van onze verenigingen FOTO-EN FILMCLUB Bij elke maandelijkse inzending con stateren we met plezier, dat veel fo to's niet tot het conventionele „vol gens het boekje gemaakte" fototype behoren. Het zal elke jury genoegen doen indien reeds bij de junioren met zoveel lof over goede zienswijze, be nadering van het onderwerp en uit werking in de donkere kamer gespro ken kan worden; aan het laatste kan een gevorderde soms nog wel eens een voorbeeld nemen. Laten we de beste foto van de maand maart (A) eens onder de loep nemen. Jean van Roon laat hier een juffrouw op een niet alledaagse wijze achter om kijken, terwijl de poes dat daar entegen wél doet. De indruk, die de foto op u maakt, zal leuk, verras send en aangenaam zijn. De compo sitie van het gehele beeld is ook goed. Om de donkerekamertechniek* te demonstreren hebben we ook een afdruk van het origineel (B) opge nomen, waaruit blijkt dat de leuke visie van de maker dit tweetal op deze manier te fotograferen zo bij zonder geaccentueerd wordt doordat hij al die storende elementen heeft laten verdwijnen. Indien u bovendien weet dat dit geen toevallig geschoten plaatje is, maar een langdurig jagen achter de kat en een veelvuldig moei lijk achteromkijken van de juffrouw, dan is dit eindresultaat een felicitatie waard. Tenslotte wil ik nog iets zeggen naar aanleiding van het feit, dat de begin ners meer inzenden dan de gevor derden. Is een gevorderde minder en thousiast dan de beginner of zijn er meer factoren? Ik ben er van overtuigd dat de be ginner enthousiaster te werk gaat. Hij leert de donkerekamertechniek en leert wat hij met een negatief kan doen, dat hij via deelvergrotingen een interessantere foto kan maken. En om met dit alles te kunnen experimente ren, trekt hij er op uit. De gevorder de kent al deze mogelijkheden, trekt er echter domweg te weinig op uit. Heeft hij een film vol en zijn de ne gatieven ontwikkeld, dan ontdekt hij maar al te vaak: „aardig maar geen 100%". Men verwacht immers iets beters van de gevorderde. Hij gaat gebukt onder het niet kunnen vinden, terwijl een prille beginner soms frap pante foto's laat zien. Ik denk hier aan het stukje prikkeldraad met wa zige muur blakerend in de zon, lugu- Foto-van-de-maand, maart: J. van Roon (B) (A). ber, onheilspellend. Dit was „HET". Het enige commentaar dat ik hier op kan geven is dat de gevorderde er nog meer op uit zal moeten trekken om „HET" te vinden, waardoor het peil van onze club nog meer omhoog gaat. Tien foto's per jaar moet toch zeker voor u een haalbaar aantal zijn. Probeer het bewegende object met uw visie eens op de film vast te leggen. Het goede acceptabele eind resultaat is bijzonder moeilijk reali seerbaar (onze reactie is ongeveer een Vz sec „achter" op onze waarne ming). Echter, het plezier om op een atletiekwedstrijd, een Fiesta Gitana- avond een rol vol te schieten zal u voldoening schenken. In elk geval, datgene wat men niet beheerst, prik kelt tot meer experimenteel werk. Tijd vindt u altiid. Ik hoop van harte, dat de gevorderden de beginners de laatste avonden voor het zomerreces hun daadwerkelijke enthousiasme zul len laten blijken. Harry van Willigen Het resultaat (A) werd verkregen door bij het vergroten het niet gewenste ge deelte van het origineel (B) met een schabloon af te dekken. Ook werd ge bruik gemaakt van bepaalde chemicaliën om kleine „ongerechtigheden" te laten verdwijnen. 14

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 40