aarde als een vlinder met uitgespreide vleugels Reeds eerder ontvingen wij van de heer W. Dijkstra een bijdrage voor Vers van 't Vat. Destijds was dat een boeiende reportage over Martinique, een van de Westindische eilanden, waarheen hij toen was uitgezonden. Thans verblijft hij op Guadeloupe, waar hij als Heineken produktieleider tewerkgesteld is bij de Société Anonyme des Grandes Brasseries Antil- laises (S.A.G.B.A.). Een door de heer Dijkstra geschreven artikel is te vergelijken met een heerlijk diner, waarvoor men uitgebreid gaat zitten en waarvan ieder gerecht de tong streelt. Mede namens de lezers danken wij hem voor deze nieuwe bijdrage, die hij opnieuw met eigen foto's illustreerde. Eet u smakelijk! kreeg hierdoor een sterk wijkend voorhoofd, waarvan de bedoeling was dat hij zijn pijlen recht naar boven kon af schieten, zonder het hoofd achterover te hoeven houden, dat wil zeggen zijn keel niet behoefde bloot te stellen aan het mes van vijand of mededinger. De eerste pogingen tot kolonisatie van Guadeloupe worden ondernomen door de Fransen, als op 28 juni 1635 Lyénard de l'Olive en Duplessis d'Ossonville, twee Normandische edellieden, vergezeld door enkele honderden landverhuizers, in naam van koning Lodewijk XIV bezit nemen van het eiland. Vanaf die dag begint de bloedige, veelbewogen ge schiedenis van Guadeloupe. Uitroeiingsoorlogen tegen de Caraïben, onderlinge twisten, dan weer bezetting door de Engelsen, dan weer herovering door de Fransen, weer later bloedig onderdrukte opstanden van de negerslaven en de Franse Revolutie, als het onmens Victor Hugues, in naam van de revolutie, met zijn persoon lijke guillotine rondreist. Deze hutspot van bloed, zweet en tranen werd dan nog eens overgoten met een saus van wervelstormen, aardbevingen, uitbarstingen van de Soufrière en epidemieën van gele koorts en pokken. Eerst met het jaar 1848, de afschaffing van de slavernij, begint voor Guadeloupe een tijd van redelijke rust, waarbij de welvaart, hoewel met hoogte- en dieptepunten, toch voortdurend toeneemt. In 1946 wordt tenslotte de status van kolonie afgeschaft voor Guadeloupe, Martinique, Guyane en Réunion en worden deze gebiedsdelen verheven tot departe ment overzee (D.O.M. Départements d'Outre-Mer). De kleinere eilanden La Désirade, Marie-Galante, Les Saintes, St. Barthélémv en het Franse deel van St. Maarten worden als Dépendances bij Guadeloupe gevoegd en vallen dus onder de Préfet van Guadeloupe, die zijn zetel heeft in Basse-Terre, de administratieve hoofdstad op het gelijk namige eiland. En de bevolking? Een heterogenere bevolking is nauwelijks denkbaar. De oorspronkelijke „colons", die met de l'Olive en Duplessis meekwamen, en ook diegenen die zich in latere eeuwen, vooral ten tijde van de Revolutie, op Guadeloupe vestigden, hebben zich vrijwel zuiver gehouden voor wat hun eigen familieleven betreft en vormen nu de groep van de grootgrondbezitters, „Békés" genoemd in het Creools. Met deze colons kwamen vaak mee de zg. engagés, arme blanken, die het geld voor de overtocht niet hadden en een contract afsloten met de colons om gedurende enige jaren op hun bezittingen te werken teneinde de overtochtskosten terug te betalen. Na hun contract waren ze vrij en velen 13

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 13