UUfV UIJ i ie li icr\ci i jwiiycno vu vivi v^i meisjes tot 18 jaar in de gelegen- hangt dus helemaal van de in- en kandelaars ontstonden), bon- binnen gewerkt werd. '<7, JÏ.VI exsohece ivf Shell-foto Enige tijd geleden waren wij op uitnodiging van de jeugdredac- tie Belfry van Joh. Enschedé en Zonen te gast bij Neerlands enige bankbiljetten- en postzegel drukkerij in Haarlem. Met ietwat gemengde gevoelens zijn we aan de excursie begonnen, met de wetenschap dat we tijdens die rondgang een kapitaal aan bank biljetten zouden zien. Mochten we de neiging gehad hebben met het bekende handgebaar ons wat van dat kostelijke goed toe te eigenen, deze neiging werd gron dig de kop ingedrukt door een uiteenzetting over het bewakings systeem door de gastheer, een systeem waarin in tegenstelling S tot de verdediging van wereld bekerhouder AC Milan geen gaten vallen! STUKJE GESCHIEDENIS De grondlegger van de firma Enschedé is Izaak Enschedé. Deze, in 1681 geboren zoon van een uurwerkmaker, werkte aan vankelijk in een weverij, maar werd in 1697 als zettersleerling aangenomen bij Gerard Casteleyn, in het huis „De Blye Druck" aan de Grote Markt, waar sinds 1656 de Oprechte Haarlemsche Cou rant werd uitgegeven. In 1702 werd Izaak in het gildeboek inge schreven en deze datum wordt beschouwd als de stichtingsdatum van het bedrijf. Op elfjarige leeftijd kwam zoon Johannes als leerling in zijn va ders bedrijf werken; in 1726 werd hij in het boekdrukkersgilde inge schreven. In 1737 kochten Izaak en Johannes het recht van uitgave van de Oprechte Haarlemsche Courant van de Erven Casteleyn. Als uitgevers van deze eerste Nederlandse krant verkregen zij bekendheid in het gehele land en zelfs daarbuiten. Bij de aankoop van de lettergieterij van Wetstein in Amsterdam, kwam het materiaal van de stempelsnijder Joan Michael Fleischman, die later ook voor de firma Enschedé zou snijden, in hun bezit. Sedert 1771, toen de oudste zonen van Johannes, Jo hannes II en Jacobus, in het druk- kersgilde werden ingeschreven, draagt het bedrijf de naam van Joh. Enschedé en Zonen. Toen de firma in 1795 opdracht kreeg tot het drukken van waar depapieren, kwam het historische lettergieterijmateriaal, dat de in 1780 overleden Johannes I ver zameld had, goed van pas. En niet minder de typografische mu ziek, gesneden door de reeds hierboven genoemde Fleischman. Met „de muziek van Fleischman" werden randen samengesteld uit onderdeeltjes daarvan; voor de tekst op de waardepapieren ge bruikte men historische letter soorten. In 1814 kregen de Enschedés eveneens opdracht tot het druk ken van bankbiljetten voor de meisjes (en jongens) van zo n 15 of 16 jaar op de maatschappij toeten nog Diazen wetend. Het is daarom süesz'os de moeite waard deze jongeren in aanraking te brengen met andere onderwerpen dan die uit hun meestal nog be perkte interessekring. Jammer, dat er van Heineken niet meer jonge mensen naar toe wil len of mogen. (Sommigen kunnen immers geen enkele morgen „ge mist" worden!) Op de vraag hoe onze vier Heine ken meisjes deze cursus ervaren, luidde het antwoord unaniem: „Het is ons tweehonderd procent meegevallen! Geweidigi" Emmy Nederlandse Bank en later voor de Emissiebanken in West-lndië en Suriname. DUIZENDEN DUIZENDJES Tijdens onze rondgang werden juist briefjes van duizend gedrukt. Het zou te ver voeren precies te vertellen hoe dat in zijn werk gaat. Er werd ons verteld, dat het door het gebruik van kleuren en ragfijne motiefjes (hebben jul lie een briefje van duizend wel eens bekeken I) onmogelijk is een goede vervalsing te maken. Dat geldt trouwens voor alle bank biljetten. POSTZEGELS EN DRUKWERK Het is niet alles bankbiljet wat de klok slaat. (Gelukkig maar, men zou er gefrustreerd door raken!) Ook postzegels worden er ge maakt en niet te vergeten gewoon drukwerk. Helaas hebben wij wegens tijdgebrek van de postzegels niets gezien. Wel konden we een kijkje nemen in de zetterij en zien op welke ma nieren geclicheerd kan worden, welke manieren van drukken toe gepast worden enzovoort. Het was bijzonder interessant in ieder geval. Dankzij dit leuke contact met een andere jeugdredactie weten wij nu hoe „het slijk der aarde" ge maakt wordt! £mmy (Informatie: Het Klokhuis, pers.- org. Joh. Enschedé en Zonen).

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 35