ms" Verbruik De afgelopen twaalf jaar is het bostel- verbruik in Nederland sterk toegeno men, om precies te zijn verachtvou digd. Vorig jaar werd in ons land een hoeveelheid van maar liefst 300.000 ton omgezet. Deze 300 mil joen kilogram is niet uitsluitend van de Nederlandse brouwindustrie af komstig, er wordt ook, voornamelijk uit Duitsland, bostel geïmporteerd. Bonda: in bostel De firma, die in 1969 een derde van de landelijke omzet voor haar reke ning nam, is Bonda's Veevoeder bureau N.V. in Leiden. Dit bedrijf, dat in 1915 werd gesticht, begon in 1927 met de handel in natte bostel. Op het ogenblik betrekt de N.V. Bonda haar bostel van nagenoeg de gehele Nederlandse brouwerij-indus trie. Zeventig procent van de bostel, die Bonda omzet, is afkomstig van de brouwerijen van ons concern. De firma, die in hoofdzaak bostel ver handelt, doet reeds veertig jaar van vader op zoon zaken met Heineken en Amstel. Proefboerderij In 1932 nam Bonda in Wassenaar een bestaande, uit 1806 daterende boerderij, Bellesteyn geheten, in ge bruik als proefbedrijf. In de loop der jaren heeft Bonda's proefboerderij zich zowel in Nederland als over de grenzen een grote bekendheid ver worven. Geregeld komen groepen boeren, soms zestig man sterk, op bezoek om te kijken hoe het op Bellesteyn toegaat. Want dat is de bedoeling van deze proefboerderij, een voorbeeld geven hoe het in de praktijk gedaan kan worden. En dat voorbeeld ligt dan voornamelijk op het gebied van de samenstelling van het voerpakket. Zo worden er onder andere proeven genomen met mest- stieren, waarvan een gedeelte pulp (van suikerbieten) en bollen gevoerd krijgt. Ook neemt men proeven met andere soorten voedsel, teneinde de klanten op elk terrein van advies te kunnen dienen. Wat de bostel betreft, deze speelt in het voerpakket slechts een bescheiden rol. Vergelijkings- proeven worden onder andere ook met varkens genomen, terwijl men verder fokmethoden en ook bijvoor beeld de melkgift bestudeert. Bonda's Proefboerderij (enige jaren geleden) vanuit de lucht gezien. Er is sindsdien een en ander bijgebouwd, onder andere een grote stal voor de varkens. Op de voorgrond verschillende silo's voor de opslag van bostel. (Foto KLM-Aerocarto). Zo ligt de bostel in een van de langwerpige silo's van de proefboerderij opgeslagen. Nieuwsgierige kalfjesmglanzende koeien

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 14