P srJ Een tak van de fotografie waarmee we op de fotoclub eigenlijk te weinig gecon fronteerd worden is de zogeheten can- did-fotografie. Zoals een ieder bekend zal zijn, verstaat men hieronder het on gemerkt fotograferen van mensen of die ren in gewilde of ongewilde situaties. Helemaal onbegrijpelijk is het niet, dat velen zich hier niet aan wagen, aange zien hierbij meestal een groot aantal fac toren meespelen, die de fotograaf kun nen afschrikken. De belangrijkste facto ren zijn ontegenzeggelijk het zien van de situatie en het meestal snel weten te han delen. Vooral dit snel handelen kan in het begin onoverkomelijke problemen op leveren, als men gewend is voor zijn on derwerp de tijd te nemen, bijvoorbeeld bij het fotograferen van landschappen, bloemen enzovoort. Bij candid-fotografie moet men echter steeds schietklaar zijn, dat wil zeggen dat van te voren belich ting, diafragma en afstand reeds op het toestel dienen te zijn ingesteld, zodat in dien zich een situatie voordoet, men kan volstaan met een druk op de knop. Dit lijkt misschien moeilijk, maar in de prak tijk valt dit best mee. Men moet het ge woon proberen, bijvoorbeeld op een markt, waar het aantal mogelijkheden legio is. Een handzame telelens kan hier bij een grote steun zijn, omdat men zijn onderwerp dan niet te dicht behoeft te naderen. Een goed voorbeeld van een eenvoudige vorm van candid-fotografie is de foto-van-de-maand, januari. Zoals u kunt waarnemen is geen van de Ma rokkanen zich ervan bewust, dat hij ge fotografeerd wordt (zonder telelens ove rigens). Dit is bereikt door van te voren afstand, belichting en diafragma in te stellen en daarna, een snelle druk op de knop. Probeert u het ook eens. Veel sue- Foto-van-de-maand, december, J. L. v. d. Merwe, groep gevorderden B. Foto-van-de-maand, januari, J. W. Timmer, groep gevorderden C.

Vers van 't Vat | 1969 | | pagina 21