In de ontwikkeling van de Eurofles, waarmee enkele jaren geleden werd begonnen, heeft Heineken een niet onbelangrijk aandeel gehad. De fles, die tenslotte werd gekozen, heeft een dunnere glaswand, is lichter, maar toch niet minder sterk dan de pul. Ook aan de invoering van de plastic krat zijn de nodige experimenten voorafgegaan, waarbij verschillende mate rialen onder de loep werden genomen. Uiteindelijk werd de voorkeur gegeven aan de plastic krat, bij de keuze waarvan is uitgegaan van de buitenafmetingen van de reeds bestaande en genormaliseerde Eurokrat, met dien verstande dat onze kratten een eigen kleur en merk- Verwerking in de bottelarij De nieuwe fles en de plastic krat kunnen zowel in Amsterdam als in Den Bosch (in de nieuwe bottelarij) in een van de twee colonnes verwerkt worden. In Den Bosch had men het voordeel, dat bij het ont werpen van de nieuwe bottelarij bekend was dat een van de beide colonnes geschikt zou moeten zijn voor de verwerking van de 50 cl fles en de daarbij behorende krat. Daardoor was het mogelijk tijdig, dat wil zeggen bij de bestelling van de machines, de nodige voorzie ningen in de specificaties op te nemen. Heineken ontwikkelde een eigen, lichtgewicht plastic krat. In Amsterdam diende een van de bestaande colonnes geschikt gemaakt te worden voor de verwerking van de nieuwe verpakking. Er werden proeven genomen met het vullen van de Eurofles en de daarbij opgedane ervaringen wezen uit, dat het nodig was de vulmachines aan te passen. Verder bleek het, in verband met de vorm van de fles, ook nodig bepaalde voorzieningen aan te brengen in het flessentransportsysteem, terwijl eveneens een nieuwe inpakmachine moest worden besteld. Bovendien werd een aparte wasmachine voor het reini gen van de kratten geplaatst. (In Den Bosch had men een dergelijke machine destijds nog in de planning kunnen opnemen). Tenslotte moest in Amsterdam ook de stapelmachine aangepast worden aan de verwerking (in een ander patroon) van de plastic kratten. In Amsterdam kan op die ene colonne zowel de Eurofles als de pul „gedraaid" worden. In de nieuwe bottelarij te Den Bosch zal de pul niet meer worden verwerkt. Behalve genoemde voorzieningen moesten, zowel in Amsterdam als in Den Bosch, door de gehele colonne heen allerlei onderdelen aangepast worden aan de ver werking van de nieuwe fles. aanduiding hebben. De nieuwe Heineken krat heeft ver der gesloten zijwanden en een bodem, die voor het grootste gedeelte open is. De plastic krat onderscheidt zich voorts van de houten kist door de vakverdeling, waardoor breuk en lawaai tot een minimum beperkt worden. Met zijn heldergele kleur en de zwarte, in reliëf aangebrachte, Heineken balk is de plastic krat een opvallende verschijning. En wat belangrijk is, hij blijft schoon en fris, dankzij het feit, dat het kunststof materiaal zich bijzonder goed leent om gewassen te worden. Hetgeen dan ook geregeld bij verwerking van de krat in de bottelarij zal gebeuren. Een van de voordelen van de nieuwe verpakking ten opzichte van de bestaande is het belangrijk lagere ge wicht. Terwijl een houten kist met volle pullen (totaal 10,8 1 bier) 28 kg weegt, is het gewicht van een plastic krat met volle Euroflessen (totaal 10 1 bier) ongeveer 19 kg. 5

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 7