LUIK '67 Het spuwde vuur en knalde... CULTUREEL JONGEREN PASPOORT Tot 23 jaar 3 Oooooooooohhhhhhhhhh 3000 sterren vielen over het IJ. Jeugdrubriek onder redactie van rudie van eekert, hans jonkers, madeleen van eek, ad sinkeldam, greet de klerk, els küper, cor lange, emmy bangma. We zijn bij het vuurwerk geweest op 30 oktober jl. en heb ben er heel wat van geleerd. Want voordat er een vuurwerk van een half uur afgestoken kan worden, moet er nog heel wat gebeuren, zo vertelde ons de heer Van der Linden van Kat's Kunstvuurwerk- en Munitiefabriek. Deze fabriek is de grootste in Nederland (in totaal zijn er drie) die dit soort toestanden fabriceert. Met de voorbereidingen van het vuur werk van Heineken is men. wat betreft het opbouwen van de stellages op de dekschuiten, vijf dagen bezig geweest. Om het af te steken had men achttien mensen nodig die, gewapend met fak kels, elkaar seinen gaven zodat ze pre Onze nog niet ont plofte, succesvolle vuurpijl, Anton Schipperijn, die tot grote hoogte kwam. cies wisten, wanneer ze aan de beurt waren om een of andere pijl of bom de lucht in te schieten. Dit ging fantastisch, omdat, volgens de heer Van der Linden, dit allemaal getimed was. Hij was erg blij dat het droog was, hoewel bij regen het vuurwerk toch was doorgegaan. Dit had echter niet gekund als het 's mid dags geregend had, omdat dan alles te vochtig zou zijn geweest. We hadden er niet aan moeten denken. Hieronder laten we een beschrijving volgen van hetgeen de mensen onder andere te zien kregen, dus hou je vast, we gaan de lucht in: „Een groots spektakel" Vlucht van Brillantbundels werpen dui zenden schone Saturrtus lichtkogels uit met fraaie stralen. Tegelijkertijd ver schijnt een discus van floradora's met een bouquet van Japanse vlinderster ren. Tussen deze afwisseling van prach tige bouquetten van rose-, blauwe-, violette- en brillant schitteringen weer klinkt een mijlen ver hoorbare lucht- kanonnade met schitterlichten. „Het Zilveren Meeuwenfront" Op acht plaatsen van de schuiten ont branden grote standaards met prach tige fonteinen, welke honderden zilve ren meeuwen doen verschijnen, welke voortdurend door elkaar vliegen, om telkens met zware slagen uiteen te springen. Tot slot ontbranding van ge hele nesten, waaruit honderden meeu wen opstijgen en met oorverdovend ge knetter eindigen. (We hebben de eieren gemist). „Groot Slotbombardement" Tweehonderdenvijftig (we zijn nog moe van het tellen) kanonslagen met schit terlichten. Zestig Brillantbommen werpen prach tige gekleurde bouquetten boven het slotstuk „Aangeboden door Heineken" uit. Dit waren enkele flarden uit het pro gramma, want zo mooi kunnen we het zelf niet verzinnen. Volgens ons zat er echter wel „een Japanse vuurpijl, die qua lichtintensiteit de Hollandse pijl vaak letterlijk en figuurlijk overtroeft" bij. Nog even dit: Willy Alberti deelde ons in een vertrou welijk gesprekje mede, dat al het vuur werk dat afgestoken wordt tijdens Ajaxwedstrijden, van hem afkomstig is. Geloven jullie het? Wij wel. Tot slot: Wij vragen ons sinds 30 oktober af, hoe het mogelijk is, dat „de Kat" nog steeds niet de lucht is ingegaan. Ad en Madeleen Hebben jullie wel eens iets gehoord of gelezen over het Cultureel jongeren paspoort? Nee, dan zal ik jullie er in 't kort iets over vertellen. Het Cultureel jongeren paspoort biedt een belangrijke re ductie op toegangsprijzen voor talrijke voorstellingen, con certen, en musea in veertig Nederlandse gemeenten (onder andere Amsterdam, Rotterdam en Den Bosch). In Rotterdam bijvoorbeeld kun je als bezitter van een jeugd- paspoort meestal voor de helft van de prijs naar toneel stukken van het Nieuw Rotterdams Toneel, Nederlandse Comedie, Toneelgroep Theater en Toneelgroep Studio. Ben je in muziek geïnteresseerd, dan geldt het bovenstaan de eveneens voor uitvoeringen van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en het Nederlands Kamerorkest. Ook zij die belangstelling hebben voor ballet worden niet vergeten. Reductie kun je ook op dit gebied krijgen op voorstellingen van het Nationaal Ballet, Nederlands Dans Theater en andere gezelschappen. 22 Naar musea en expositiezalen kun je gratis gaan. Er zijn echter nog meer voordelen aan verbonden. De kunst agenda ontvang je namelijk gratis en je kunt korting krijgen op abonnementsprijzen van verschillende tijdschriften onder andere: Focus, Foto, Hitweek, Jeugd en muziek en vele anderen. Na dit verhaal zijn velen van jullie misschien wild enthou siast, want het jongerenpaspoort kost je slechts ƒ3,per jaar maar om het in je bezit te kunnen krijgen, mag je niet ouder dan 23 jaar zijn. Ben je ouder, helaas, dan zul je als je een keertje naar de schouwburg of een concert wilt, het volle pond moeten betalen. Hoe kom je aan een jeugdpaspoort? Heel eenvoudig, per schriftelijke of telefonische aanvrage: In Amsterdam bij Madeleen van Eek (public relations), in Rotterdam bij Greet de Klerk (personeelzaken) en in Den Bosch bij Rudie van Eekert (personeelzaken). Greet

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 24