De vier dagen tussen 14 en 19 juli 1969 zullen menigeen nog lang in het geheugen blijven. Vooral de vijf tienduizend negenhonderd en één wandelaars, die in de vroege ochtend van 15 augustus in Nijmegen aan de Vierdaagse begonnen, met het doel de eerste 30, 40 of 50 kilometers van de vier „even te nemen". Onder dit respectabel aantal wandelliefhebbers bevond zich uiteraard ook een Heineken gezelschap, bestaande uit 11 wandelleden uit Den Bosch en 8 uit Rotterdam (Amsterdam liet het afweten achttien hiervan zouden de finish bereiken. Vier deelnemers kwamen uit op de 30 km, 12 op de 40 km en 3 op de 50 km. Hoe warm het was Het „even nemen" van de eerste kilometers pakte wel anders uit: de eerste mars, „de dag van Eist", werd een moeizame, waaraan vooral de zeer hoge temperatuur (zo om en nabij de 30 °C) debet was. Die ook een geboorteplek van blaren veroor zaakte, zodat zelfs de meest geoefen de voetzolen veranderden in ballon netjes, gevuld met bloed of vocht. Zo kwam het dat een van de Bos schenaren (die uitkwam op de veer tig kilometer) alle voorbereidin gen ten spijt na de eerste dag de strijd moest staken vanwege een enorme bloedblaar. Hij was de enige uitvaller van het gezelschap. Terug in hotel „Het Wapen van Berg en Dal" (ongeveer 7 kilometer van Nij megen), waar men een uitstekend on derkomen had, werden de geteisterde voeten verzorgd en kon men uitrusten van de eerste vermoeienissen en zich voorbereiden op de tweede dag. Deze „dag van Wijchen" was zo mo gelijk nog warmer dan de eerste. De route voerde de wandelaars over de Waaldijk en door Wijchen, waar dui zenden mensen langs de weg hen nogal „vochtig" begroetten. De toe schouwers hadden zelfs tuinslangen aangerukt om de verhitte wandelaars te besproeien, die overigens alle moeite deden de stralen te ontwijken in verband met het gevaar voor spierkwetsuren en dergelijke. Zeer vermoeid, met verbonden voe ten en roodverbrande hoofden trof fen wij onze wandelaars 's avonds in het hotel aan. Stuk voor stuk haden zij het er goed afgebracht. Zeven heuvelen en laatste dag In de vroege ochtend van de derde dag, de roemruchte „zeven heuvelen dag" stond bij de veertig kilometer- groep ook uw verslaggeefster op gesteld, die „voor de aardigheid" meeliep om aldoende indrukken op te doen. Na twee uur wandelen werd de eerste rustplaats bereikt, waar het onovertroffen verzorgingsteam van de Bossche Vierdaagse weer druk in touw was. Het is een geweldige sen satie om je zo maar, gehuld in een deken, op de grond te laten zakken en te vertellen waar je zo al trek in hebt: koffie, broodjes, yoghurt, soep, fruit, enzovoort. En om al dan niet kreunend naar je voeten te wijzen, zodat deze met kamferspiri- tus, leukoplast of jodium (wat niet zo prettig is!) stevig onder handen genomen worden. De belangstelling langs de route was bijzonder groot. Dat ons produkt ze ker ook bij de huisvrouwen popu lair is, bewezen de opgewonden gil letjes van moeders, die zich met kroost en al langs de route geïnstal leerd hadden. De heren toeschouwers slaakten meestal luidruchtiger kreten en brachten met het bekende gebaar de hand naar de mond. Het appTaus was overal hartverwarmend. De bergetappe was uitermate inspan nend, vooral ook omdat het hoe wel minder warm drukkend weer was. Toch bereikten allen weer de eindstreep na een wandeling die ze ker zo'n zeven kilometer meer telde dan officieel vaststaat. En ja, dan de laatste dag word je nog zo geplaagd door spierpijn, blaren wat dies meer zij, op geven doe je niet meer. Je lóópt, kruipt desnoods, die laatste dag. Na een stevige ruk, via Cuyk over de door de genietroepen aangelegde ponton brug over de Maas naar Mook, waar ongeveer 10 km voor de finish de verzorgingspost voor de laatste maal uitstekend werk verrichtte. De ma gen werden weer gevuld en de voe ten verzorgd. In Malden, waar alle Heineken deelnemers zouden samen komen, stond het „ontvangstcomité" een deputatie van de P.U.R. en van de Rotterdamse wandelclub gereed. De afvaardiging van de P.U.R. was 's morgens reeds om ne gen uur aanwezig op de eerste rust plaats en had een pact van samen werking met de verzorgingsgroep van de Bossche Vierdaagse gesloten, voor al voor wat betreft het vertroetelen van de deelnemers op de 30 km. De deelnemers op de 50 km moesten echter vóór vier uur binnen zijn, zodat zij niet te zien zijn op de in Malden gemaakte groepsfoto. Aan het begin van het défilé werd het gezelschap bloemen aangeboden namens de personeelsverenigingen uit Den Bosch en Rotterdam. De laatste loodjes De zo geroemde intocht was inder daad overweldigend, maar eerlijk ge zegd een afknappertje, omdat de laatste vijf kilometers (jasjes aan, stropjes om!) in een slopend-lang- zaam tempo afgelegd werden, daar men niet mocht passeren. Het ap plaus en de bemoedigende opmer kingen van de tienduizenden mensen, die in dikke rijen langs de route stonden, onderdrukten echter wel de neiging alles er bij neer te gooien en brullend langs de kant te gaan zitten. Hoe dan ook, allen bereikten de ere tribune waar een hoge politie functionaris een dikke knipoog gaf en riep „Ha, heerlijk^ Heineken!" - en even later de finish. Aan diner het hotel besloot de heer Blommendaal, horeca-vertegen woor diger, zijn regel matige bezoeken gedurende de vier daagse met het overhandigen van een Delfts blauwe bierpul aan alle deelnemers, namens de Bossche bierbrouwerij. Het grootste jaarlijkse wandelevene ment, dat Vierdaagse heet, is voorbij en voor de Heineken ploeg met één uitvaller succesvol verlopen. Deze 53ste Vierdaagse was weer een sfeer vol feest, een feest van lief-zijn-voor- elkaar, van de soms zo broodnodige morele opkikkers. Daarom 's onze dank aan de verzorgingsploeg van de Bossche Vierdaagse, de deputaties en last but not least aan alle leden zeker niet misplaatst. 10

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 12