DE UITBREIDINGEN IN DEN BOSCH Situatiebeeld van de uitbreiding brouwhuis met links de in aanbouw zijnde nieuwe legkelder. Bij de bouw van legkelder en dienstgebouw zal in totaal ongeveer 1500 ton aan staalconstructie nodig zijn. De bouwkraan (links op de foto), die voor de montage van de legkelder wordt gebruikt, is 51 meter hoog en heeft een maximaal hijsvermogen van 10 ton. Voor de montage van het dienstgebouw werd gedurende korte tijd gebruik gemaakt van een tweede, mobiele kraan, met een eigen gewicht van 165 ton en een hijsvermogen van maximaal (eveneens) 165 ton. De uitbreiding van de brouwerij in Den Bosch gaat nog steeds ononderbroken door. Zo is sinds kort een belang rijke vergroting van de capaciteit van het brouwhuis tot stand gekomen door de ingebruikneming van een nieuwe ziederijeenheid, die uit zes ketels bestaat. De nieuwe ketels zijn ondergebracht in een uitbreiding van het gebouw waarin reeds tien van dergelijke ketels aanwezig waren, zodat nu in totaal zestien ketels in de brouwzaal zijn opgesteld. De zes nieuwe ketels werken als een afzonderlijke eenheid, waarvan de bediening volledig geautomatiseerd is. Dat wil zeggen, dat voor de produktie van een hele serie brouwsels niet veel meer nodig is dan het omdraaien van één schakelaar. Voor de controle op de juiste, gang van zaken daarna wordt onder andere gebruik gemaakt van een zo geheten grenswaardebewa kingssysteem. Dit houdt in dat voortdurend bewaakt wordt of bijvoorbeeld procestemperaturen en dergelijke voldoen aan de gestelde eisen. Treden er afwijkingen op dan wordt de bedieningsman hierop attent gemaakt door een alarmsignaal en wordt tevens de afwijking automatisch door een soort schrijfmachine geregistreerd. In het algemeen mag zeker gesteld worden, dat het procesbedienings- en bewakingssysteem van de nieuwe brouwhuisuitbreiding tot de allermodernste gerekend kan worden. Naast de gereedgekomen brouwhuisuitbreiding zijn in middels alweer grote vorderingen gemaakt met een ver groting van de legkeldercapaciteit. Zoals de foto's laten zien is de staalconstructie voor het thans te bouwen gedeelte van de uitbreiding praktisch gereed en zal spoedig een begin gemaakt worden met het binnenbren gen van de tanks. Tussen deze nieuwe legkelder en de bestaande wordt nog een gebouw opgetrokken, dat aangeduid wordt als dienst gebouw. Hierin zullen onder meer afdelingen zoals de filterkamer en het nieuwe laboratorium een plaats vinden. Het gehele gebouw wordt 40 meter breed, 35 meter diep

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 8