Ncellje 3W k1 <3«l> ,'l-H-fco [H. flDH fjW M .N jlt.ft K9.ll. Jtvet <loq. 7. [ill S<H8 H.09 3m 3. Is- 10M H.ii SI 9 3. 9- tO»S 3 99 31» 3 IH.II JÏ99 3.9s Joo 3 510 8ol O 3 85 31» 3 ill lit» 39} 3oo 3 3.10 3199. 339 39t t pgillende varkens en een stier, die nauwelijks in beweging was te krijgen. A Boven iedere melkkoe hangt een bord met daarop gegevens als leef tijd, melkproduktie en daarvan de per centages vet en eiwit. In de ontvangstruimte is dit tegel tableau te zien, waaruit blijkt dat Bellesteyn ook destijds, na de oprich ting in 1806, als boerderij in gebruik was. De melk van de proefboerderij wordt dagelijks in deze speciale ver- zameltank (Sputnik in de wandeling) opgevangen. 'n Heel bedrijf Bonda's proefboerderij beslaat in totaal 30 hectare, waarvan 25 hectare door grasland (geestgrond) wordt in genomen. Het bedrijf beschikt over een flinke veestapel bestaande uit 50 melkkoeien, 40 stuks jongvee, 120 varkens. 40 schapen, 19 meststieren en tenslotte niet te vergeten Pan, de eenjarige fokstier. Voor het fokbe- drijf is sinds 1943 geen vrouwelijk rundvee meer gekocht. Na dat jaar heeft men alles zelf gefokt, zowel met de eigen stier als met andere. De koeien zijn alle van het zwart/bonte ras. De dagelijkse melkproduktie wordt opgevangen in een speciale, gekoelde verzameltank en vervolgens door de melkfabriek (C.M.C.) afge haald. Gezamenlijk zorgen de vijftig melkkoeien voor een jaarproduktie steeds minder land steeds meer koeien zullen worden gehouden. De heren Bonda gaan nog verder en zien de koeien niet meer op het land maar ondergebracht in grote kralen, waar zij uitsluitend geconcentreerd voedsel zullen krijgen. Vroeger was het zo, dat de koe naar het voer (op het land) gebracht moest worden. In de toe komst zal men het voer naar de koe brengen, waarbij ook in dit geval de factor arbeid zo klein mogelijk zal (moeten) worden gehouden. Hoe het ook zal gaan, volgens deze deskundigen zal bostel altijd een zeer belangrijk deel van het voerpakket van de Nederlandse veestapel blijven uitmaken. En aangezien er altijd bier (uit gerst) gebrouwen zal worden, zal er altijd voldoende bostel zijn om vele grage koeienmagen te vullen. van zo'n 300.000 liter. Op de proefboerderij werken, inclu sief de bedrijfsleider, vier mensen. Het wagenpark van Bonda bestaat uit twaalf speciaal geconstrueerde vracht auto's (IV2 ton), die uitsluitend voor het vervoer van bostel gebruikt wor den. In de drukke tijd heeft men aan dit aantal wagens niet voldoende en wordt een gedeelte van het transport uitbesteed. Van de brouwerij gaat de bostel rechtstreeks naar de boeren, die klant zijn van Bonda. Toekomst Naar de mening van de heren Bonda de beide zonen van de stichter met wie wij over het onderwerp bostel spraken, zal het toekomstbeeld er, zeker voor wat de Randstad Hol land betreft, als volgt uitzien, dat op

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 15