Groots vuurwerkspektakel tor ere van Op 30 oktober jl. werd de Amster damse IJ-tunnel officieel geopend door H.M. Koningin Juliana. Ter gelegenheid hiervan bood Heineken de gemeente Amsterdam een groot vuurwerk aan, dat werd afgestoken vanaf een paar dekschuiten, die bij het Oosterdok lagen. Om kwart voor acht arriveerde de Heineken boot met aan boord onder andere Willy Alberti, zijn vier lijf wachten (als herauten verklede rond leiders) en de heer Schipperijn, de organisator van dit evenement, bij de afgesloten kade, waar de Variomaton stond opgesteld. Hoewel het vuur werk pas om 21.00 uur zou beginnen, verdrongen zich al erg veel mensen op de kade. Om de tijd te doden Willy Alberti, het IJ!" met luider stem: „Vanaf heden, duiken wij tevreden, zij aan zij, in de tunnel door mige mensen diepe indruk maakte. Dr. J. P. Ton trad op als gastheer en begroette de gasten, waaronder de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, de gemeentebestuur ders en de organisatoren van de offi ciële openingsceremonie. Vanuit het gebouw hadden alle gasten een prach tig gezicht op de uiteenspattende bommen en vuurpijlen, terwijl ze een drankje geserveerd kregen en een van de heerlijke hapjes nuttigden, die door chef-kok E. P. Moes van de Kweek school waren bereid en waaraan hij 36 uur had gewerkt. Om even voor negenen beklom Willy Alberti de Heineken Variomaton, de herauten stelden zich op rondom deze ton, gewapend met magnesiumfakkels, die niet alleen licht gaven, maar ook levensgevaarlijke vuurregens, en toen schalde het IJ-tunnellied over het water. Toen de laatste klanken weg stierven schoot de heer Alberti een rode vuurbal af: het vuurwerk kon beginnen. De vele tienduizenden men sen kregen een vuurwerk te zien, zo als ze, volgens de heer Schipperijn, nog nooit in Amsterdam te zien had den gekregen. Vooral de bommen die op een hoogte van 150 meter uit elkaar spatten en een regen van enkele duizenden ge kleurde sterren veroorzaakten, ont lokten veel oh's en ah's aan het pu bliek, dat ook afbeeldingen te zien kreeg van het wapen van Amsterdam en de ingang van de IJ-tunnel. Het slotstuk werd gevormd door de tekst in wit en rood: Aangeboden door Heineken. Dit ging vergezeld van 250 kanonslagen. Toen viel er een doodse stilte. Dit duurde echter niet lang, want even later schalde voor de tweede maal de stem van Willy Alberti over het water. Het feest was afgelopen, de kade stroomde leeg, iedereen vertrok, al leen de IJ-tunnel bleef. „Boter, kaas en eieren" in magnesiumvuur. gaven de vier herauten, begeleid door mars- en walsmuziek, een perfecte demonstratie in marcheren en middel eeuws dansen weg, tot groot genoegen van het publiek. Het was nauwelijks te geloven dat dit niet ingestudeerd was. Omstreeks dezelfde tijd arriveerden in de Kweekschool voor de Zeevaart, die schuin tegenover de ingang van de IJ-tunnel ligt, de genodigden van de directie van Heineken voor een receptie ter gelegenheid van dit vuur werk. Zij werden verwelkomd door een erehaag van geüniformeerde zee vaartkwekelingen, hetgeen op som Napraten over de IJ-tunnel in de Zeevaartschool. Links op de foto burgemeester dr. I. Samkalden, met geheel links dr. J. P. Ton. Rechts op de voorgrond „tunnelwethouder" drs. R. J. de Wit van publieke werken. Geheel rechts de heren E. C. Borgers en J. J. C. Goos. (Foto Het Parool).

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 13