PRETTIGE VAKANTIE! De eerste luchtreclame H.B. Ulysses tekende wens Den Bosch. Het krantebericht over de officiële inbedrijfstelling van de nieuwe bottelarij was voor de heer H. Brekel- mans te Alem aanleiding tot het schrij ven van de volgende brief: „Met belangstelling in het „Brabants Dagblad" van dinsdag 23 april jl. gelezen dat u weer een nieuwe mijl paal bereikt hebt in uw onderneming, waarmee ondergetekende u felici teert. Op het gebied van reclame zit u ook heus niet stil. Reclame is alles! Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar nu bijna veertig jaar ge leden, op die stralende zomerdag van 26 juni 1928, toen wij de eerste lucht reclame zagen in de vorm van H B. H B, wat daags nadien aangeduid werd in de krant als de beginletters van Heineken Bier. Wij waren onder Maren in het hooi veld met nog een ploeg hooiers van Westerlaken uit Rosmalen toen die letters in de lucht kwamen. Dat was een sensatie! Het hele hooien werd stilgelegd in afwachting van de dingen, die komen zouden. De spanning was groot. Eén man zette het op een lopen naar huis! Het was Joost van Breda. Hij dacht dat de wereld verging!! Na een half uur druk gepraat en gegis werd het werk weer langzaam aange pakt. Niemand had er enig idee van wat het toch wel geweest kon zijn. Toen ik om zes uur thuiskwam zei mijn vrouw: „Heb je het ook gezien in de lucht?" Ik zeg: „Ja, en goed ook." Toen zei ze: „Ik denk dat je vandaag nog meer te zien krijgt! Ga maar gauw de koeien melken en dan kun je daarna de baker en de dokter ophalen, want ik voel dat het zeker doorgaat." De emotie van die letters had haar zo aangepakt, dat de zaak aan 't draaien ging en 's avonds om tien uur werd H.B. geboren, met de naam Harrie Brekelmans. Daarom vergeten wij dat nooit! Maar na de geboorte werd het nog eens H B. Als baker hadden wij een vrouw van bijna zeventig jaar en als huisarts de beroemde dokter Wiegers- ma van het dorp aan de rivier! Wij hadden nog bedsteden en daarin moest de bevalling plaatsvinden, bij het licht van een klein olielampje op de voete plank. Elektrisch licht hadden wij nog niet.Toen het grote moment aankwam stonden dokter en baker in de bedstee- mond, zo, dat er geen straaltje licht uit de huiskamer op het bed kon vallen. Toen Harrie geboren was, konden ze geen van beiden voldoende zien om de navel af te binden! De dokter slaakte een schietgebedje en riep: „Driek kom hier, bind jij het af!" Hij gooit zich achteruit, stoot zijn kale knikker tegen de bovenrand van de bedstede en binnen vijf minuten prijkte daar (op die kale knikker) een bult zo groot als een duiveëi. Toen was de beer pas goed los en was het weer H B: Hoge Bult. Harrie is nochtans voorspoedig opge groeid, weegt zowat honderd kilo en is vader van vier gezonde kinderen. Al met al wil ik maar zeggen: Zo'n geval vergeet men nooit, al wordt men honderd jaar!" Op uitnodiging van Den Bosch bracht de heer H. Brekelmans een bezoek aan de Heineken Brouwerij. Op de foto ziet u hem geheel rechts, vergezeld van zijn schoondochter en zijn zoon (ook een H B) met links de heer Sik- king, die hen rondleidde. Rotterdam. Toen wij onlangs in de bedrijfskantine kwamen, troffen wij daar op het mededelingenbord een niet onverdienstelijke krijttekening aan. Verrast vroegen wij wie toch wel de artiest was, die dit oerhollandse landschap, compleet met molen, brug getje, bootje, boompje en bollen op het zwarte bord had gezet. Even later zaten wij tegenover de 28-jarige Por tugees Quaresma. Ulysses is de eerste van zijn (vier) voornamen. Toevallig heel toepasselijk, want in „navolging" van zijn grote voorganger uit de Griekse mythologie heeft Quaresma al aardig wat over de wereldbol ge zworven. Hij werkte eerst tien jaar in Mozambique en gedurende het vier maanden lange verlof (eens in de vier jaar) trok hij behalve door zijn vader land, ook door Spanje en Engeland. Ongeveer vier jaar geleden kwam Ulysses naar Nederland, waar hij bij enkele grote bedrijven werk vond. Maandag 1 april 1968 werd zijn eerste dag bij Heineken. Het bevalt hem uit stekend, al vindt hij zijn werk-plaats, de legkelder, wel wat aan de koude kant. 's Avonds leeft hij zich uit in zijn hobby: tekenen, schilderen en soms boetseren. Ook maakt hij bijvoorbeeld wel eens een schemerlamp. Ulysses S. A. F. Quaresma (linkshandig), ver dienstelijke tekening Ulysses Quaresma voelt zich thuis in Nederland. Hij heeft ook een thuis in ons land. Op 29 mei trouwde hij met een Nederlands meisje. Wellicht ook daardoor spreekt hij onze taal voor een buitenlander bijzonder goed. Wij op onze beurt wensen hem PRETTIG VERBLIJF toe! 17

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 19