EUGEN WEIDMANN (38) WILLIE MULLENS (34) WALTER GALETTI België en Luxemburg gaan voor het circus zijn winterkwartier bij Mannheim weer betrekt. Fritz Mey is als 17-jarige jongen bij Sarrasani terecht gekomen en heeft vroeger opgetreden met allerlei soorten dieren. Tegenwoordig treedt hij niet meer op. In 1901 is Circus Sarrasani gesticht door een student uit de Jura, Hans Stosch. Vele tegenslagen heeft dit circus in de loop van zijn geschiedenis gekend. In 1924 leed het schipbreuk gedurende een overtocht naar Zuid-Amerika. Enkele jaren later, in 1931, werd het in Ant werpen gedeeltelijk door brand ver woest. In 1934 werd het in Zuid-Amerika door een wervelstorm getroffen. De ge nadeslag kreeg het echter in 1945 toen het in Dresden bij een bomaanval ge heel verwoest werd. In 1956 slaagde de huidige directeur Fritz Mey, een van de naaste medewer kers van Hans Stosch, erin het circus weer op te bouwen en te brengen tot zijn huidige bloei. Herr Mey moet dikwijls reizen om nieuwe artiesten te engageren voor zijn circus. Binnenkort vliegt hij bijvoorbeeld naar Valenzia om naar een trapeze-nummer te gaan kijken. leder nummer wordt persoonlijk door hem uitgezocht. De meeste artiesten blijven slechts een seizoen bij hem. Slechts enkelen zijn vanaf 1956 al bij het circus. doorgaans bij de doorsnee-clown kunt zien. Hij vertoont op een koord, zo'n twee meter boven de grond, dingen die een normaal mens waarschijnlijk zeer veel moeite zouden kosten op de begane grond. Hij geniet in vele landen een grote bekendheid, vooral natuurlijk in zijn geboorteland Zwitserland. Al zeventien jaar dompteur van beroep en een landgenoot van Galetti. Hij werkt op 't ogenblik met zeven tijgers, die alle zijn eigendom zijn. Deze dieren, die een leeftijd hebben die tussen de anderhalf en drie jaar ligt, betrekt hij meestal van een diergaarde. Eén tijger kost onge veer 6000,Een van de tijgers komt rechtstreeks uit de oerwouden van Ben galen. Deze is echter nog niet geschikt om er mee op te treden, daarvoor is hij nog te kort bij Weidmann. Hij heeft op Stamt uit een specifiek circusgeslacht. Zijn ouders werkten vroeger ook met paarden. Reeds als jongen van vier jaar verscheen hij al op de rug van een paard in de piste, natuurlijk onder lei ding van zijn ouders. Hij heeft nog een broer en zuster, die na geruime tijd bij Sarrasani gewerkt te hebben, elders door andere circussen geëngageerd zijn. Als 11-jarige jongen trad hij reeds zelf standig op. Na een ernstig ongeluk, dat hem overkwam, is hij zich op de dres suur gaan toeleggen. De paarden en pony's, die hij hiervoor gebruikt, zijn alle zijn eigendom. Hij heeft zo'n stuk of tien paarden en dertien pony's. Het is werkelijk verbazingwekkend, wat hij met deze dieren bereikt. Het hoogtepunt uit het nummer van Eugen Weidmann. Van beroep clown. Is reeds vanaf zijn 21e jaar werkzaam in het circusbedrijf. Zijn oorspronkelijke beroep is technicus. Hij heeft van alles aangepakt voordat hij clown werd. Zo is hij onder andere vijf jaar dierenverzorger geweest bij een cir cus. Galetti vertelde dat hij ongeveer vijftien jaar gewerkt heeft aan zijn hui dige programma. Het is een nummer, dat bijzonder knap in elkaar zit; beslist geen .gooi- en smijtnummer" dat je 't ogenblik ook acht beren, witte en zwarte; deze zijn echter pas zes maan den oud en nog veel te jong voor de piste. Vroeger heeft hij ook wel met leeuwen en panters gewerkt. Vijf jaar werkt hij nu al bij Sarrasani. Op mijn vraag of hij wel eens aangevallen is door een van zijn dieren, antwoordde hij bevestigend. Hij wilde er echter niet over spreken, want zo zei hij: „Dit kon alleen gebeuren omdat ik mij op dat ogenblik niet genoeg concentreerde". Zijn conclusie luidde: „Het was mijn eigen schuld". Greet Rotterdam. Gedurende de „winterrust" wordt alles nagekeken. Hij bezit niet alleen Sarrasani, maar tevens een hout- hakkerij, minigolf, restaurant en een klein dierenpark. Zelf woont de heer Mey in Mannheim met zijn vrouw en zoon. Zijn zoon is eveneens ingenieur, maar voelt er be slist niets voor om zijn vader op te volgen als circusdirecteur; vandaar dat deze zich wel eens bezorgd maakt over zijn opvolging. Zijn circus trekt door heel Europa. Ze waren dit jaar in Italië, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en Ne derland en zullen na ons land nog naar 25

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 27