„Heerlijk helder ONDERNEMINGSRAAD AMSTERDAM ANTJE YPELAAR HENK HUIG praten JAN DIBBETS In het septembernummer van Vers van 't Vat hebben jullie iets kunnen lezen over de kunste naarswedstrijd, georganiseerd door Heineken ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de K.L.M. en over de „rokerige" prijsuitreiking op 1 september jl. in museum Fodor. We vonden het leuk om de drie prijswinnaars, Antje Ypelaar, Jan Dibbets en Henk Huig, uit te no digen voor een biertje en een gesprekje in de raadskelder. Hier onder geven we een indruk van hetgeen gevraagd en gezegd is. Hoe was je eerste reactie toen je hoorde dat je één van de prijswinnaars was Antje: „Ik vond het heel erg fijn, ik was verbaasd en heel blij met de prijs." Jan: „Voor zover ik mij herinner heb ik tegen mijn vrouw gezegd, dat de B.B.K. (Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars) wel boos zou zijn. (De B.B.K. heeft geprobeerd de wedstrijd te boy cotten.)" Henk: „Ik had zo'n beetje het gevoel dat ik wat zou winnen." Jan: „Dat hadden we alle drie!" Henk: „Ik zend al twintig jaar werk in en heb altijd het gevoel, dat ik wat win. Eerste reactie was dan ook: Het verwondert me niks." Waar gaat de reis (keuze uit New York, Curagao of de Nederlandse Antillen of een bestemming in Europa aan het K.L.M.-net) naar toe en waarom? Antje: „Ik ga naar New York. Die stad fascineert me gewoon. Ik wil er echter wel voor een paar maanden naar toe." Jan: „New York. Als ik de prijs niet gewonnen had, was ik er ook naar toe gegaan. Over de K.L.M. gesproken: drie dagen voordat ik hoorde dat ik een van de prijzen gewonnen had, kwam ik uit Londen waar ik een expo sitie ingericht heb. Ik had daar f 750,voor gevangen. Ik vloog terug met de K.L.M., kom thuis, kijk in mijn koffer, weg geld!" Henk: „New York. Ik had eigen lijk geen zin om te gaan, ik ben graag thuis. Ik ga er zomaar naar toe." Zien jullie een oplossing voor het B.B.K. probleem Antje: „Ik vind dat ze zich zou den moeten aansluiten bij stu denten en arbeiders, dat zou een enorme rel veroorzaken en dat zou ik wel leuk vinden. Goed voor je eigen standje opkomen. Er zou een soort fusie van idea len en agressies moeten komen. Dat zou ik leuk vinden en dan zou ik meedoen. Nu niet, nu be kijk ik het. Ik doe op mijn eigen manier wel mee en hou alles goed in de gaten. Als ik er ach ter sta, spring ik erin." Jan: „Ik heb geen oplossing, ik ben er alleen tegen, ze hebben wel gelijk, maar ik ben tegen de actie." Henk: „Voor 50 procent ben ik het er wel mee eens, van de metho des die ze gebruiken houd ik niet." Als de B.B.K. de contra-prestatie af zou schaffen, zouden dan niet veel kunstenaars brodeloos wor den? Antje: „Dan stoppen we ze in een contra-prestatiekamp. Punt. Als ze dat willen is het de enige oplossing." Henk: „Ik geloof niet dat de con tra-prestatieregeling afgeschaft wordt. Ze zullen misschien op den duur met iets anders komen. In het buitenland bestaat geen icontra-prestatie, daar geven de kunstenaars les. Er zijn ook min der schilders; ze hebben allemaal bijbaantjes. Het is hier trouwens een prettige regeling. De vergoe ding is alleen wat weinig." Jan: „Ik zit er niet in, ik kan er niet in en ik wil er niet in. Het is niet slecht." Hoe stel je je een Damslaper voor? Antje: „Als een toerist. De Dam is een prettige slaapplaats en ik Jan: „Is ook heel verstandig." Henk: „Je zou me net zo goed kunnen vragen wat ik leuker vind: een boom van 12 of van 18 meter hoog." /s er verder nog iets wat je graag wilt zeggen? Antje: „Ik vind dat veel meer be drijven zoals Heineken dergelijke initiatieven moeten nemen, door zulke wedstrijden uit te schrijven." zou er zelf ook wel eens willen slapen, maar aangezien mijn man in het ziekenhuis ligt, vind ik het a-sociaal om daar in mijn eentje te gaan liggen. Ik vind het lollig als verschijnsel. De Dam is gestoffeerd met kleurige mensjes." Jan: „Erg lollig. Het is als een vlo op de (het woord dat hier volgde, achten wij niet geschikt voor publikatie. Red.) van Am sterdam." Henk; „Ik heb er geen antwoord op" 3mm Jeugdrubriek onder redactie van made- leen van eek, hans jonkers, rudie van eekert, ad sinkeldam, greet de klerk, rené prins, els küper, cor lange, yvonne schutselaars en emmy bangma Henk: „Ik hoop dat er volgend jaar weer zo iets is." Antje: „Ik heb nog iets leuks Ik was pas geleden in Museum Fodor (waar een gedeelte van de werken geëxposeerd werden) en toen deed dat ding van mij het niet (dat ding is Trillende Lucht, een lichtbak met een groen tril lend lichtje en boompjes op de achtergrond). Iemand was bezig het te maken en dat ding maakte een geweldig, dreunend lawaai. Ik schrok en zei: Wat is dat voor geluid? Oh, niets, zei de repa rateur, dat is het ruisen van de wind. Een wildvreemde die er bij stond zei toen smalend: Het is dan zeker een wind die bruine bonen gegeten heeft!" En hier hebben we dan niets meer aan toe te voegen. Het was gewoon gezellig. Madeleen en Ad We hebben het voorbeeld van onze 3LUIK-collega's in Rotter dam gevolgd en ons in verbin ding gesteld met de onderne mingsraad te Amsterdam. Niet zo zeer om een gesprek te hebben als wel om eens te kijken hoe het in een vergadering van de OR toegaat. In Amsterdam wordt eerst (even als in Rotterdam en Den Bosch) een voorvergadering gehouden door de voltallige OR. Deze wordt geleid door de secretaris, die geen stem uit kan brengen. Alle binnengekomen punten wor den stuk voor stuk behandeld en men bekijkt of iets wel of niet belangrijk genoeg is om in de officiële vergadering, onder voor zitterschap van de heer Kloppen burg, op tafel te worden ge bracht. Het voordeel van zo'n voorver gadering is dat je je ideeën eerst kan toetsen en bespreken met de anderen, zodat wanneer officieel vergaderd wordt, je gerichter en directer je inzichten naar voren kan brengen, wat de toestand al leen maar verduidelijkt. Het ligt niet in onze bedoeling uitgebreid voor te lichten over hoe de on dernemingsraad functioneert (dat heeft de jeugdredactie in Rotter dam destijds reeds gedaan). We willen alleen maar duidelijk ma ken, dat ook jongeren mee pro fiteren van het goede werk van de OR, zodat een beetje actie of interesse van onze kant wel op z'n plaats is. Het is ons in de vergadering opgevallen met welk een inzet hier gesproken wordt om het totale sociale pakket te verbeteren. Buitenstaanders hebben vaak de indruk, dat tijdens de OR-verga- dering slap gekletst wordt onder het genot van een pilsje, zonder enig resultaat het tegendeel is waar Ook voor de jongeren moet plaats zijn in de OR om construc tief mee te doen en mogelijk dat VERVOLG OP PAG. 17

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 17