IN GESPREK MET DE ONDERNEMINGSRAAD (vervolg) als je tenminste het verslag van de ondernemingsraadverga dering leest! is het voorstel inmiddels in de vergadering be sproken. Het is misschien aardig te weten hoe zoiets, als het tot een officieel voorstel komt, verder afgehandeld zal worden. Het is een kwestie van reglementswijzi ging. Het voorstel wordt dan via de notulen aan de andere twee ondernemingsraden ter kennis ge bracht. Vervolgens komt het in de directievergadering op tafel. Tenslotte, als het voorstel aan genomen is, moet de Bedrijfscom- missie voor de Bierbrouwerijen in Nederland een instantie die toezicht houdt op de onder nemingsraden in onze bedrijfs tak er zijn fiat aan geven. Dan is de zaak helemaal rond. Voor meer technische kanten van de ondernemingsraad verwijzen we jullie toch naar het bewuste reglement. Enmochten jullie nog vragen hebben, dan kunnen we maar één ding adviseren: be nader zelf eens een lid van de ondernemingsraad. We hebben ondervonden, dat de leden het bijzonder leuk vinden met jonge mensen van gedachten te wis selen. Per slot van rekening zijn ze er niet voor niets en ook voor ons! Jeugdredactie Rotterdam. Knipperbol Keessie had dui delijk moeilijkheden met de grote ijzeren kist, gleed dan ook uit en viel vloekend naar beneden, precies op het ver sufte lichaam van inspecteur Priemoog. Deze kwam door de schok bij en wist de inmiddels opgesta ne Knipperbol Keessie met 'n driedubbele Rietberger (ge leerd van S.v.d.Z., tijdens het kassiekijken naar Sjoukje Dijkstra) te vloeren. Daar lag dan Keessie, volkomen wijd beens gestrekt op de kelder vloer. Priemoog stofte voldaan de rand van zijn deukhoed af met zijn tandenborstel, die hij altijd bij zich droeg. Na Keessie met twee rode boerenzakdoeken plus veter uit linkerschoen gekneveld te hebben stormde Priemoog de trap op en het kelderluik door. Daar lag dan de ver moedelijke oplossing in de vorm van een metalen kist op de rand van 't' keldergat, be schenen door het schaarse licht van een kromme straat lantaarn. Priemoog brulde naar de sur veillancewagen, merk Citroen anno 1946, waar agent Krie bel, vermoedelijk vanwege de spanning opnieuw ingeslapen was, de roemruchte woorden in codetaal: „Pak hem beet, hij is van tante Greet". Deze woorden werden in het onderbewustzijn van Kriebel opgenomen, wat hem bewust maakte, maar zó dat hij met het voorhoofd tegen de voor ruit klapte, met het gevolg dat Kriebel het bewustzijn opnieuw verloor en voorlopig voorgoed. Priemoog had de wonderlijke actie van Kriebel gevolgd en besefte alleen te zijn. De kist moet eerst open, dacht hij, nerveus aan zijn Wilhelm snor plukkend. Door de val op het wegdek was het slot van de kist dus danig geforceerd dat na tien seconden wrikken met de achterkant van de tandenbor stel (waar hij al niet goed voor is) het slot verbroken werd. Langzaam tilde Priem oog het knerpende deksel op en daar lag Priemoog zelf. Nog nooit in zijn loopbaan was Priemoog zo geschrokken, het koude zweet stond hem op 't voorhoofd. Daar lag dan zijn evenbeeld, compleet met deukhoed en forse snor. Met vochtige emotionele ogen keek hij naar de kille harde kijkers van zijn tweede ik. In de rechterhand hield zijn evenbeeld een paars vlaggetje vast. De hals was opengereten, voorzien van bloedsporen met bloedspetters op het witte overhemd (gewassen met twee witmakers), dreigend stak er 'n stiletto in de hals. Door middel van de schaarse verlichting van de straatlan taarn kreeg de wassenpop een sinister levendig effect. Met een klap gooide Priemoog het deksel op de kist en moest overgeven tegen de kromme lantaarnpaal. Wie had hem dit kunstje ge flikt, de geknevelde Knipper bol Keessie, Schele Piet, mis schien Bange Flippie, wat wisten Linke Toon en Rode Mien Eigenhandig sleepte hij de metalen kist naar de Citroën en tilde deze met moeite in de achterbak. Met zijn schoen veter, ditmaal van zijn rech terschoen, bond Priemoog het kofferdeksel aan de metalen kist vast en sprong veterloos in de auto, duwde de nog in 'n droomtoestand verkerende Kriebel weg. Priemoog was zo nijdig en op gewonden dat hij, de auto in zijn achteruit, met een levens gevaarlijke snelheid de W'or- teltjesdijk afreed op weg naar het café van Linke Toon. Daar aangekomen sloeg hij met beide schoenen op de bar, waarachter Linke Toon hem verschrikt aankeek. Priemoog vertelde hem kort en bondig wat hem overko men was en schudde de in angst verkerende Linke Toon flink door elkaar en brulde hem toe: „Weet u ook mis schien de kortste weg naar het strand". Linke Toon zei schor: „Ik kon nietik kon niet wach ten ik kon heus echt niet langer wachten totéén april" en liet zijn treurig hoofd zakken. Vervolgens sta melde hij: „Knipperbol wou de grap bewaren voor één april en gaf je daarom 'n klapje op 't hoofdje." Priemoog ging ontgoocheld op 'n barkruk zitten, juist toen de nog versufte Kriebel het café binnenstapte. Bij het zien van zijn ondergeschikte ging Priemoog onmiddellijk tot ac tie over en gaf Kriebel bevel om de nog geknevelde Knip perbol Keessie te bevrijden uit zijn benarde situatie en tevens om Schele Piet en Bange Flippie op te pikken en mee te nemen naar het café. Kriebel vertrok, binnensmonds mopperend op het politiewe zen. Priemoog was weer op zijn kruk gaan zitten en keek hei melijk glimlachend voor zich uit. Een kwartier later arriveer den al de boys in het café. „Stilte en allemaal zitten op Toon en Keessie na", brulde hij. „Ik, rechercheur Priemoog, straf Linke Toon en Knipper bol Keessie voor hun onaar dige gedrag, namelijk het be ledigen van een ambtenaar in functie, met een bekeuring fout parkeren", vervolgde hij en ging weer zitten. Een gejuich steeg op uit de menigte. Linke Toon brulde terwijl hij aan de barbel trok: „Omdat het vandaag nog geen 1 april is, vieren we deze ver vroegde aprilmop met een ver snapering op mijn kosten". Lord Lister.

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 18