Eens per jaar wordt in Mount Hagen een tweedaags feest georganiseerd voor de Papoea's van Australisch Nieuw Guinea. En dan nog wel voor dié stammen, die het „dichtst" in de buurt wonen. Onder buurt verstaat men een gedeelte van het hoogland, waarvan Mount Hagen het centrum is. De bewoners van dit plaatsje (ongeveer vijfhonderd in getal) organiseren dit feest, waaraan vijf- tot zesduizend Papoea's deelnemen, met steun van de regering. Om deze mensen te herbergen heeft men langs een straat één lange rij hutten gebouwd tot een lengte van ruim een mijl. Ook worden de deelnemers gedurende de feestdagen van eten voorzien. Dit om te voorkomen dat ze met hun gezinnen daar zelf voor gaan zorgen, wat in zou houden: huizen en cultures afstropen. Alleen al met de zorg voor maagvulling zijn de bewoners van Mount Hagen maanden van tevoren bezig, aangezien er eerst verbouwd moet worden. Sommige stammen hebben het er voor over een afstand van anderhalf tot twee weken lopen af te leggen. Hun hebben en houden gaat mee. Mannen en kinderen sjouwen met wat eten en gereedschap, zoals pijl en boog, speren en bijlen; vrouwen zorgen voor de slaap matjes en wat kommetjes. Komt men als bezoeker per auto of vliegtuig naar de In het Kerstnummer plaatsten wij een bijdrage van de heer B. Engel, die als machinist in het Verre Oosten werkzaam is. Hij vertelde daarin over een tocht, die hij door de jungle maakte, toen hij een weekend op bezoek wilde gaan bij kennissen, ergens in Australisch Nieuw- Guinea. Het was eigenlijk zijn tweede artikel. Eerder zond hij ons een beschrijving van het feest, dat elk jaar georganiseerd wordt voor een aantal Papoeastammen, dicht bij een plaatsje, dat zijn naam gegeven heeft aan de

Vers van 't Vat | 1968 | | pagina 32