Foto hiernaast: De trots van de kennel, Odette, twee jaar oud, die enige tijd geleden in Kortrijk nationaal en inter nationaal kampioen werd. Zij behaalde deze titel reeds een keer eerder. Foto geheel rechts: Peppo den Hertendeef, eveneens nationaal en internationaal kampioen, is de stamvader van ver schillende „Van Erikshoff"- ruwharigen. De eigenaar is de heer Van Rooy, chef garage Den Bosch. Eveneens aardig om te lezen in „de Dashond" zijn de aankondigingen van huwelijken en geboorten, aankon digingen, die voor de eigenaars ook van commercieel belang zijn. „Op 3 februari jl. traden in het huwelijk de kortharige rode teef Aquavitae von Brocklede van de heer A. 2. abel te Bussum met de eveneens rode reu Dribbelaar van de Rekeltjes van mevrouw P. van Beem-Zabel te Weesp. wel raszuivere, viervoeters bezighoudt. Men kan daar zijn hond laten registreren (dit jaar zullen meer dan 30.000 rashonden in het stamboek worden ingeschreven) en de stamboom van elke daar bekende hond opvragen. Als een hond na de verkoop door de nieuwe eigenaar ook weer gebruikt wordt om er (verder) mee te fokken, wordt steeds de achternaam (kennelnaam) van de hond vermeld. Ook in de keuringsrapporten komt in de meeste gevallen de kennelnaam voor. Op deze manier is het voor de eerste eigenaar en fokker mogelijk (en plezierig) de verdere levensloop en „prestaties" van zijn kwekelingen te volgen. In Nederland zijn ongeveer zes duizend kennelhouders, waarvan de meesten uit lief hebberij zich bezig houden met het kweken van zo goed en zo mooi mogelijke honden. Bij deze liefhebberij in het bijzonder mag men de kosten niet wegcijferen. De heer Van Esch berekent, dat hij per week 50 kg vlees nodig heeft en 35 oude broden, terwijl daar nog allerlei extra's bijkomen, zoals vitaminen, melk, zee wier, gistvlokken en levertraan (in de winter). In dat jaargetijde zijn ook speciale verwarmingslampen nodig voor de puppies. Verder kost het laten registreren van jonge honden bijna een tientje (per stuk), terwijl het in schrijven voor een tentoonstelling op vijfentwintig gul den komt, de reiskosten nog niet eens meegerekend. „Als ik met de verkoop mijn kosten zo'n beetje kan dekken, voel ik mij een hele Piet", vertrouwt de heer Van Esch ons toe. Maar onbetaalbaar is de vreugde, die hij beleeft aan zijn vrolijke viervoeters, zijn dartele das hondjes, waaraan hij zijn hart verpand heeft. Mevrouw W. Geelmuyden-Zwaan bericht „dat uit het huwelijk van haar langhaar teef Annchen van 't Zon netje met de reu Yndus von der Birke, eig. Horst Meyer te Sottrum, 3 pups (1-2) werden geboren, terwijl het huwelijk van haar langhaar teef Friedchen von der Birke (imp. Dtsld.) met de langhaar Timo van de Weysterhoeve van de heer P. M. den Reyer te Berghem haar 6 pups (2-4) bracht." Veel zou er bijvoorbeeld ook te vertellen zijn over de stamboom van een hond. Volstaan we met te zeggen, dat de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied (ge vestigd te Amsterdam) het overkoepelend orgaan is (sinds 1902) van alles wat zich met de trouwe, maar Etenstijd voor de jonge honden, Vier puppies, vier weken oud, bij hun moeder. 16

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 18