een tweehonderd hectares had gelaten. Later zijn ze toch langzamerhand opgegaan in de wat talrijker wordende plaatselijke bevolking, meest „Z'Indiens", en kan men nu nog slechts bij toeval een type tegenkomen met de wat afwijkende gelaatstrekken van de Caraïben. Vrij plotseling daalt bij Anse-Bertrand de kust en wordt weer vriendelijk met mooie stranden, nu van gelig, vrij grof zand. Vanaf dit dorpje via Port-Louis en Petit-Canal naar Morne a l'Eau is het een bijzonder vruchtbare wereld. Uitgestrekte suikerrietvelden, afgewisseld met Nederlands aandoende weiden, waarin heuse melkkoeien. 14 Immigranten. 15 Zacht, wit zand, ,,cocos nains". 16 Pointe des Chateaux op een rustige dag. 17 Om te stelen 18 Ongenaakbaar. 19 Zee, 'n bootje, zand, schaduw en ruimte! Vlak bij het dorpje Port-Louis ligt Beauport, Guadeloupe's mooiste suikerfabriek, goed voor 30.000 ton suiker per oogst. Bij de suikerfabriek hoort tevens een melkfabriek en een veestapel van tweeduizend Friese melkkoeien en een stamboekstier; het geheel is het 'oeuvre' van een vroegere Nederlandse directeur van het complex. Van Morne a l'Eau is het nog 20 km, via het dorpje Les Abymes, en is men terug op het uitgangspunt Pointe-a-Pitre. Vele indrukken doet men op tijdens dit rondkruisen door het land. Het land zelf in al z'n gevarieerdheid, z'n pracht, z'n vruchtbaarheid, z'n kalme vriendelijkheid en z'n woeste ongenaakbaarheid, gezegend met een paradijselijk klimaat, brengt je tot verrukking. De mensen, vriendelijk en gastvrij, voortreffelijk en smaakvol gekleed, vooral de kinderen op de zondagen zijn om te stelen, gezond en welvarend van uiterlijk. De sociale zorg en voorzieningen: prachtige scholen, moderne complexen met veel speelruimte en veel licht en ventilatie in de lokalen, voorzien van kantines waar de kinderen gratis of tegen een zeer geringe vergoeding een voortreffelijke warme maaltijd per dag krijgen. In bijna elk dorp is een dispensaire of maternité, een soort consultatie bureau met tijdelijke opnamemogelijkheid, waar de bevol king van de streek gratis een vroedvrouw of arts kan en vaak moet raadplegen, verplichte, vaccinaties tegen t.b.c., polio, difterie, tetanus, kinkhoest, pokken, die de kinder- en zuigelingensterfte tot een voor een tropisch land ongekend laag niveau teruggebracht hebben. De krotopruiming, in de dorpen door het bouwen van zogeheten cités met kleine kokette eengezinswoningen met tuin rondom, in de steden door verantwoorde hoogbouw. Mooie wegen, praktisch overal goed verhard en onderhouden, met daarop een toch wel vrij intensief verkeer, grote, haast altijd nieuwe vracht wagens en de laatste modellen van de duurste personenauto's. De oppervlakkige beschouwer zou welhaast geneigd zijn te denken dat men hier het geheim van de smid heeft ontdekt. Erg helderziend hoeft men echter niet te zijn om de bange voorgevoelens van de bestuurderen aan te voelen. Kinderen, kinderen en nog eens kinderen. Een galoperende bevolkings aanwas, gestimuleerd door een werkelijk genereuze kinder bijslag, die het mogelijk maakt om met acht kinderen slechts hiervan te leven. Dit feit, gepaard met de mentaliteit van de mannelijke bevolking en de op het gebied van geboortebeper king zeer achterlijke Franse wetgeving, maken dat instellin gen als „Planning Familial" slechts heel langzaam ingang vinden. Ai deze kinderen presenteren zich na hun 15e jaar voor een baan en nu al is de werkeloosheid angstwekkend. De oude welvaartsbronnen suiker en banaan drogen snel op; de hoge lonen (Europees-Franse minimumlonen) ge paard aan het lage arbeidsrendement, maken dat deze produkten niet meer concurrerend zijn op de wereldmarkt en slechts tegen enorme subsidies door Frankrijk kunnen worden afgenomen. Hierbij neemt de afkeer van en de min achting voor agrarische arbeid steeds sneller toe. zodat het ondanks de heersende werkeloosheid niet mogelijk is om vol doende arbeidskrachten aan te trekken tijdens de campagnes. Mechanisatie is uiteraard geen oplossing, integendeel. Op het voormalige Engelse, nu onafhankelijke nabuure.iland St. Kitts is mechanisatie van de suikeroogst dan ook verboden. Tegen beter weten in is de hoop nu gevestigd op het massa toerisme, maar, nog afgezien van de nu nog geldende prijzen in hotels, restaurants en dergelijke, die de bescheiden beurs op afstand houden, is deze activiteit als werkverschaffing voor de bevolking uiteraard nul. De opbrengsten hieruit kunnen slechts helpen, nog meer dan nu al het geval is, het nietsdoen te subsidiëren. Guadeloupe lijkt in zijn geheel op een prachtige zeepbel, een klein prikje of een nog wat hoger stijgen in de ijle lucht doet de druk van binnenuit teveel toenemen en wel licht niets meer.

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 19