A Na het brouwen blijft de bostel achter in de klaringskuipen (op de foto: brouwhuis Den Bosch) en wordt vervolgens naar de silo('s) gepompt. De twee bostelsilo's, die vroeger in Den Bosch in gebruik waren. De grootste is onlangs overgebracht naar de Stadhouderskade, de kleinste naar de Mauritskade. Voor deze twee silo's is één grote in de plaats gekomen. Het brouwhuis is inmiddels (de foto dateert van enkele jaren geleden) belangrijk uitgebreid. Een trouwe verschijning op het ter rein van onze brouwerijen is de bostelauto, een speciaal geconstrueer de vrachtwagen, waarmee het „residu" van de bierbereiding wordt afgevoerd. Wat is nu precies die bostel en wat gebeurt ermee, zijn vragen die om een antwoord vragen. Kort gezegd bestaat bostel uit de vaste, niet op geloste delen van de gemalen mout, delen die (na het aflopen van de heldere wort) in de klaringskuip achterblijven. De bostel is dus eigen lijk een „restprodukt" van de ziederij, dat voor de brouwerij zelf niet verder bruikbaar is, maar van des te. meer betekenis voor de veevoederhandel. En hier is dan meteen het antwoord op de tweede vraag. De bostel gaat van de brouwerij naar de boerderij om daar in hoofdzaak 's winters als veevoer te dienen. De koeien eisen daarbij het leeuwedeel (circa 95 procent) voor zich op. Hoogwaardig Bostel is een bijzonder geschikt voer, speciaal voor de koe, omdat deze met haar vier magen altijd volumineus voedsel moet hebben. Het is verder bewezen, dat bostel de spijsvertering bevordert en dat is ook voor het vee van het grootste belang. Kenners noemen bostel een hoogwaardig eiwit- voedsel, dat vergelijkbaar is met krachtvoer. Wanneer we de bostel gaan analyseren dan zien we dat in 1 kilogram ongeveer 780 gram water en 220 gram droge stof zit. Van die droge stof zijn de belangrijkste be standdelen eiwit (44 gram) en zet- meelachtige stoffen (130 gram). In de winter bestaat het voerpakket uit ongeveer tien procent bostel en voor de rest uit hooi, kuilgras, bieten en krachtvoer, 's Zomers ligt de bostel bij de boerderijen opgeslagen in silo's, die in de bodem van een drainage zijn voorzien. Op de bostel wordt een laag zand van twintig centimeter gebracht, die een zekere druk uitoefent. Het geheel wordt af gedekt met plastic. Beilesteyn vanaf de weg gezien. Een bostelauto onder de nieuwe silo. in Den Bosch. 11

Vers van 't Vat | 1970 | | pagina 13