Na de opening maakten gasten en gastheren een korte rondgang door de nieuwe bottelarij. in het nieuwe instructielokaal door de raad van bestuur ontvangen. Ons concern was verder vertegenwoordigd door de raad van commissarissen en de directies van Hei- neken Nederland en Heineken Technisch Beheer. Van de Bossche vestiging was de bedrijfsleiding met enkele staffunctionarissen aanwezig, terwijl de officiële opening tevens werd bijgewoond door een delegatie uit de plaat selijke ondernemingsraad. In een korte toespraak memoreerde de heer Wittert dat er, sinds prins Bernhard tien jaar geleden de Bossche brouwerij officieel opende, veel gebeurd was in deze grootste Heineken vestiging. Het terrein, dat toen 5 ha besloeg, is driemaal zo groot geworden, de capaciteit steeg van een half miljoen hl per jaar naar twee miljoen, terwijl het aantal personeelsleden (van 345 naar 690) zich verdubbelde. Intussen is alweer begonnen met een nieuwe uitbreiding, waarbij twee heimachines de palen slaan voor een kel dergebouw, dat 45 meter hoog zal worden. De heer Wittert zei, dat Heineken veel dank verschuldigd was aan de burgemeester van Den Bosch en diens mede werkers voor de grote hulpvaardigheid, zonder welke, aldus spreker, het niet gelukt zou zijn al deze uitbrei dingen te realiseren. Ten aanzien van de uiteindelijke plannen stelde de heer Wittert, dat op het huidige terrein van 15 ha een brou werij gebouwd kan worden met een capaciteit, die vier maal zo groot is als de huidige (dus totaal acht miljoen hl per jaar), waarmee Heineken Den Bosch dan waar schijnlijk de grootste brouwerij van Europa zal zijn. Tot slot bracht de heer Wittert dank aan alle medewer kers in het bedrijf, die door hun kennis zoveel hadden bijgedragen tot de totstandkoming van de nieuwe botte larij, evenals aan hen, die werkzaam zijn in de brou werij en die door hun toewijding het succes van de Bossche vestiging hebben verzekerd. Na het antwoord van burgemeester Lambooy, waarin hij wederkerig de bijzonder goede samenwerking tussen de gemeente en Heineken roemde en waarin hij onder meer alle uitbreidingen-tot-nu-toe de revue liet passeren, vond de officiële handeling plaats, waarna het gehele gezelschap nog een korte rondgang door de nieuwe bot telarij maakte. DE BOUW Het nu voltooide project, waarvoor de plannen begin 1965 ter hand werden genomen, omvatte de bouw van een geheel nieuwe bottelarij annex helderbierkelder, welke laatste een plaats heeft gekregen tussen de hui dige en de nieuwe bottelarij. Een kort overzicht van het verloop der werkzaamheden leert ons het volgende. Nadat op 21 december 1965 door ir. Wanschers de eerste paal was geslagen, volgde een periode van heien, die op 29 maart 1966, toen de laatste van de in totaal 1638 betonnen palen de grond was ingedreven, werd afgesloten. Voordat met de bouw van de bottelarij kon worden be gonnen, diende de helderbierkelder zo ver klaar te zijn dat de daarin te plaatsen tanks naar binnen gebracht konden worden. Dit gebeurde in de zomer van dat jaar, toen ook de vloeren werden gestort en een begin werd gemaakt met de montage van de staalconstructie. Enkele weken later, begin oktober, stonden de eerste spanten overeind. De gehele overkapping, waarvoor 600 ton aan staalconstructies is gebruikt, kwam in vijf maanden ge reed. In april 1967 was de bouw van de hal in een zo danig stadium gekomen, dat met het plaatsen van de machines en installaties kon worden begonnen. In de daarop volgende maanden groeide het gigantische geheel gestaag en in november van dat jaar was het zover, dat colonne 6 aan de eerste praktijkproeven kon worden on derworpen. Begin dit jaar werd deze colonne door de heer Kloppenburg na de Nieuwsjaarstoespraak op 2 ja nuari in bedrijf gesteld. Een maand later kon ook colonne 7 in produktie worden genomen. DE INDELING Het complex, dat 160 meter lang en 90 meter breed is, bestaat uit de bottelarijhal (120 x 90 meter) en de daar aan vastgebouwde opslagloods. In de bottelarijhal is per produktie-eenheid een ruimte van 100 x 22V2 meter Een fraai beeld van een van de inpakmachines, die de nieuwe flessen en kratten verwerkt. 2

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 4