WOOR.KEHIK „Ja, waarom niet?" schijnt de heer Hoogvliet, tweede van rechts te zeggen. Jullie zien v.l.n.r. Hans Jonkers, de heren Ph. Dankloff en A. Kamps, Emmy Bang- ma en Greet de Klerk, de heren W. Kort en P. Hoogvliet en René Prins. Jeugdrubriek onder redactie van madeleen van eek, hans jonkers, rudie van eekert, ad sinkeldam, greet de klerk, rené prins, els küper, cor lange en emmy bangma. sSJKMET DE ONDERNEMINGSRAAD IpHprppn Hip» in Hip»n«t trp»P»Ht hii noorrlon 00n nocnroLeio mot onkolo oonc aan hot hoclnit Hat Ho ledereen die in dienst treedt bij Heineken om nu maar eens een clichéuitdrukking te gebrui ken krijgt een introductiemap. Een mooie rooie plastic map, waarin alle wetenswaardigheden over het bedrijf te vinden zijn. Een map, die meestal vluchtig doorgebladerd en dan ver weg in een kast gelegd wordt. Een map, die je bijna niet meer inkijkt. Er zijn wel een paar interessante dingen in te vinden, zoals de regeling van het personeelsbier en de tantièmeregeling, maar voor de rest: een vrij onleesbare en onverteerbare geschiedenis. Het interesseert je gewoon niet hoe de pensioenregeling in elkaar zit, om van de inkomstenspecificatie maar te zwijgen. Wat er bij de geerden een gesprekje met enkele ondernemingsraadsleden van Rot terdam. Het werd (gelukkig) geen officiële ontmoeting, maar een soepel verlopende soort mini- teach-in. Wij vuurden tal van vragen af op de ondernemings raadsleden. Vragen, die misschien ook bij jullie opkomen. Bijvoor beeld: wat is het nut van een ondernemingsraad in een bedrijf. Een van de heren karakteriseerde het zo: „De ondernemingsraad is een klankbord van beneden naar boven en van boven naar beneden". De directie heeft via de ondernemingsraad nauwer contact met het personeel. Omgekeerd vindt het personeel in de onder nemingsraad een spreekbuis, waaraan het zijn problemen, voor eens aan het besluit, dat de directie nam om de herbouw en uitbreiding van de Rotterdamse brouwerij opnieuw in studie te nemen. Voor iedereen kwam dit als een donderslag bij heldere hemel en het besluit wekte onge rustheid en onzekerheid bij het personeel. De ondernemingsraad heeft bij deze gelegenheid van haar rechten gebruik gemaakt om hierover vragen te stellen. De verkregen informatie kon zo wor den doorgespeeld naar de werk nemers, vooropgesteld dat die op hun beurt meer wilden weten over het besluit. Zaken, die tot de competentie van de ondernemingsraad behoren, zijn onder andere: het bevorderen van de juiste toepassing, naleving en uitvoering van de c.a.o. voor het brouwerijbedrijf en in het alge meen het doen van voorstellen, die tot verbetering van de gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Om nog iets te noemen: de tantièmeregeling is na overleg met de onderne mingsraad tot stand gekomen. De OR van Rotterdam bestaat uit 14 leden. Zeven leden verte- nprTpn^Tn'v^fTP^vwPPr^P^n^ S' AS zei de man, terwijl hij op de bar kruk naast mij ging zitten. ,,Dat zeg je iedere keer als je me ziet", zei ik, ,,ik kom hier wel vaker, maar dan kan Ie het allemaal niet meer zo goed vol gen". Ik wilde nu niet direkt het woord dronken" gebruiken. ,,Maar nü wel" zei hij weer, „ik heb pas één pilsie op. Ik mag nu niet dronken (hij gebruikte het woord dus zelf wel) worden van wege mijn arm". „Wat heb je dan aan je arm", vroeg ik quasi belangstellend. „Ik ben gevallen met die rot- brommer van mijn. Nu heb ik mijn arm gekneusd, ik ken em bijna niet bewegen". Hij sprak een beetje sloom met een accent dat een typisch spraak- je veroorzaakte. Hij zag er erg onverzorgd uit en had diepe groeven in zijn gezicht en een wilde haardos. „En nou ben ik nog verkouden ook", vervolgde hij, „vorige week was ik hier en toen had ik mijn hele arm in 't verband, ik had alleen dat verband om en toen heb ik kou gevat". „Daar heb je het dan wel zelf naar gemaakt", zei ik. „Ja maar meissie", zei hij, „ik had toch dat verband om en dan ken ik toch geen hemd an. Ik heb het er 's nachts afgetrokken en ben de volgende dag naar de dokter gegaan, weet je wel, en toen heb ik gezegd, dokter, zei ik, ik heb het verband er afgetrokken. De dokter vond het goed dat ik een sjaal om zou doen om me hand in te late ruste in plaats van in zo'n wit ding". Hij had inderdaad een wollen sjaal om, groen met rood ge- cTreeot^ne i liteinrinn FR me' lang. Ik heb samen met mijn broer in het vreemdelingenlegioen ge zeten en daar reden we zonder zadel op wilde paarden. Ik heb toen alles gekneusd wat ik maar kneuzen kan". Waarom ben je in godsnaam in het vreemdelingenlegioen gegaan, je lijkt wel gek", zei ik. „Ach weet je", zei hij, „mijn broer en ik hadden er veel verhalen over gelezen en veel films over gezien, nou en toen zijn we er naar toe gegaan. We moesten de eerste dag een heleboel kilo's stenen naar beneden sjouwen. Zo dat is dat, dacht ik toen. De volgende dag moest ik die stenen weer naar boven sjouwen en toen had ik er spijt van.

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 16