WELKOM Wij hebben het als GNOT (genot) overgenomen, en genot is nu juist in deze tijd, in deze decen nia van de ontwikkeling van onze cultuur in een consumptiemaat schappij, het hoogste goed. Alle activiteiten die wij plegen te doen kunnen gnot verwerven. Ik stel dat Klaas is gnot himself. Klaas is het hoogste gnot. Klaas is de absolute satisfaction. Alles is onderworpen aan gnot. Roken is een gnot, het rookgnot. Maar sinds een jaar of twintig zeggen de rapporten van de medici: Jongens, roken heeft iets te ma ken met ziekte. Je zegt nu wel: het is gnot, nee het is ziekte, kanker. Het wordt je voorgerekend met zoveel cijfers, met zoveel voorbeelden. Blaas de rook maar door een zakdoek. Je ziet zelf wat je in je lichaam hebt. Het zijn allemaal tere weef sels. Nochtans zal de verslaaf de consument liegen en bedrie gen, in zichzelf uitvluchten vinden, om te kunnen roken. Zo is de junky. Hij zal dat niet zien, ook al druk je hem met zijn neus op de feiten. Ik besefte heel goed, dat het sigaretje mystiek was. Maar ondanks het bestaan van het verband roken/longkanker, blijven we volhouden: nee het is gnot. Ja, longkanker kan wel wezen, maar gnot. Men bleef roken, men rookte meer en meer en meer, alle rapporten ten spijt. Het zat zo diep in ons verankerd, in onze gehele sociale mystieke structuur van onze eredienst, die wij houden, dat het niet zo maar uitgehakt kan worden. Neen een hoop mensen zijn gaan anti roken. Ik rook anti. Ik koop b.v. geen sigaretten meer. Voor mij is een sigaret iets om mede-nicoti- nisten op te zoeken om een si garet te bietsen om dan te kunnen zeggen: dit sigaretje kan jij ten minste niet oproken. Ik rook er dus niet minder om. Ik rook AMSTERDAM zelfs een tramconducteur zich heeft vergist hij, het Weteringcircuit nade rend met lijn 16, 24 of 25, riep: Weteringcircuit en de Amste! brouwerij hij waarschijnlijk anders altijd dienst heeft op lijn 7 het zo moeilijk is om bij de brouwerij aan de Mauritskade een parkeerplaats te vinden vroeg komen voor een plaats je dus ook geen zin heeft diverse werknemers, die boven de garage en stallen aan de Quellijnstraat zitten, allerlei ziektes oplopen één van hen met hooikoorts kampt hij nu 2 x per week een prik krijgt dit 9 weken achter elkaar moet gebeuren het dan de vraag blijft of hij er van af is als dit niet het geval is, hij op advies van de bedrijfsarts zal moeten verhuizen dit geen ramp is omdat hij uit 7 gebouwen kan kiezen een ander op diezelfde ver dieping ook ergens last van heeft hij exceem opgelopen heeft van de paarden hij er bovendien kortademig van is geworden een derde figuur daarboven aan vlektyfus lijdt (of geleden heeft) niemand echter weet of dit van de stallen komt of van iets anders wel blijkt dat het erg onge zond is om daar te moeten werken het dus tijd wordt dat ze met z'n allen een nieuw gebouw krijgen er wel lege plaatsen zijn, maar dat deze zijn „gereserveerd" hijzelf alles best vindt, als er maar geen hooi in de buurt is dat best zal lukken omdat men daar nogal gul mee is Hoera, Den Bosch heeft er twee jeugdredactieleden bij! Suzan van de Grint (18) en Albert Lakwijk (18), die de novembervergade- ring bezochten, zijn daarna enthousiast in de redactie gestapt. Suzan werkt op de kas en haar vrije tijd besteedt ze afwisselend aan dansen, handwerken, zwemmen, lezen en plaatjes draaien. Albert, die overdag druk met de postbezorging in de weer is, heeft veel belangstelling voor auto's en sleutelt graag aan brommers. Ook is hij een actief wandellid. Welkom, Suzan en Albert! We hopen dat jullie voor beeld in Rotterdam en Am sterdam, waar we nog best wat versterking kunnen hebben, spoedig zal worden gevolgd. Wie heeft stoute schoenen en wie trekt ze aan? doordat ik zoveel mensen ont moet, waarschijnlijk meer, maar ik koop ze niet meer, daar ben ik mee begonnen. En toen ben ik er hardnekkig op gaan wijzen. Ik heb geweten vanaf het begin dat het zo verbonden is met zoveel an dere zaken die gewoon gebeur den. Ik wist dat het zonder meer revolutie zou betekenen en wel een zo ingrijpende revolutie om het roken te stoppen. Er zijn meer dingen. Ik ben me ook altijd bewust geweest van alle andere images die een deel van het gnot opeisen, die aan spraak maken op een absoluut gnot. Ik ben er toen op gaan wijzen dat roken iets te maken heeft met mystiek, want het heeft duidelijk iets te maken met mys tiek omdat we tegen beter weten in roken. Een sigaret b.v. is een secret en dat is als het ware een geheim, een secreet. Het is communicatie. We laten het hierbij voor deze keer. Jullie houden echter nog het verhaal van Robert Jasper Grootveld te goed, dat hij ver teld heeft over bier en roken. Ad en Madeleer

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 38