en aan de andere zijde een grote vergadertafel met daarachter over de gehele wand een oude voorstelling van het Binnenhof. streeks de gebouwen van de Twee de Kamer kan betreden. De Opka mer is speciaal ingericht voor het houden van grote vergaderingen en persconferenties. Het restaurant (met bar) „Casteleyn" is tevens keuken en het is verbazing wekkend te zien hoe de kok daar op slechts enkele vierkante meters voor grote aantallen poorters uitste kende maaltijden bereidt, en dat met werkelijk beperkte hulpmidde len. Ook voor het verzorgen van een grote receptie, compleet met alle drankjes en hapjes zoals die de middag van mijn bezoek aan Nieuwspoort in de Ridderzaal werd gehouden, blijkt de heer Mirande met zijn staf niet terug te schrikken. Ongeveer éénmaal in de maand verleent Nieuwspoort gastvrij on derdak aan het Brandpunt-team voor hun uitzending Vanavond in Nieuwspoort". Dankzij de bemidde ling van de heer Mirande werd ik in de gelegenheid gesteld om een dergelijke opname vanuit de regie wagen mee te maken. Het is nauwelijks weer te geven hoe fascinerend het is om te zien hoe een dergelijke live-uitzending wordt opgenomen. Razendsnelle in structies aan de cameralieden wor den onmiddellijk uitgevoerd, de camera-instellingen blijken steeds weer snel genoeg te zijn om een be paalde uitdrukking op het gezicht van de interviewer of geïnterview de te vangen. Er wordt gewerkt onder enorme hoogspanning en toch lijkt het op het scherm gezien of alles even gemakkelijk en moei teloos verloopt. Mijn bezoek aan Nieuwspoort heeft een veelheid aan indrukken opgele verd, maar het meest is mij opge- Hij telt de minuten maar de avond wil niet gaan de zon scheen vandaag op het balkon was het koud die wind giert om de hoeken als straaljagers die overkomen hij draait en er is muziek waar hij niet van houdt niet vanavond het maakt hem triest hij begrijpt het niet, alleen zijn de wereld is vol huizen straten mensen ze staren en willen niet praten margöt Vluchtend in de stilte tastend in de ruimte omringd door doodse dingen roep ik het leven aan Mijn stem gespleten door de kracht van het weten en de onwetendheid die smekend vraagt naar duidelijkheid :Wat is nu leven:? margöt vallen hoe zeer Nieuwspoort een symbool is van de persvrijheid in Nederland. Het reliëf aan de ingang van Nieuwspoort herinnert aan een tijd, dat het anders was: 1940 1945 Hoort! Het vrije woord bedreigd versmoord brengt in nood zijn vechters voort tot aan de dood. Jan H. de Groot. Rudie Een doorkijkje vanaf het terras naar de toe gangspoort levert een pittoresk plaatje op.

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 27