J. KELLER in 10 jaar RA, RA, WAT IS DIT? 100 puzzels voor ons lijfblad Verticaal: 1. witgevlekt hert - vroegere naam van Ned. hoofdstad - getal; 2. halfedelsteen - water in Utrecht - staat in de U.S.A. - elektrisch geladen atomen - niet meer jongeren - bijwoord; 3. overbodig - hoogstaand - uit erts gewonnen stof - ijzerbewerker - Turkse titel - familielid; 4. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - soepgroente - ter kennisneming (afk.) - voorzetsel - gewaar worden - Centraal Station (afk.); 5. kade - zalmachtige riviervissen - of dergelijke (afk.) - onderwijskracht in bepaald vak - niet slim; 6. normaal profiel (afk.) - voegwoord - traag - bus met kogeltjes waarin as draait - gewicht (afk.) - Zuidamerikaanse leeuw; 7. verwarmde bodem voor dro gen van granen e.d. - water in Oostenrijk - sprekende gelijkenis - knaagdier; 8. loot - oud woord voor chirurg - elektrisch geladen atoom - vreemde munt - stad in Italië; 9. vrouwelijke titel (afk.) - jongensnaam - nogal veel mensen - ijverig - sierplant; 10. verslag van vergadering - uitgever (Franse afk.) - doffe klap - uitnodigen - platte vloersteen - boomsoort; 11klaarblijkelijk - rijksschool (afk.) - onvoorzien oponthoud (afk.) - opbergplaats - grote steen - kreunen - rivier in Spanje; 12. naar kleur geheten zangvogel - nieuwe Ned. belasting (afk.) - fakkel - bijzondere noden (afk.) - enkele; 13. dankbaar - water in N.-Holland - buisje voor verf e.d. - lage rivierstand (afk.); 14. vervoerbedrijf (afk.) - plechtige ambtsbevesti ging - god van de liefde - harde delfstof - tijdmaat (meerv.); 15. godgeleerdheid - onderzoek - kijkkastje - jongensnaam - lidwoord (Frans); 16. begin van studenten lied - gelegenheid om baden in zee te nemen - drukfout - officier (afk.) - wederzijds; 17. meisjesnaam - duinhoogte - bloeiwijze - behoudens vergissingen (latijnse afk.) - antieke; 18. dikhuidig dier in Afrikaanse rivieren - te ruim zittend - achternaam van bekend sportsman - getal. Ter gelegenheid van het jubileum van onze puzzel redacteur brengt de redactie deze keer opnieuw een raadselfoto met weer de vraag: Wat is (zijn) dit? Het enige wat we erbij kunnen zeggen, is de plaatsaandui ding, die onder deze foto hoort, namelijk Rotterdam. Degenen, die daar werkzaam zijn en het juiste antwoord weten, wordt verzocht niet mee te dingen. Voor de goede oplossing wordt wederom een cadeaubon van 7,50 ter beschikking gesteld. Bij meer juiste antwoor den beslist het lot. Stuur uw oplossing naar de redactie van Vers van 't Vat in Rotterdam met vermelding van uw naam, brouwerij en afdeling. (Amsterdam) Het is niet gebruikelijk dat een redactie haar medewer kers voor het voetlicht haalt, maar (al wil hij het zelf niet) voor de heer Keileronze bloedeigen puzzelredac teur, maken wij heel graag een uitzondering. In de titel hierboven en in de naam van de nieuwe op gave heeft u het al gezien: de Jubileum-doorloper is de honderdste puzzel, die hij onze piekeraars voorlegt. In november 1957 zette de heer Keiler, op verzoek van de toenmalige redacteur, de heer P. G. David, zijn inci dentele medewerking aan Vers van 't Vat om in een vaste puzzelrubriek. Hij vindt het gewoon leuk om het zelf te doen. „Het is een hobby," zegt onze dr. Lastpost, die ik van mijn vader 'geërfd' heb". In ruim tien jaar heeft hij nu honderd puzzels, alle eigen fabrikaat, ge maakt en daarmee velen van ons enkele plezierige denk uurtjes bezorgd. De ideeën voor zijn puzzels ontstaan soms plotseling, op de vreemdste tijden en plaatsen. Keiler zoekt steeds naar iets nieuws en probeert daarbij de opgaven niet al te moeilijk te maken. Per ontwerp gaan er al gauw zo'n drie tot vier uurtjes in zitten. Voor de kerstpuzzel maakt hij vaak ook zelf de tekening van het voor deze gelegen heid speciale diagram. Er zit ook veel variatie in de opgaven. Zelf schat hij het aantal verschillende soorten puzzels van zijn hand op twintig. Ook buiten Heineken vinden zijn denksportprodukten waardering. Andere bedrijven vragen dan of zij een be paalde puzzel (met bronvermeldingmogen overnemen. Behalve het zelf ontwerpen van al zijn puzzels verzorgt Keiler ook de administratie, die bestaat uit het contro leren van de oplossingen, de loting en het verzenden van de prijzen, alsmede de inleiding op elk nieuwe op gave in Vers van 't Vat. Enkele jaren geleden werd de prijzenpot, die voorheen bestond uit reclame-artikelen, gewijzigd. Sindsdien worden per keer drie cadeaubonnen a 7,50 beschik baar gesteld, waarvoor iedere winnaar, zowel in Am sterdam, Rotterdam en Den Bosch, in een groot waren huis iets naar eigen keuze kan kopen. Er is een vaste kern van enkele tientallen inzenders. Een van de oudste en trouwste denksporters is de heer J. van Straten, die voorheen in Singapore werkzaam was en nu gepensioneerd is. Behalve de vaste deelnemers is er nog een flink aantal puzzelaars, dat wel meedoet, maar niet inzendt. Persoonlijk contact en reacties, ook uit het buitenland, vormen voor Keiler een extra stimulans bij zijn lang zamerhand min of meer tot een taak uitgegroeide hob by. Het blijft echter gelukkig een liefhebberij. Soms gebeurt het dat men Keiler een zelfgemaakte puz zel stuurt. Hij is daar bijzonder erkentelijk voor en zal graag voor elke bruikbare opgave zelf een keertje terug treden. Namens alle puzzelaars hopen we, Keiler, dat het nog heel lang zal duren voor je definitief als Mister Brains terugtreedt. Op dus naar de volgende honderd! En, nog bedankt voor al die plezierige puzzel-pieker-

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 25