beschikbaar. In twee van de vier aldus ontstane secties zijn de reeds genoemde colonnes 6 en 7 geheel gelijk vloers en in U-vorm opgesteld. Dit systeem biedt enkele belangrijke voordelen, zoals besparingen bij de bouw, een betere bedrijfsvoering door een goede communicatie tussen de verschillende onderdelen van de colonne, een gemakkelijker overzicht en eenvoudiger transportwegen voor de flessen en kratten. De derde sectie wordt voorlopig gebruikt voor opslag, terwijl in een gedeelte van de vierde sectie de fusten colonne, die vroeger in de tapkelder stond, is onderge bracht. De bottelcolonnes, die een capaciteit hebben van 46.000 flessen per uur, zijn geheel gemechaniseerd, dat wil zeggen dat de kisten (kratten) met flessen vanaf het punt van aanvoer en het in de colonne brengen niet meer door menshanden worden aangeraakt. Een bijzonderheid is dat de colonnes van het begin tot het eind in twee helften zijn gedeeld, die gecombineerd met én onafhankelijk van elkaar kunnen werken. Hier door wordt een grotere flexibiliteit bereikt wat betreft de behandeling van verschillende emballagetypen, ter wijl tevens de invloed van storingen verkleind wordt. De uitgebreide elektrische schakelapparatuur voor de beide colonnes is ondergebracht in een gesloten cabine, waardoor deze apparatuur is gevrijwaard tegen de in vloed van vocht. Voor het plafond werd een geheel nieuwe door het T.N.O. beproefde constructie toegepast. Behalve de verlichtingselementen zijn in het plafond ook opgeno men de luchtkokers, die bij de verwarming en de ven tilatie van het gebouw gebruikt worden. De vloer bestaat uit speciale, dubbelhardgebakken te- geis-met-nopjes, waardoor een grote mate van stroefheid is verkregen. Aan de zijde van de helderbierkelder bevinden zich de dienstruimten. In de kelder treft men aan de apparatuur voor het transport van de kroonkurken met onder ande re de bunkers, leidingen, verdeelstukken, de centrale reinigingsapparatuur en de loogopslag. Beganegronds bevinden zich de magazijnen voor wissel- Het begin- en eindpunt van colonne 6: de ontstapelmachine (links van de bedieningsman) en de stapelmachine (rechts). delen, etiketten, chemicaliën en dergelijke, de toilet groepen en de elektriciteitsvoorziening. Boven vinden we de centrale controlekamer, waar het bottelproces langs elektronische weg kwalitatief en kwantitatief zal worden bewaakt, alsmede kantoren, een instructielokaal, was- en kleedgelegenheden en de kroon- kurkenopslag. Bij de constructie van de bottelarijhal is, door toepassing van een demontabele wand, de mogelijkheid geschapen het gebouw (in de breedte) uit te breiden. Het gehele project is opgezet en uitgevoerd aan de hand van netwerkplanning, een voor Heineken nieuwe me thode. Na de uitbreidingsfase, waarvan de nieuwe bottelarij/ helderbierkelder en de nieuwe legkelder deel uitmaak ten, is de capaciteit van onze Bossche brouwerij toe genomen tot ruim 2 miljoen hl 's jaars, waarmee, zoals reeds is gezegd, sinds de opening in 1958 de jaarlijkse produktiemogelijkheid van deze vestiging meer dan ver viervoudigd is. Overzicht van colonne 6. Links een gedeelte van colonne 7.

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 5