^J)Link\f -MappeLeïózie en ?e ~MóUanèse tvlnlez Plinky Happeledorie had steeds in een land gewoond waar het nooit winter is en waar de zon altijd schijnt. Maar in het begin van de zomer was hij in Nederland komen wonen. Hij had een bakkerijtje ge kocht en kreeg spoedig veel klanten, want Plinky kon goed taartjes en koekjes bakken en maakte ook erg lekker brood. Toen het winter werd, kreeg Plinky Happeledorie veel last van de kou. Hij kocht de dikste winterjas die er te krijgen was, maar nog liep hij op straat te klappertanden. Zijn zwarte wangen werden paars van de kou. Gelukkig was het in de bakkerij al tijd heerlijk warm. Op zekere ochtend keek Plinky, nadat hij was opgestaan, met grote ogen van verbazing door het slaap kamerraam naar buiten. Wat was dat nou? Het regende poedersuiker! De straat, de bomen en de daken lagen al vol. Plinky Happeledorie wist niet dat dit sneeuw was. Hij liep op een holletje naar zijn bakkerij en begon haastig gebakjes te maken. Toen deze klaar waren, zette hij ze voor de deur op straat. „Fijn", juichte hij, „nu krijg ik gratis poedersuiker op m'n taartjes!" Even later lag er al een dikke witte laag op de gebakjes. Plinky haalde ze weer binnen. Hij zette de gebakjes naast de oven en ging in de keuken een boterham metje eten. Toen hij weer in de bakkerij terug kwam, schrok hij erg. Alle poeder suiker was weg „Een hond heeft de poedersuiker opgelikt!" riep hij boos. „De gebakjes zijn helemaal nat van zijn tong." Hij keek uit het raampje van de bakkerij of hij het ondeugende beest niet zag. Neen, maar hij ontdekte wel iets anders. Er stond een sneeuw man die de kinderen uit de buurt gemaakt hadden. „Hé", riep Plinky Happeledorie, die niet wist dat dit een sneeuwpop was, „daar staat een man voor de deur. Hij is helemaal wit van de kou!" Plinky deed de deur open en riep vriendelijk: „Komt U zich hier maar even warmen, meneer!" De pop gaf 20 natuurlijk geen antwoord. „Ach", riep Plinky, „hij is al stijf van de kou!" Hij pakte de sneeuwman nu met twee armen beet en droeg hem naar binnen. „Zo, gaat U maar lek ker dicht bij de warme oven staan. Dan zal ik intussen een heerlijk bordje erwtensoep klaarmaken." Wat schrok Plinky ontzettend, toen hij na een poosje weer in de bakkerij kwam. Het bord met erwtensoep viel kletterend op de vloer! De man was weg! Er lag alleen een grote plas wa ter op de grond en daarin dreven een pet, een jas en een pijpje Plinky holde naar zijn buurman de slager, en vertelde wat voor vreemde dingen er die ochtend gebeurd wa ren. De slager moest hartelijk lachen. Hij zei Plinky precies wat sneeuw was en toen begreep deze ook hoe het kwam dat de poedersuiker en de sneeuwman zo vlug verdwenen wa ren. Nu was onze bakker gerustge steld. Maar de volgende ochtend werd er weer heel hard bij de slager gebeld. Wie stond er voor de deur? Plinky Happeledorie! „Buurman", riep hij angstig, „er is vannacht een tove naar in de stad geweest die al het water in glas heeft omgetoverd! Kijk maar bij ons voor de deur in de gracht!" De slager moest opnieuw hartelijk lachen. „Nee, beste bakker", zei hij, „dat is ijs. Het heeft vannacht ge vroren. Kom maar even binnen, want je staat te klappertanden van de kou. Ik zal je wel vertellen wat ijs is." Het bleef flink vriezen. Na een paar dagen leerde de slager Plinky schaat senrijden. Plinky was eerst bang ge weest voor de kou, maar toen hij vier dikke wollen truien had aange trokken en een grote ijsmuts had op gezet, ging hij toch mee. Hij bleek een vlugge leerling te zijn. Na drie uurtjes oefenen kon hij al aardig rijden. „Weet je wat zo prettig is", riep hij, „je wordt van dat schaatsen zo lekker warm!" Een week later werden er op de grote ijsbaan van de stad hardrij- wedstrijden gehouden. En wie won de eerste prijs? Jullie raden het nooit! Plinky Happeledorie! Hij was veel vlugger op de schaats dan alle an dere rijders. Toen hij van de burge meester als beloning een mooie lau werkrans kreeg, riep hij stralend van geluk: „Ik vind de Hollandse winter reuzereuzereuzefijn! Jim Keulemans

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 22