"OUDT NIEUWS" VtynmfW UITLEG BIJ "OUDT NIEUWS" Jeugdrubriek onder redactie van madeleen van eek, hans jonkers, rudie van eekert, ad sinkeldam, els küper, rené prins, yvonne schut selaars, leen molenaar, suzan van de grint, albert lakwijk, mary van overdam, ruud koning, lida eenhuizen en michel subelack. 3B7 "Genoegen moet maur betaald worden" Men zou kunnen zeggen, dat de overheid al eeuwen lang haar belastingen rechtvaardigde met deze gedachte in het heffingengrage hoofd. Uit de oudstbekende stadsrekening van Den Bosch, die loopt van "Paeschen 1399 tot St. Remeys 1399" blijkt De ontvanger der belastingen. Op de voorgrond de deurwaarder met de zak waarin zich de dossiers der belastingschuldigen bevinden. dat de totale accijnsopbrengst 2163 oude schilden bedroeg. Het bier-aandeel hierin was 811 oude schilden, dat van de wijn 566. Hieronder volgt een lijst van de andere accijnzen, die de "lokale Wittevenen" van 1399 wisten te bedenken: Coren accijns Becker accijns Weverspacht de Wolpacht de Velpacht de Gagelpacht de Steenpacht de Houtpacht de Smoutaccijns de IJssen honichpacht de Witlederpacht de Louweraccijns de Louwerspacht de Oude Clederpacht de Line Weverzaeten de Lijnwaetpacht de Zadelpacht de Bontwerkere Pelsenpacht de Kezepacht de Vischtol de Zout ende Herineaccijns de Zout ende Herinepacht de Zamencoep van Herine ende Buckine de Bute accijns van de Lakene dat vugiergelt dat Bodemgeit die Honichmaet die Hopmaet dat Wechgelt oude Dijck- gelt dat Muntelken boven die leede dat Muntelken beneden die le'ede der Stat wiel die Zoutmaes die Craenaccijns die mede accijns die Weder (Weit) accijns die Weetmaet (Weit) Bier en Wijnaccijns leverden dus ruim 63 van de totale accijnzen in 1399. In 't jaar 1500 was de totale accijnsopbrengst 20210 Rijnse gulden. Aandeel hierin van het bier-accijns 13.031 De wijnroeier mat met behulp van een pijlstok de inhoud van de vaten aan de hand waarvan de accijnzen op wijn en bier werden vastgesteld. Rijnse gulden, dat van de wijn 3.460 Rijnse gulden. Al drinkende leverde de dorstige Bosschenaar dus ruim 80% van de totale accijns. In 't jaar 1635, toen de stad dus niet meer onder Spaans Bestuur stond, wijzigde zich de verhouding. Er werd n.l. rond 11.000, aan wijn-accijns ontvangen en rond ƒ9.000,aan bier accijns. Smaakverfijning van de Bosschenaar? In 1728 leest men plotseling dat volgens resolutie van 30 september 1728 de bieraccijns "aan de brouwers" werd gelaten. Wat zou de schepenen bewogen hebben dit voor de brouwers zo prettige besluit te nemen? Misschien "eiqen dorst". 3 Yvonne velpacht gagelpacht houtpacht smoutaccijns louweraccijns zadelpacht kezepacht zout ende herine accijns buteaccijns van de lakene dat vugiergeld dat bodemgeld die medeaccijns die weder (weit) accijns huidenpacht belasting voor gagel (vroeger een van de ingrediënten bij de bierbereiding). belasting van de boschgrond belasting op vet smeer boter olie etc. accijns op het looien van huiden belasting op het berijden en hebben van paarden kaasbelasting herine is haring extra accijns waarschijnlijk belasting op boom gaarden vugier boom inkomend recht op bier belasting op honing of meekrap tarwebelasting. Oude graanmaten, waarmee de hoogte van de graanbelasting werd vastgesteld.

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 24