Hieronder laten we een gedeelte van zijn verhaal volgen: Robert Jasper, ben jij de ontdekker van de Klaas-figuur en de Klaas-Kom-gedachte Nee. Het is juist allemaal ontzettend oud, het is het oudste cultuurgegeven van de consumptiemaatschappij. De Klaas-figuur is een heel merkwaardige figuur. Van alle vreemde figuren is deze als het wonder in een uitzicht loze maatschappij. Er wordt feestgevierd ter ere van een wonderbaarlijke figuur. Hij wordt Sinterklaas, Nicolaas, Santa Claus genoemd en komt als het donker is in de noordelijke streken, maar het is één en dezelfde figuur. Wij in Nederland hebben er nog wat extra's aan toe gevoegd, een figuur naast de Klaas-figuur, de pikzwarte neger, en dat maakt Nederland tot zo'n bijzonder land. Wij hebben een sleutel tot de oude mystificatie van het wonder, dat over de daken komt met een paard. Het is zo oud als het maar zijn kan. Het oudste wonder dat we verbeelden in onze cultuur, is de Klaas-gedachte: er komt iemand en die geeft om niet, maar geeft van wat hij heeft. Daarom is hij de sleutel voor de revolutie, die in onze economie, in de wereldeconomie, plaats vindt. Het is gewoon nodig dat er in de komende tientallen jaren iets aan de economie gebeurt, de economie stagneert in morale zin Wil ziir. nu aanaekon.Gn via de oroduktie enige oude mystiek van deze westerse asfalt jungle cultuur, die hier in West-Europa ontsproten is en die zich in de tweede wereld in Amerika heeft voortgezet. Deze cultuur heeft Klaas, het jaarlijks terugkerende wonder van geven om niet. Zo lang je in Klaas gelooft is Klaas waar. Is de behoefte om Klaas te hebben duidelijk aanwezig Moet dat in het mystieke blijven Wat kunnen we kwijt aan zo'n Klaas-figuur Het is zoals het is. We hebben deel aan een Klaas al was het alleen maar dat wij elk jaar een bepaalde stemming van gezelligheid en kneuterigheid willen mee maken of de sentimentele ontroering voor het kind. Elk jaar wordt er door ons en door de middenstand ge bruik (noem het misbruik) van gemaakt. Door dat uit te buiten, door er een hoop aandacht aan te besteden, door er helemaal naar toe te leven, bedrijven ze juist de ere dienst die elk jaar weer opgevoerd wordt. Het heeft een functie zonder meer. Je bent bekend geworden als de anti-rookmagiër, de eerste man die in die zin ageert tegen het te veel roken, met alle gevolgen van dien. Is er een direct verband tussen anti ockmagiZ, zijn en dis Klaas figuur Op het ogenblik wordt de Heineken Galerij bezet door allerlei toestanden van vreemde vogels, waaronder Ro bert Jasper Grootveld, de Provo, de anti-rook-magiër en de man die de Klaas-Kom-gedachte propageert. We hebben hem uitgenodigd hier wat over te komen vertellen. Dat „wat" vertellen betekende ruim drie uur aan een stuk door praten en af en toe onderbroken wor den door een vraag van ons.

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 36