilpendam. Wij publiceren al deze mede delingen echter onder voorbe houd, omdat één en ander nog niet zijn definitieve vorm heeft. Te zijner tijd hoort u er meer over. Noteert echter 19 septem ber vast in uw agenda. 3

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 3